Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Sfat achizitie Pajero 2003

Adună
Acest topic este īnchis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Tavi D.
    a răspuns
    Re: Sfat achizitie Pajero 2003

OK, felicitari pentru alegerea facuta si sa te poarte sanatos!
    Topic inchis.

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Am luat masina, dar am uitat sa solicit inchiderea acestui topic, rog stergerea lui pentru ca nu aduce nimic nou fata de alte topicuri de acest gen.
    Am deschis deja un alt topic de prezentare a utilajului.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri si ajutor.

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Postat īn original de lucian munteanu Vezi post
    Salut, am un 3,2 did an 2002, am cumparat_o la 78.ooo km, acum am 160.000 km,,din toate problemele enumerate am intalnit_o doar pe cea cu pompa ABS, m_am dus la Tiriac la Brasov si mi_au rezolvato pe banii lor.Ulei bun, motorina buna, pedala la podea,,,si o sa te unga la suflet :)
    Salut, am vazut masina, maine o iau, ii fac poze si le pun intr-un topic.

Are aprins becul de ABS, probabil are acesta problema, interesanta insa solutia cu cei de la Tiriac, o sa ma interesez si eu pentru ca am mai citit prin cateva topicuri ca ar fi o problema comuna si ca exista o rechemare in service pt aceasta, o sa intreb la reprezentanta.
    Masina este ok, cred ca a fost "culcata" pe o parte pt ca are ceva chit, dar nu ceva grav, este mult mai ok decat ma asteptam in sensul ca este deja incadrata ca Autoutilitara N1, asta inseamna ca cei 1000 euro alocati pentru transformare se vor duce catre revizie + ce mai trebuie.
    Se pare ca mai are o problema cu pompa de servo, la rece nu functioneaza cum trebuie, lichid are, poate cureaua, dar nu prea cred, oricum pot lua una cu ~200 euro, deci se rezolva.
    Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns.

O seara buna!
    Daniel.

Lasă un comentariu:

• lucian munteanu
    a răspuns

Salut, am un 3,2 did an 2002, am cumparat_o la 78.ooo km, acum am 160.000 km,,din toate problemele enumerate am intalnit_o doar pe cea cu pompa ABS, m_am dus la Tiriac la Brasov si mi_au rezolvato pe banii lor.Ulei bun, motorina buna, pedala la podea,,,si o sa te unga la suflet :)

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Postat īn original de dulceanu ionel Vezi post
    Ca si in design sunt foarte aratoase dar ca mecanica cam lasa de dorit.Personal am vrut sa-mi cumpar una dar cand am vazut cat costa piesele si cat de stricaciose sunt am renuntat.Un prieten a cumparat una cu 1200 E cu nr. de bg cu motorul stricat din cauza ca ii s-a rupt sau i-a sarit lantul de la distributie.Alt prieten a schimbat injectia si l-a costat peste 2000 E.Pe multe le vad cu rotile strambe din cauza bratelor.Ne-ai intrebat noi ti-am raspuns,deciza ii apartine.
    Multumesc pentru raspuns, este bine ca fiecare sa stim atat partile bune, cat si partile rele de la o masina. O sa vad cum se prezinta.

Lasă un comentariu:

• dulceanu ionel
    a răspuns

Ca si in design sunt foarte aratoase dar ca mecanica cam lasa de dorit.Personal am vrut sa-mi cumpar una dar cand am vazut cat costa piesele si cat de stricaciose sunt am renuntat.Un prieten a cumparat una cu 1200 E cu nr. de bg cu motorul stricat din cauza ca ii s-a rupt sau i-a sarit lantul de la distributie.Alt prieten a schimbat injectia si l-a costat peste 2000 E.Pe multe le vad cu rotile strambe din cauza bratelor.Ne-ai intrebat noi ti-am raspuns,deciza ii apartine.

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Postat īn original de Flow Vezi post
    Bine de verificat:
    Pompa de injectie (se strica frecvent, este foarte scumpa de schimbat si la fel de scumpa de reparat)- depaseste 2000 euro indiferent de solutia aleasa
    Pompa abs (foarte problematice la acest model, multe rechemate in service perioada 2002-2004, se aude un zgomot ciudat ca un chitait din zona pompei in special cand se incalzeste) cost reparatie cca 4000 euro
    Rezervor - in special rugina, sunt coapte si curg (la modelul urmator s a remediat problema prin inlocuirea materialului folosit, in loc de tabla se face acum din material plastic)
    Rugina - Toate modelele pajero dupa 2001 nu sunt terosonate la aripile interioare sau in general la zonele expuse la apa, lovituri pietre etc (am vazut zeci aripi interioare fata strapunse pana la motor)
    Pentru cele cu racire respectiv incalzire pasageri spate, conductele ce duc pana in spate colmatate sau gaurite (pierderi de antigel)
    Starea bratelor fata-spate (destul de scumpe, putini le schimba, sunt destul de multe)
    Zgomot distributie - la relanti se aude ca un rontait marunt, cum accelerezi un pic dispare (multa lume viseaza ca distributia pe lant e pe viata)
    Multe au din fabrica blocant central si spate 100%
    Unele doar central
    Fata se poate pune ulterior, dar nu vei avea nevoie.
    Multumesc pentru raspunsurile punctuale.
    Masina este fabricatie august 2003, azi sau maine voi vedea masina si o sa fiu atent la cele de mai sus.

O zi buna!

Lasă un comentariu:

• Flow
    a răspuns

Bine de verificat:
    Pompa de injectie (se strica frecvent, este foarte scumpa de schimbat si la fel de scumpa de reparat)- depaseste 2000 euro indiferent de solutia aleasa
    Pompa abs (foarte problematice la acest model, multe rechemate in service perioada 2002-2004, se aude un zgomot ciudat ca un chitait din zona pompei in special cand se incalzeste) cost reparatie cca 4000 euro
    Rezervor - in special rugina, sunt coapte si curg (la modelul urmator s a remediat problema prin inlocuirea materialului folosit, in loc de tabla se face acum din material plastic)
    Rugina - Toate modelele pajero dupa 2001 nu sunt terosonate la aripile interioare sau in general la zonele expuse la apa, lovituri pietre etc (am vazut zeci aripi interioare fata strapunse pana la motor)
    Pentru cele cu racire respectiv incalzire pasageri spate, conductele ce duc pana in spate colmatate sau gaurite (pierderi de antigel)
    Starea bratelor fata-spate (destul de scumpe, putini le schimba, sunt destul de multe)
    Zgomot distributie - la relanti se aude ca un rontait marunt, cum accelerezi un pic dispare (multa lume viseaza ca distributia pe lant e pe viata)
    Multe au din fabrica blocant central si spate 100%
    Unele doar central
    Fata se poate pune ulterior, dar nu vei avea nevoie.
    Ultima editare de Flow; 02.ian.2013, 15:07.

Lasă un comentariu:

• Optimus
    a răspuns
    Re: Ajutor achizitie Pajero 2003

Postat īn original de daniel_hnatec Vezi post
    O sa ma interesez, am vazut utilitatare si in 2 usi, cu 5 locuri -> 2 locuri.
    Pe spate ar trebui sa aiba blocant? LSD? ceva...
    Scuze, mi-a scapat asta cu 2 usi. Vezi ca este una de vanzare aici pe forum, arata foarte bine, e adusa de afara si e deja autoutilitara cu 5 locuri.
    Referitor la blocante asta depinde de configuratia masinii, in general am vazut ca au blocant electric pe spate. Daca are deja blocant pe spate, plus central, nu cred ca merita sa pui si pe fata, doar daca vrei offroad extrem, ceea ce nu cred ca e cazul cu o masina din 2003 :)

Lasă un comentariu:

• Tavi D.
    a răspuns

Cam greu de facut utilitara, si cam scump, nu stiu daca merita, se face usor direct la dealer pentru Pajero nou si este acceptat de RAR, dar pentru a ta nu stiu daca o sa mearga, intreaba direct la RAR.
    Pe spate are LSD, pe fata se poate monta blocant, sunt oferte pe piata.
    Ultima editare de Astral; 01.ian.2013, 14:11.

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Postat īn original de Optimus Vezi post
    Din ce stiu eu, o poti face autoutilitara cu 5 locuri numai daca are 7 locuri, prin renuntarea la cele 2 locuri din portbagaj.
    Un alt aspect, este cel cu anul de fabricatie, parca am citit pe aici ca exista o perioada in care aveau o problema cu pompa de injectie parca, rezolvata la productia ulterioara. Sper sa nu gresesc, dar eu asa imi aduc aminte. Cauta in topicul asta, sigur vei gasi informatii suplimentare. In rest, verifica masina bine, ca pe orice alta masina sh la cumparare, cred ca totul e rezolvabil, doar ca te costa, asa ca e bine sa fi sigur ca nu are probleme. Ar fi bine daca mesterul cu care mergi sa o vezi e de la Mitsubishi, sau macar sa cunoasca bine masinile 4x4, ca sa stie ce sa verifice.
    Bafta multa!
    La multi ani!

O sa ma interesez, am vazut utilitatare si in 2 usi, cu 5 locuri -> 2 locuri.

Pe spate ar trebui sa aiba blocant? LSD? ceva...
    Pe fata se poate monta si pe fata blocant?

Lasă un comentariu:

• Optimus
    a răspuns

Din ce stiu eu, o poti face autoutilitara cu 5 locuri numai daca are 7 locuri, prin renuntarea la cele 2 locuri din portbagaj.
    Un alt aspect, este cel cu anul de fabricatie, parca am citit pe aici ca exista o perioada in care aveau o problema cu pompa de injectie parca, rezolvata la productia ulterioara. Sper sa nu gresesc, dar eu asa imi aduc aminte. Cauta in topicul asta, sigur vei gasi informatii suplimentare. In rest, verifica masina bine, ca pe orice alta masina sh la cumparare, cred ca totul e rezolvabil, doar ca te costa, asa ca e bine sa fi sigur ca nu are probleme. Ar fi bine daca mesterul cu care mergi sa o vezi e de la Mitsubishi, sau macar sa cunoasca bine masinile 4x4, ca sa stie ce sa verifice.
    Bafta multa!

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a răspuns

Salut, stiu ca impozitul este mare, de aceea daca o iau va fi transformata in autoutilitara, am un prieten cu un Pajero lung ce a facut aceasta operatiune si cred ca as putea si eu.

Voi verifica actele, este o trasatura de familie, noi cam toti fiind juristi :-D, dar m-ar interesa din punct de vedere tehnic la ce anume ar trebui sa ma uit mai atent, mai ales ca are si o cutie de viteze automata.
    Ultima editare de daniel_hnatec; 01.ian.2013, 11:11.

Lasă un comentariu:

• cristi69
    a răspuns

In primul rind trebuie sa sti ca la aceasta masina impozitul e undeva pe la 4300 de lei si e posibil sa creasca din 2013.In al doilea rind actele sa fie in regula si abia dupa aceea starea tehnica.

Lasă un comentariu:

• daniel_hnatec
    a creat un topic Sfat achizitie Pajero 2003

Sfat achizitie Pajero 2003

Va salut, as vrea sa iau un Mitsubishi Pajero scurt din 2003, motor 3.2, si as vrea stiu de la cei care au acest tip de masina cam ce ar trebuii sa verific la masina, cel mai probabil o sa merg cu cineva de la un service sa vada masina (se afla in alt oras), dar as vrea sa stiu pentru stiinta mea!

Va multumesc anticipat!
    Daniel
Procesare...
X