Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Saibe/garnituri cupru injectoare


geotiganica

Postări Recomandate

Buna seara tuturor! M-am lovit azi de o problema care initial nu mi s-a parut asa greu de rezolvat. Am comandat injectoare noi la al meu v60 3.2 did. Acestea au sosit azi , insa fara saibele/garniturile de cupru de etansare a injectorului pe chiuloasa....cica asa ar veni ele. Saibele cu pricina sunt unele conice (nu am mai vazut pana acum) si le-am cautat peste tot....inclusiv bosch service-uri si in toata reteaua lor....

Concluzia.......NU LE ARE NIMENI

Intr-un tarziu am gasit "ceva " la al padrino in bucuresti insa nu sunt pe cod ci luate la masura cu sublerul cat mai apropiate de cele care le-am dat jos. Cele date jos fiind "uzate" nu am de unde sa stiu dimensiunile standard.

 

Ma poate ajuta cineva, sau indruma de unde ash putea gasi cele 4 saibe de cupru de la injectoare ??

 

Va multumesc!

Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTOR- saibe/garnituri cupru injectoare

 

de obicei saibele astea se inlocuiesc dar exista cazuri cand se refolosesc si injectorul ramane etans fara probleme. ale tale fiind conice eu zic ca merge sa incerci sa le montezi daca nu le ai lovit/mutilat.

 

sa le dai cu vaselina din plin, ajuta la asezat, la urma urmei daca sufla pui altele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTOR- saibe/garnituri cupru injectoare

 

Injectoarele de unde le-ai luat, de la Mitsubishi? Imposibil ca ei sa nu aiba si saibele... Daca ei nu le au spune-mi si il sun pe mecanicul meu sa-l intreb.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTOR- saibe/garnituri cupru injectoare

 

Nu se pot scoatecele vechi...am i cercat dar zici ca sunt "sudate"...:)

 

Nu le-am luat de la mitsubishi ci de la un magazin de piese care mi-a dat cea mai buna oferta. Am intrebat si la reprezentanta mitsubishi.....cei drept directla mecanici (am sunat).....nu m-am gandit sa intreb si la piese de schimb la ei. O sa-i intreb dimineata. Ideea e ca sunt putin stresat ca miercuri dimineata duc masina la rar si nu ash vrea sa las treba cu saibele bucuclase pentru luni dimineata....nu de alta dar poate aparea orice neprevazut si....

Tavi ti-ash fi recunoscator daca intrebi si gasim la tine.....chiar daca e distanta mare...macar sa am un backup....in caz ca nu rezolv in zona.

Mersi !

Editat de geotiganica
Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTOR- saibe/garnituri cupru injectoare

 

am sunat si la reprezentanta si nu le au pe stoc....vin la comanda in cateva zile....luni imi pot spune exact.

deci nu am facut inca nimik. astept in continuare sugestii si ajutor de la voi....poate o rezolvam peste weekend...

mersi!

Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: AJUTOR- saibe/garnituri cupru injectoare

 

Eu zic ca cea mai buna varianta e sa le comanzi la Mitsubishi, iar pana atunci pune eventual la loc pe cele vechi ca sa poti folosi masina. Mai incolo un pic il sun si pe mecanic sa vad ce zice, dar cum il stiu eu ca se comporta cu masina mea o sa-mi zica sigur ORIGINALE...

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Saibe/garnituri cupru injectoare

 

Eu am sunat sambata dar nu mi-a raspuns, iar azi am uitat complet. Problema e ca sunt la vreo 750km de el, ca altfel as fi mers sa vorbesc direct. Oricum ai facut bine ca le-ai comandat originale.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Saibe/garnituri cupru injectoare

 

Gata am scapat de problema.... au venit cele.de la.reprezentanta. au fost montate. Totul e ok... pun o poza cu codul de piesa....poate ajuta cuiva

CAM00074.thumb.jpg.ac8a14f7a6ab37bc3fa051391ea2b425.jpg

Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Saibe/garnituri cupru injectoare

 

80 lei setul.....+ inca 80 lei pentru cele de pe retur... a fost nevoie si da alea...:))

Editat de geotiganica
Mitsubishi Pajero LWB wide fanders 3.5 v6 24valve 1999 / Mitsubishi Pajero lwb v80 / Porsche Chayenne
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare