Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

noul meu mitsu pajero v60 ....si cateva probleme daca ma puteti ajuta

Adună
Acest topic este īnchis
X
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Tavi D.
    a răspuns
    Re: noul meu mitsu pajero v60 ....si cateva probleme daca ma puteti ajuta

Ok...

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

Postat īn original de raduccu Vezi post
    masina a cenit autoutilitara din italia dar a fost transformata initalia in autoutilitara in aprilie 2014 si de asta nu mi a dat voie sa o inscriu in ro ca autourillitara e lege noua data
    rog a se inchide topicul. multumesc

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

Postat īn original de nclaur Vezi post
    A, sa inteleg ca tu vroiai sa transformi masina in Utilitara...nu se mai poate, doar sa vina asa de afara...multe pajero 3 sunt utilitare in Italia
    masina a cenit autoutilitara din italia dar a fost transformata initalia in autoutilitara in aprilie 2014 si de asta nu mi a dat voie sa o inscriu in ro ca autourillitara e lege noua data

Lasă un comentariu:

• nclaur
    a răspuns

poi ce sa spun e lege noua data de la buc. cica sunt prea multi cu autoutilitare deodata modificate (nu vin autoutikitare din fabrica) si lu "ponta " nu i convine acest lucru si au schimbat legea nu stiu mai multe am foat si in audienta la seful rar din iasi si el mi a spus ca din iasi e totul oki dar la buc la aprobare e problema nu se mai aproba autoutilitare cu 4 locuri modificate din autpturism in autoutiliatra dupa 2013
    A, sa inteleg ca tu vroiai sa transformi masina in Utilitara...nu se mai poate, doar sa vina asa de afara...multe pajero 3 sunt utilitare in Italia

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

Postat īn original de nclaur Vezi post
    Este offtopic dar ...detaliaza te rog, ce lege ???
    poi ce sa spun e lege noua data de la buc. cica sunt prea multi cu autoutilitare deodata modificate (nu vin autoutikitare din fabrica) si lu "ponta " nu i convine acest lucru si au schimbat legea nu stiu mai multe am foat si in audienta la seful rar din iasi si el mi a spus ca din iasi e totul oki dar la buc la aprobare e problema nu se mai aproba autoutilitare cu 4 locuri modificate din autpturism in autoutiliatra dupa 2013

Lasă un comentariu:

• nclaur
    a răspuns

imi pare rau sa va anunt dar am retirnat masina inapoi deoarece statul roman e prea fomist si sa dat inca o lege cum ca toaye masinile transfprmate ca autoutilitare prin europe incepand cu 2013 in romania nu mai sunt acceptate ca si autoutilitare ..."traiasca ponta"
    Este offtopic dar ...detaliaza te rog, ce lege ???

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

imi pare rau sa va anunt dar am retirnat masina inapoi deoarece statul roman e prea fomist si sa dat inca o lege cum ca toaye masinile transfprmate ca autoutilitare prin europe incepand cu 2013 in romania nu mai sunt acceptate ca si autoutilitare ..."traiasca ponta"

Lasă un comentariu:

• nclaur
    a răspuns

http://www.bizoo.ro/firma/mvvauto/va...termometru-apa

Cauta ceva similar, cu tub capilar, fara electrica si monteaza in locul sondei tale. Mergi cu masina si vezi ce temperatura iti indica.

Nu stiu daca nu cumva ai doua sonde sau vreun dop unde sa il conectezi si poti compara scala in grade a acestui termometru cu ce iti indica in bord.

Asa vei sti SIGUR daca ai problema electrica sau mecanica.

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Termometru-apa_8351751_1337955839.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	16,0 KB 
ID:	957793
    Ultima editare de nclaur; 23.sep.2014, 17:34.

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

antigelul in radiator e pana la filet acolo termostatl e nou senzorul de la indicator e nou cred ca am sa ma apuc sa curat sau sa schimb radiatorul sa vad cei cu el ... multumesc

Lasă un comentariu:

• roadrunner79
    a răspuns

Verifica daca instalatia de racire este amorsata/aerisita bine, sa nu cumva sa fi ramas aer pe instalatie ca atunci nu mai face circuitul corect. Cand se raceste motorul desfa capacul de la radiator si vezi sa ai antigel pana sus. Daca lipseste atunci mai completeaza.

Eu la a mea am curatat radiatorul si pe exterior pt ca era plin de praf si mizerie - am suflat cu aer fagurii apoi apa cu presiune si s-a curatat destul de bine.
    Operatiunea asta presupune sa scoti radiatorul afara (nu e foarte complicat) - scoti antigelul, desfaci filtrul de aer, plasticele de la ventilator si vreo cateva furtune. Al meu la 3.2DiD CV automata are si circuit pt racire ulei cutie - mai desfaci 2 furtune subtiri in partea de jos iar pt asta trebuie sa desfaci si partea din fata a scutului.
    Daca poti sulfa-l cu aer si pe cel de AC, pt ca daca asta este infundat atunci curentul de aer nu mai ajunge corect la cel de antigel.

Termostatul este usor de verificat daca ai un termometru sa ajunga spre 100grade C.
    Il bagi in apa si incepi s-o incalzesti. Ar trebui sa inceapa sa deschida la temperatura indicata pe el (+-5 grade ca poate s-a mai decalibrat in timp).
    Exemplu: pe al meu scrie ca trebuie sa deschida la 77grade. Cand incalzesc apa deschide pe la 82grade, cand o las sa se raceasca inchide complet pe la 76grade.

Daca ai variant LWB cu aeroterma pe spate (in spatele rotii dreapta spate) verifica pe sub masina conductele de antigel care merg la ea, sa nu cumva sa fie ruginite si sa piarda antigel pe la ele.

Lasă un comentariu:

• Tavi D.
    a răspuns

Asa e, scuze, scria mai sus dar nu vazusem...

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

Postat īn original de Tavi D. Vezi post
    Sau poate de la senzorul de temperatura... pune si niste poze cu masina sa o vedem si noi.
    am schimbat si senzorul si termostatul

Lasă un comentariu:

• Tavi D.
    a răspuns

Sau poate de la senzorul de temperatura... pune si niste poze cu masina sa o vedem si noi.

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

multumesc frumosa pentru raspunsuri .......cred ca toate problemele cu apa mi se trag de la ceasul din bord defect :)))))) pentru ca sunt perioade cand scae temperatura sub 0 de nebun asa

Lasă un comentariu:

• raduccu
    a răspuns

vasco e bun pentru ca atunci cand e cald motorul daca invart de ea se invart doar 2 palete ..deci e tare ma gandesc sa nu fie ceva electric pentru ca:
    daca ,creste temepratura si opresc motorul iar apoi in 30 de sec . dau la cheie din nou temepratura e aproape de 0 , caldura baga la greu , vazusem undeva pe youtube cum ca in spatele bordului sunt niste rezistente care se ard e o chestie patrata care se schimba acum nu mai stiu am sa curat radiatorul sa vad ce si cum , daca mie in bord imi arata ca apa e pe rosu cand deschid capota apa nu fierbe nu da afara ,nivelul apei nu scade , nimic totul e in regula acolo

Lasă un comentariu:

Procesare...
X