Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inaltare Pajero V60 (suspension lift+inaltatoare arcuri)


Vetaly_100

Postări Recomandate

Salutare,

 

Am montat pe Pajero V60 un kit complet de suspensie Ironman +5 cm.

Ma gandesc s-o mai ridic putin cu ajutorul unor inaltatoare de arcuri de 3 cm: credeti ca ar fi vreo problema luand in consideratie faptul ca masina este deja ridicata cu kitul Ironman?

 

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inaltare Pajero V60 (suspension lift+inaltatoare arcuri)

 

Am montat si eu un kit asemanator tot pe Pajero V60 (parca 4cm era liftul dat ca specificatii) si s-a ridicat cu ~6-7cm fata de cum era initial (evident cu arcurile mai moi ca erau vechi).

Acum cand o ridic pe cric bascula nu se mai deschide prea mult, deci cred ca daca mai pui inca 3cm ca inaltatoare o sa ai ceva problem de aderenta pe drum cu denivelari.

Pe langa asta geometria nu o sa mai iasa in limite niciodata. Abia iese cu kitul de 4cm.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inaltare Pajero V60 (suspension lift+inaltatoare arcuri)

 

Salutare,

 

Am montat pe Pajero V60 un kit complet de suspensie Ironman +5 cm.

Ma gandesc s-o mai ridic putin cu ajutorul unor inaltatoare de arcuri de 3 cm: credeti ca ar fi vreo problema luand in consideratie faptul ca masina este deja ridicata cu kitul Ironman?

 

Multumesc.

 

Salut

 

Roadrunner are dreptate.

 

Datorita suspensiei independente fata si spate (cu bascule), cursa suspensiei (mai ales in jos) este limitata de geometria acestor bascule. Chiar daca vei gasi o solutie sa mai inalti masina, NU este bine deoarece cursa in jos va scade iar geometria directiei va avea de suferit.

Teoretic curs in jos ar trebui sa fie minim 5cm (diferenta intre masina cu rotile cu sol si masina cu rotile in aer).

 

Nu incerca sa o mai inalti.

 

Alec Preotu

0723 573 323

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare