Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Problema cutie manuala 5+1

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Problema cutie manuala 5+1

Salutare! de curand am cumparat un pajero mk3 2002 scurt 3.2 di-d si am o problema. Cand bag in treapta 1 de viteza si dau sa plec sare din viteza, daca o tin cu mana nu mai sare si nu forteaza nimic, intra foarte bine in toate treptele, nu se aude nici un sunt in ea, singura prob asta sare din tr1 daca nu tin de ea putin. Sa ma apuc de ea sa o dau jos sa verific sincron , pinion sau exista pt inceput altceva de facut.... ? ati mai intalnit asta?
    Multumesc!
    Ultima editare de yo_catalin2000; 03.oct.2015, 10:20.

Re: Problema cutie manuala 5+1

E o problema des intalnita la Pajero 3.2 cu cutie manuala ... gasesti aici rezolvarea:

E usor de reparat fie schimband capacul uzat cu unul nou, fie gasesti pe cineva care poate sa-i redea planeitatea. Mare grija cum desfaci cutia ca trebuie pus totul la loc corect ... daca raman suruburi, saibe , nu e bine . ... si cel mai important trebuie avut grija la tijele care comanda reductorul ... tinem legatura daca nu te descurci.
    Club Sportiv x3m
    Valcea

Comentariu

Multumesc pt raspuns. Ma gandeam ca scap fara sa dau cutia jos. Masina o am de 2 zile si asa am cumparat o stiind de prob. asta, proprietarul zicea ca trebuie reglata timoneria, verificate cablurile sau sa schimb tampoanele de la cutie ca sunt rupte si se mica cand o bruschezi dupa loc, asta am verificat o sus pe o rampa am miscat de cutie dar nu pare sa se miste usor sa fier rupte, putin putin daca impingi tare in ea se misca cutia din tampoane... O sa fac un drum la Cluj si o sa ma duc la o firma care repara cutii si demonteaza/monteaza dupa masina. Nu ma bag eu!

Comentariu

Nu e timoneria ... e exact ce vezi in clipul de mai sus. E un defect de fabricatie , un rulment care cu timpul ajunge sa se roteasca cu tot cu camasa exterioara si uzeaza capacul care tine tot ansamblul nemiscat. Uzura aia de 1 mm in capac face ca tot ansamblul sa se miste in fata si astfel furca nu ajunge sa cupleze bine treapta 1 ... din cauza asta sare.

Daca tot vrei sa mergi la Cluj , poti sa te opresti mai intai la Rm Valcea ... stiu cativa baieti din X3M care te pot ajuta.
        Ultima editare de Catalin.V; 03.oct.2015, 20:44.
        Club Sportiv x3m
        Valcea

Comentariu

Postat în original de yo_catalin2000 Vezi post
          Multumesc pt raspuns. Ma gandeam ca scap fara sa dau cutia jos. Masina o am de 2 zile si asa am cumparat o stiind de prob. asta, proprietarul zicea ca trebuie reglata timoneria, verificate cablurile sau sa schimb tampoanele de la cutie ca sunt rupte si se mica cand o bruschezi dupa loc, asta am verificat o sus pe o rampa am miscat de cutie dar nu pare sa se miste usor sa fier rupte, putin putin daca impingi tare in ea se misca cutia din tampoane... O sa fac un drum la Cluj si o sa ma duc la o firma care repara cutii si demonteaza/monteaza dupa masina. Nu ma bag eu!
          la Cluj eu am un prieten bun care numai cu cutii de viteze manuale se ocupa dar nu le da jos de pe masina, daca vrei iti dau pe privat numarul
          Subaru justy 1,3 4x4

Comentariu

da vreau nr sa vb cu domnul, nu e problema ca o dau eu jos aici la mine (pitesti) si ma duc cu alta masina

Comentariu

Procesare...
            X