Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

pajero pinin consum combustibil


lechintan ovidiu

Postări Recomandate

Re: pajero pinin consum combustibil

 

Salutare,

De exemplu eu in vara am scos cel mai mic consum de 7,5% asta in conditiile in care nu am calcat-o iar vitezele le schimbam undeva in jur de aprox 2000 rpm(cu gume de vara bineinteles). Dar de cand i-am schimbat cauciucurile cu astea de iarna (Insa turbo ranger) consumul a sarit undeva intre 10-11% (adevarul e ca gumele sunt resapate si sunt mult mai grele decat cele de vara).

Tu ce tip de gume ai pe ea, ma gandesc ca daca sunt at-uri sau mud-uri e normal sa consume mai mult. Apoi ma mai gandesc la schimbul de filtre, ulei, etc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pajero pinin consum combustibil

 

ai un pinin cu consum de patrol ...ceva nu e bine ...becuri aprinse in bord ai? sau le-a scos cel dinaintea ta? un test ai facut sa vezi ce erori ai ? mi se pare exagerat consumul la dimensiunile masinii ...eu scot la patrol sub 12 extern dar masina are inspre 3 tone cu tot cu pasageri :|

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pajero pinin consum combustibil

 

Incepe cu verificatul bujiilor si schimba filtrul din rezervor. Incearca sa cureti si clapeta de acceleratie poate se blocheaza intr-o anumita pozitie, nu revine unde ar trebui si mentine turat motorul la o valoare mai mare decat necesar...

Apropo, la ce turatie sta motorul dupa ce se incalzeste?

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: pajero pinin consum combustibil

 

Salutare, verifica daca ai posibilitatea la un service dedicat(sau macar unul cu tester dedicat)si sondele lambda. Ai una inainte de catalizator si una dupa catalizator. Amandoua trebuie sa functioneze in parametrii.

Daca nu ai posibilitatea de verificare la un tester pot sa te ajut(cu informatii) cum sa le verifici fara tester si anume folosind procedura din manual. Dar asta inseamna ca trebuie demontate de pe masina(sunt situate cum am spus si mai sus pe traseul sistemului de esapament).

In general cand sondele lambda se defecteaza consumul o ia razna.

De asemenea verifica bujiile.

Inca o intrebare, apa ajunge la temperatura optima? Adica urca acul pana usor sub jumatatea scalei?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare