Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pininul meu - noua troaca

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pfai, da' ai lucrat ceva la mașina asta... :))

Comentariu

• Si inca mai am... varsta isi spune cuvantul.
      Acum vreo luna am montat pe fata un set de difuzoare Focal, sunetul este net superior... volum si claritate. La primavara o sa izolez usile cu niste STP, ocazie cu care refac si firele din burduf (sunt intrerupte, cu usa deschisa nu se mai aude nimic) si pun fata de usa mai bine.
      Am inlocuit clapeta de acceleratie cu cea veche, cu magnetul spart si lipit pe bucati, pt ca cea pusa ultima data tinea ralantiul aiurea (uneori la 400, uneori la 1200) iar consumul crescuse exagerat (~13% pe A2). Acum a scazut cu 2-3%.
      Am schimbat (mare parte) din antigel, am golit doar de la furtunul de jos al radiatorului. Mi s-a parut ca e cam murdar antigelul si parca nici nu mai baga caldura asa cum stiam eu. Am pus Hepu cu apa distilata, diferenta la caldura e notabila.
      Din pacate, au mai aparut 2 probleme... cea principala, cand fac plinul curge rezervorul fix pe mijloc. Drept urmare trebuie dat jos si vazut ce e acolo, pt ca prin cele 2 capace de vizitare nu se observa nimic. A 2a problema a aparut la service-ul unde am dus-o zilele trecute, desteptul care a ridicat-o pe elevator a strambat pragul... pt ca a pus piciorul elevatorului fix pe capatul pragului. Nu e asa grav, dar nici bine nu e. Drept urmare nu mai am ce cauta la ei... se va face tot la service-ul unde am tot dus-o pana acum.
      2 alte probleme care trebuie rezolvate urgent: inlocuit capete planetare fata (bat, din ce in ce mai rau) si pusa garnitura la baia de ulei a cutiei de viteze (e pus mastic si cam pierde ulei, asa am luat-o...). Garnitura e comandata deja, sa vedem ce capete de planetara aleg.
      Ar mai trebui sa schimb si uleiul (nu are f multi km, dar parca nu-mi place cum arata), dar nu am avut timp de ea.
      Fișiere atașate
      Ultima editare de Geo_ZGA; 11.ian.2021, 10:17.

Comentariu

• S-a gasit buba la rezervor, s-a si rezolvat cu altul (sh, dar in stare buna) reconditionat. Cutia de viteze a primit o garnitura noua, ca avea mastic si pierdea, plus ulei proaspat. Iar planetarele fata au fost inlocuite, din motive de uzura la capatul dinspre cutie. Momentan e problema cu abs-ul, posibil una dintre ele sa aiba ceva la dintii inelului, maine se verifica.
        Fișiere atașate

Comentariu

• Am comandat un cap nou de planetara dar nu s-a potrivit, diametrul interior e mai mic cu vreo 4mm... ma gandesc ca poate e pt 1.8, or fi diferite. Intr-un final au rezolvat cumva, nu stiu cum, baietii de la strungarie.

Vineri am luat-o acasa, pe asfalt nu pare sa mai faca probleme dar ramane de vazut in offroad. Acum e randul meu sa ma ocup de ea putin (naiba stie cand oi avea timp si chef), am de inlocuit microfiltrele din pompa de inalte, bieletele pe spate (de 2 ani stau cu ele pe balcon) si sa verific franele, ca-mi pare usor infranata... ori doar mi se pare, ca am mers 2 luni cu alta masina care trage altfel.

Comentariu

• Am scos vechea camera (Bluelens) de pe masina si am montat un 70mai oglinda. Camera pt mers inapoi nu am putut sa o montez, singurul loc ar fi sub stopul central si nu imi ajungea firul... va trebui taiat si prelungit, ca sa-l trag prin burduf.
            Cand am umblat pe acolo, am observat ca se umezise coltul plafonului, chiar sub antena... drept urmare vineri am desfacut antena (putin trasa in sus, ca nu iese de tot) si am bagat niste silicon. La final am finisat frumos, dar nu am mai facut poza. Sambata seara am spalat-o la jet si nu am mai vazut sa se umezeasca, sper ca am rezolvat problema.
            Fișiere atașate

Comentariu

• Postat în original de Geo_ZGA Vezi post
              Re: Pininul meu - noua troaca

Am comandat si un kit de inaltare, suspension lift 4-5cm. Daca tot sunt demontate amortizoarele fata pt lucrari la contra aripi, sa fac si treaba asta... am in plan AT-uri 215/70, banuiesc ca nu vor atinge in amortizor, nu? As pune si mai mari, 75-80... dar cred ca exagerez si vor atinge. Nu am facut masuratori, doar ochiometric.
              Scutul motor am vazut ca e metalic... merita sa pun unul mai solid sau sa-l las pe cel original? Masina o sa vada si ceva offroad mediu, nu doar asfalt.
              Salut

Imi poti spune la ce serivce ai dus-o pentru rugina. Am luat si eu unul si am aceiasi problema cu rugina.

Mersi

Comentariu

• Salut. Au preturi f mari, eu am tratament preferential acolo, de asta mi-a convenit... altfel, nu ar fi meritat. Chiar si asa, estimez ca am bagat minim 10.000 lei doar in tinichigerie.

Intre timp am ramas fara evacuare, iar masina momentan zace in parcare. M-am trezit pe sosea ca s-a retezat teava fix unde intra in finala (de la rugina). Tot ziceam ca fac din inox, se pare ca acum sunt obligat.

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection