Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Marime anvelope pentru Pinin ?


Cristian Ferent

Postări Recomandate

Marea dilema a utilizatorilor de pinin este ce gume putem pune!!

In special, ma intereseaza pentru un pinin innaltat deja 5 cm cu acele flanse intre arcuri si punte pt spate, si in fata intre capatul amortizor si caroserie. Am gasit un 235 75 16 dar nu stiu daca vor atinge sau nu in amortizorul fata!

 

Ce pareri sau sfaturi aveti? Multumesc

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

Chiar daca mi-ai solicitat parerea pe pm, prefer sa-ti raspund aici ca sa vada si alti colegi interesati.

Din acelasi motiv am editat postarea ta de mai sus si am completat-o cu detaliile pe care mi le-ai dat pe pm.

 

Deci : este foarte utila functia "Cautare avansata" care iti poate gasi rapid discutii pe o anumita tema !

Am folosit-o si am dat cautare dupa "anvelope" in sub-forumul "Pinin" si ti-am mai gasit urmatoarele discutii :

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?55069-combinatii-jante-anvelope-pentru-Pinin&highlight=anvelope

https://forum.club4x4.ro/showthread.php?70730-Sfat-anvelope-Pinin&highlight=anvelope

 

Evident, discutiile de mai sus nu impiedica pe nimeni sa-ti raspunda si tie aici ! :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

Cat am mai citit, cat m-am mai uitat in aripa la distanta... eu zic ca 235/75/16 e prea mult, fara inaltare si fara distantiere. 215/70/16 am inteles ca intra fara probleme, dar cam atat.

Uite aici un fel de calculator, ca sa-ti faci idee (nu am pus ET-ul si J-ul jantei, nu le stiu)

https://www.wheel-size.com/calc/?wheel1=215-65-16X6.5ET45&wheel2=235-75-16X7.5ET40&fcl=50mm&wcl=30mm&scl=50mm&sr=0mm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

Dimensiunea maxima standard este 215/65/R16. Tot ce este peste necesita alte amortizoare, sau taiata oala si sudata mai sus.

Orice este peste 225/75/R16 nu intra fara modificari considerabile. Eu ma multumesc cu astea, au aprox 75 cm, adica 29"-30" diametrul total al rotii.

Distantierele mi se par inutile. Singurul "lift" care conteaza este cel din anvelope.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

Va multumesc pt timpul acordat cautarilor si pt sfaturi! Eu am deja un lift de 5 cm cu chitul de flanse, ca sa tragem o concluzie inaltimea maxima a cauciucului este 75? Mentionez ca am jantele aliaj originale.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

75 este un procent, nu o marime absoluta. Se refera la 75% din latime. Eu cred ca maximum este 225/75/R16, posibil 235/75/R15, dar nu sunt sigur. Oricare dintre dimensiunile peste cea din talon necesita taierea oalei amortizorului fata. Mai mult de atat implica taieturi si pe la caroserie.

:jp1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

215/70/16 am inteles ca merg fara a modifica amortizorul. E vorba de 2cm diferenta de diametru, adica 1cm diferenta spre amortizor. Eu dimensiunea asta m-am hotarat sa o cumpar

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Marime anvelope pentru Pinin ?

 

Marimea maxima fara inaltare si latire din flanse este 215/70/16 cu janta originala 6.5J.

Daca nu ai jante de 7J sau 7.5J, orice anvelopa mai mare de 215/70 va atinge!

 

Vezi AICI. Eu a trebuit sa trimit un set de 225/70 inapoi pt ca nici macar nu intrau.

 

Spor la alegerea anvelopelor! :h5

~ Silence is a gift ~

~ Learn to value its essence ~

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • 9 luni mai târziu...

salut,

am un pinin cu anvelope InsaTurbo Ranger. 215x65x16, legale.

mi-ar placea unele mai bune de urcat, dar si mai inalte.

flansa aia de arc pe fata ne strica apele.

am pus flanse de 40mm. tot nu iese de sub flansa arcului.

de-asta ma gandesc sa ne indreptam spre unele mai inguste dar o idee mai inalte. ca daca sunt inalte si late atunci e posibil sa atinga si pe exterior, pe orizontala vorbind.

215x65R16 au diametrul 686 mm.

205x70R16 au diametru 693mm. ar putea fi astea mai bine ? eventual extrem, de eliminat rizurile din interior sa nu mai loveasca in bucsa arcului.

pareri va rog ? nu sunt mecanic, doar ceva cunostinte de mecanica.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare