Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rulare scos din viteza ?


Florry

Postări Recomandate

Salutare,am o mica nelamurire in legatura cu Pininul meu.Fostul proprietar o utiliza in mers si scoasa din viteza dar am tot auzit ca la jeepuletele 4x4 nu este indicat si in general la masinile cu tractiune spate,deoarece apar probleme legate de diferential si de cardan.Se pot afla niste pareri pe forum?In general eu nu vad nici un beneficiu sau avantaj sa rulezi scos din viteza.Mersi tuturor. Editat de Florry
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulare scos din viteza

 

La nicio masina nu este recomandat sa mearga scoasa din viteza !

Astea-s romanisme tembeliste probabil inventate ca sa faca economie de carburant, dar controlul asupra masinii este, cred, sub 50% in caz de orice !

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulare scos din viteza ?

 

cu scosul din viteza e un mare bullshit. Dar pe de alta parte daca se uzeaza ceva mai nasol cand o scoti din viteza si te tarasti ca mortu'..... atunci ce faci cand esti in noroi pana la faruri si ii dai sa-i sara pistoanele...

PS: am intalnit pe cineva care spunea ca pusca nu e bine sa o usuci pe calorifer ca se decaleste. Calorifer de centrala de apartament. Dupa 5 6 focuri consecutive arde mai tare teava...

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

cu scosul din viteza e un mare bullshit. Dar pe de alta parte daca se uzeaza ceva mai nasol cand o scoti din viteza si te tarasti ca mortu'..... atunci ce faci cand esti in noroi pana la faruri si ii dai sa-i sara pistoanele...

PS: am intalnit pe cineva care spunea ca pusca nu e bine sa o usuci pe calorifer ca se decaleste. Calorifer de centrala de apartament. Dupa 5 6 focuri consecutive arde mai tare teava...

 

Mersi,ai dreptate.Eu nu vad utilitatea mersului la liber,eventual are urmari costisitoare in timp.

 

La nicio masina nu este recomandat sa mearga scoasa din viteza !

Astea-s romanisme tembeliste probabil inventate ca sa faca economie de carburant, dar controlul asupra masinii este, cred, sub 50% in caz de orice !

Asa zic si eu,dar cine mai stie?Fiecare face cum crede cu trocuta lui,mai ales daca are tractiune spate,e clar ca esti autodistructiv ca sofer.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulare scos din viteza ?

 

Nu imi dau seama pe ce principiu s-ar strica ceva daca masina e scoasa din viteza... decuplarea/cuplarea se face din cutia de viteze, atat. Restul componentelor se misca oricum, in orice situatie, indiferent ca sunt invartite de roti sau de motor.

Da, pierzi o parte din controlul asupra masinii. Da, referitor la consum e mai ok in frana de motor... dar nu se strica nimic.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare