Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Pompa suplimentara motorina (lift pump) Patrol ZD30 - Bosch/Zexel VP44

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pompa suplimentara motorina (lift pump) Patrol ZD30 - Bosch/Zexel VP44

Va salut!
    As vrea sa intreb daca a facut cineva modificarea asta: sa puna o pompa suplimentara de motorina care sa asigure presiunea necesara catre pompa de injectie.
    Aparent, la turatii mici, pompa Bosch/Zexel VP44 are probleme in a asigura alimentarea injectoarelor motorina la presiunea necesara precum si probleme suplimentare legate de lubrificarea pompei. Doar la 1800 rpm intra in parametri. In plus, efortul de a "trage" motorina din rezervor conduce la uzura pompei de injectie.

In Australia am vazut ca folosesc doua tipuri de pompe (Carter 4600/4601 sau Walbro FRB13). Insa montarea lor nu pare a fi simpla (trebuie ceva bypass-uri facute).
    Ma intreb, oare poate fi folosit alt tip de pompa (de ex una de bmw sau alta masina dotata cu asa ceva) - sau e ceva special.

Daca a facut cineva modificarea asta, as fi recunoscator pt cateva sfaturi.

LE- am gasit pe youtube un filmulet de-a lui BigUrsu. Banuiesc ca e si p'aici postarea, dar nu am gasit cu search....
    Ultima editare de mushudog; 12.mar.2019, 23:08.

Exista si pompe Facett parca, pentru asa ceva.
    Fix Ursu a facut chestia asta, ba parca la un moment dat pusese doua pompe sau n-am inteles eu bine.
    Montajul e simplu, pe turul catre filtrul de motorina, insa trebuie neaparat scos returul de la injectoare catre pompa de injectie si cuplat la returul de la pompa de injectie catre rezervor.
    Evident ca trebuie si un circuit electric de alimentare, automatizat.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
      Exista si pompe Facett parca, pentru asa ceva.
      Fix Ursu a facut chestia asta, ba parca la un moment dat pusese doua pompe sau n-am inteles eu bine.
      .
      Multumesc. Am gasit postul lui BigUrsu. El a pus un racitor de motorina - zice si ceva de doua pompe.
      La o cautare rapida, am gasit ceva pompa Facet dar e de presiune mica. Mai caut si revin cu update-uril

Comentariu

Pai acolo nu-ti trebuie presiune mare, iti trebuie debit sa alimenteze zexela' astfel incat pompa acesteia sa nu mai suga tocmai din rezervor.
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Procesare...
        X