Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Se poate inmatricula un Patrol y60 4.2 turbo diesel din 1996 ca autoutilitara ? In actele de Irlanda este comercial , are numai doua locuri , o sa pun ceva fotografii ...
    Fișiere atașate
    Ultima editare de Astral; 15.sep.2018, 16:47.

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

asta ce ai postat tu , este cu semnul intrebarii ?
    daca da, eu stiu ca nu se mai poate.... dar poate ne lumineaza cineva , ca si eu sunt in tranzactie cu unul , si atunci ii fac modificari
    si Patrol, dar inca nu pe deplin functional

Comentariu

Eu zic ca se poate.

Tocmai mi-am inmatriculat Toyota mea ca autoutilitara. A fost adusa din Germania, unde era omologata ca LKW (autoutilitara) si nici macar nu avea panoul despartitor dintre sofer si compartimentul de marfa sau geamurile spate acoperite. Daca masina este omologata in UE ca autoutilitara, RAR este obligat s-o omologheze in Romania la fel. Doar ca vei plati omologare individuala (aprox 800 RON).
      Toyota LandCruiser KZJ73 3.0TD '95
      OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

O data omologata deja ca autoutilitara intr-un stat al UE, cei de la RAR or sa fie "de acord" s-o omologheze ca autoutilitara.

Vorbesc din experienta proprie.

TONI, masina ta, daca este trecuta in logbook ca si autoutilitara primeste CI de autoutilitara.

Ce te faci, insa, cu taxa de poluare la 4.2 ??? Si "englezoiul" meu e trecut ca autoutilitara in UK, e cumparata de la ferma si modificata cu geamuri si locuri in spate ulterior, dar ... mi se pare destul de mare taxa, totusi!

Comentariu

nu stu daca este o regula generala in RO dar la VALCEA ,RAR-ul este un cosmar unii zic ca chiar daca este trecuta autoutilitara trebuie musai sa aiba panoul despartitor ORIGINAL altfel nu vor sa faca omologarea.Realitatea este ca ar fi normal ca orice masina sa fie incadrata la alta categorie (gen autoutilitara).
          Cine nu are loc de mine, sa se inghesuiasca ! Ford Maverick -W.W.O.C.-RM.VALCEA

Crazy Wolf->0740130543

Comentariu

eu spun sa te interesezi prima data cam cat ar fii impozitul pe an la 4,2 si nu stiu daca o sa mai vrei sa o inmatriculezi. cred ca totusi bg ramane solutia.
            Mitsubishi Pajero 3500 v6

Comentariu

Impozitul pe autoutilitare este de 35 lei/200cmc, ceea ce inseamna la motorul de 4,2, 735 lei/an. Mai important decat impozitul este taxa pe poluare care depinde foarte mult de norma EURO:
              - NON-EURO = 3780 EUR (16124 RON)
              - EURO1 = 1680 EUR (7166 RON)
              - EURO2 = 840 EUR (3583 RON)

D.p.d.v. al RAR, daca cei din Valcea stramba din nas, poti sa te adresezi la orice RAR din tara. De exemplu, in Sibiu, cand am facut omologarea pentru Toyota mea, la prima prezentare la RAR nici macar nu aveam panou despartitor. Fiind omologare individuala, RAR-urile din tara trimit documentatia la Bucuresti. Am fost rechemat in RAR pentru poza cu panou despartitor. Am incropit unul dintr-un panou original de Renault Kangoo prelungit cu o bucata de pal negru de 40 cm, iar acum masina are numere de Romania. Taxa pe poluare a fost 596.4 EUR (2544 RON), motor 2982 cmc cu EURO2, iar impozitul este 525 RON/an.
              Toyota LandCruiser KZJ73 3.0TD '95
              OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

La chestia cu "panoul despartitor original", eu la Rm.Valcea nu am intampinat nici o problema. Panoul de la duba pe care a inmatriculat-o tatal meu e din PAL si e confectionat artizanal.

Nu au zis nimic domnii!

Comentariu

Pentru mine, maine e o zi mare in acest domeniu. Am trecut azi pe la RAR, dar nu aveam panoul despartitor complect. Va tin la curent
                  1995 Nissan Patrol 2.8
                  Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Comentariu

dupa confectionarea a 3 panouri despartitoare, in sfarsit am carte de identitate. Deci am Patrol 95, 2.8 autoutilitara euro 2. Pentru a nu a vea probleme cu panoul, trebuie confectionat dupa specificatiile lor
                    1995 Nissan Patrol 2.8

Comentariu

Postat în original de Florin Pircalab Vezi post
                      dupa confectionarea a 3 panouri despartitoare, in sfarsit am carte de identitate. Deci am Patrol 95, 2.8 autoutilitara euro 2. Pentru a nu a vea probleme cu panoul, trebuie confectionat dupa specificatiile lor
                      da felicitari florine.
                      Mitsubishi Pajero 3500 v6

Comentariu

daca e autoutilitara cu 2 locuri iese cu taxele mai mici ... la 4 locuri cresc cu 50% ... asa imi zicea acum vreo 10 zile un nene cu un LC90 de vanzare
                        Mitsubishi Pajero Sport

Comentariu

Postat în original de v-shase Vezi post
                          daca e autoutilitara cu 2 locuri iese cu taxele mai mici ... la 4 locuri cresc cu 50% ... asa imi zicea acum vreo 10 zile un nene cu un LC90 de vanzare
                          Se poate. La mine a iesit
                          425 lei Impozit
                          306 lei asigurare /6 luni

Singura taxa mai mare este taxa de drum (aprox100euro)
                          1995 Nissan Patrol 2.8

Comentariu

Postat în original de Florin Pircalab Vezi post
                            Se poate. La mine a iesit
                            425 lei Impozit
                            306 lei asigurare /6 luni

Singura taxa mai mare este taxa de drum (aprox100euro)
                            dar poti sa iei rovinieta pe talonul masinii... inainte de al preschimba dupa civ
                            forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Postat în original de soimu` Vezi post
                              dar poti sa iei rovinieta pe talonul masinii... inainte de al preschimba dupa civ
                              Ar fi bine, dar e prima inmatriculare .mai trebuie sa pierdem undeva, nu se poate castiga peste tot
                              1995 Nissan Patrol 2.8

Comentariu

Procesare...
                              X