Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

As vrea sa imi aduc un Land Cruiser din Anglia si ma intereseaza optiunea de inmatriculare ca si autoutilitara.

1. se mai pot inmatricula ca autoutilitare la noi chiar daca nu e trecuta autoutilitara in UK?
    2. se poate inmatricula autoutilitara la noi fara batai de cap daca e deja trecuta autoutilitara in UK?
    3. o persoana de legatura "amabila" pe la un RAR in Buc sau prin imprejurimi? astept un mesaj privat daca se poate.

multumesc,
    Bogdan
    Ultima editare de Astral; 15.sep.2018, 16:49.

Comentariu

Postat în original de lodrpr Vezi post
      As vrea sa imi aduc un Land Cruiser din Anglia si ma intereseaza optiunea de inmatriculare ca si autoutilitara.

1. se mai pot inmatricula ca si autoutilitare la noi chiar daca nu e trecuta autoutilitara in UK?
      2. se poate inmatricula autoutilitara la noi fara batai de cap daca e deja trecuta autoutilitara in UK?
      3. o persoana de legatura "amabila" pe la un RAR in Buc sau prin imprejurimi? astept un mesaj privat daca se poate.

multumesc,
      Bogdan
      Stimabile,
      Fara sa te superi pe mine ...nu cred ca exista vreun model de Nissan "Land Cruiser" ... te rog sa postezi in sectiunea in care trebuie

Cu autoutilitara ia legatura cu nissan4x4 (nea Luigi)...el are service autorizat RAR cu tot tacamul si cred ca poate sa-ti raspunda la toate intrebarile tale.
      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

mersi de raspuns!

sunt sigur ca nu exista agregatul pomenit mai sus, insa mi s-a parut ca aceasta discutie nu e obligatoriu exclusiv despre Nissan-uri, ci mai degraba se potriveste pentru majoritatea 4x4-urilor

..asta chiar daca are un Nissan Patrol in titlu si e in sectiunea Nissan.. ok got it

Comentariu

si eu as fi interesat sa pot face carte de ro la Y60-ul meu,este adus din DE si este lung (7 locuri),daca ma poate ajuta cineva astept un mesaj privat,ms...

Comentariu

Varianta e una - iei una avariata ptr sasiu, acte, numere ...schimbi sasiul (seria e pe sasiu)...si e gata. In ceea ce priveste inmatricularea efectiva.
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

in cazul unei auto-utilitare adusa de afara, taxa de poluare se plateste o singura data in momentul inmatricularii?
              -la autoutilitare rovinieta e mai scumpa sau mai ieftina?
              Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
              Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
              Natura si aventura

Comentariu

Taxa se plateste la prima inmatriculare. La utilitare e simtitor mai mica decat la turisme.

Rovagineta e patru sute si ceva de lei, fata de o suta si ceva cat e la autoturisme.
                Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA!
                Prahova 4x4

Comentariu

Aceeasi operatie vreau s-o fac si eu cu un Patrol k160 lung.

Cea mai simpla varianta primita de la carosierul Cantor (Cluj) este echiparea cu un perete despartitor original, ca atunci nu mai e nevoie de test de rezistenta si nu implica nici carosierul pt a-l confectiona. Problema e atestarea complicata nu confectionarea.

Am fost la Nissan dar n-au perete. Daca stie cineva unde pot gasi il rog sa-mi spuna.

de la Florin Pircalab am inteles ca se poate omologa un perete confectionat in-house.
                  Intrebarea e la ce RAR ati fost ?
                  BENZ G, ca altceva ce ?

Comentariu

Postat în original de FORESTMAN Vezi post

Cea mai simpla varianta primita de la carosierul Cantor (Cluj) este echiparea cu un perete despartitor original, ca atunci nu mai e nevoie de test de rezistenta si nu implica nici carosierul pt a-l confectiona. Problema e atestarea complicata nu confectionarea.

Am fost la Nissan dar n-au perete. Daca stie cineva unde pot gasi il rog sa-mi spuna.

de la Florin Pircalab am inteles ca se poate omologa un perete confectionat in-house.
                    Da-mi voie sa clarific cateva aspecte in cunostiinta de cauza fata de cele scrise mai sus:
                    Un autoturism poate fi omologat autoutilitara (in Romania la RAR) numai daca in carte este marcat ca autoturism M1 (numai acest tip de autovehicul se poate transforma in utilitara) . Daca masina nu este autoturism M1, atunci mai intai trebuie sa il faceti M1. Pot sa va spun ca procesul este extrem de greu si anevoios si nu mai spun ca aveti nevoie de o scrisoare de la producator sau de la reprezentantul acestuia.
                    Va rog sa nu mai bateti campii cu peretele in-house deoarece transformarea masinii in utilitara reprezinta un proces complex, proces asemanator celui in care va apucati sa daramati un perete intr-un apartament. Aveti nevoie de caietul de siguranta al vehiculului iar cel care face modificarile trebuie sa fie autorizat pentru astfel de modificari. Si la masina ca si la blocuri sunt zone de siguranta, zone in care nu poti face modificari fara acordul producatorului, iar orice modificare trebuie insotita pe hartie de planuri si schite intocmite de carosier. (deaia se cheama carosier)
                    Va rog sa consultati normele RNTR in vigoare.

Cu stima,
                    Florin Bogdan
                    "Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein

Comentariu

Postat în original de bogdan0418 Vezi post
                      Un autoturism poate fi omologat autoutilitara (in Romania la RAR) numai daca in carte este marcat ca autoturism M1 (numai acest tip de autovehicul se poate transforma in utilitara) . Daca masina nu este autoturism M1, atunci mai intai trebuie sa il faceti M1. Pot sa va spun ca procesul este extrem de greu si anevoios si nu mai spun ca aveti nevoie de o scrisoare de la producator sau de la reprezentantul acestuia.
                      Va rog sa nu mai bateti campii cu peretele in-house deoarece transformarea masinii in utilitara reprezinta un proces complex, proces asemanator celui in care va apucati sa daramati un perete intr-un apartament. Aveti nevoie de caietul de siguranta al vehiculului iar cel care face modificarile trebuie sa fie autorizat pentru astfel de modificari. Si la masina ca si la blocuri sunt zone de siguranta, zone in care nu poti face modificari fara acordul producatorului, iar orice modificare trebuie insotita pe hartie de planuri si schite intocmite de carosier. (deaia se cheama carosier)
                      Va rog sa consultati normele RNTR in vigoare.

Cu stima,
                      Florin Bogdan

Salut,

Scuza-ma ca intervin dar nu dai o informatie corecta. Transformarea din M1 in N1( autoutilitara) se face doar pentru autovehicululele ce au CAROSERIE tip AF utilizare multipla. Daca pe cartea de identitate caroseria nu este AF nu are rost sa mai incepi procesul de transformare.
                      Hartia de la constructorul vehiculului de baza, de care vb tu, este necesara pt modificarea cartii de identitate la rubrica, caroserie. ( scuzati cacofonia). De obicei la masinile la care s-a scos CI inainte de 2000 nu o sa gasesti tipul de caroserie AF.
                      Nu exista nici o carte de siguranta a vehiculului, poate vrei sa spui instructiune de carosare.( e cu totul altceva).
                      Colegii nu bat campii cu peretele in house. Acest perete este cerut la omologare pt masinile autoutilitara ( in acte) aduse din Germania, Olanda, Belgia etc.

O seara buna.
                      EX-NISSAN

Comentariu

Buna seara,
                        Nu ma declar depozitarul adevarului absolut dar din ce stiu pot sa spun ca:

1.pentru a putea fi omologat in cat N1 trebuie sa fie trecut in carte AF(autovehicul utilizare multipla)
                        2.de regula aceste agregate sunt trecute autoturisme in carte,
                        daca e asa nu trebuie sa disperati pentru ca e leac si pt asta
                        trebe omologare la rar
                        3.peretele despartitor poate sa fie home made dar trebe sa reziste testelor ce se fac doar la rar Bucuresti (nu cred ca gasiti unul gata facut care sa aiba si omologare) si sa corespunda caracteristicilor
                        4. mai exista niste cerinte in materie de modificari dar alea-s frectie

5.cautati un atelier autorizat NISSAN de preferinta unul care am mai facut operatiunea, sau un prieten la rar care sa fie dispus sa va ajute cu informatii , de unul singur cred ca e aproape imposibil sa reusiti desi e perfect legal

Comentariu

I-mi permit sa clarific cele legate de operatiunea facuta de mine:
                          1. am cumparat Patrolul direct autoutilitara din Olanda
                          2. La RAR Oradea nu a fost suficient acel perete de 30 cm inaltime, cu care a fost dotat in Olanda , si dupa 3 incercari, am trecut cu un perete homemade.
                          3 In documentatia RAR exista specificatii despre panou despartitor, si daca caut bine, gasesc hartiile. O optiune in acele specificatii era: necesita un cadru de min teava de 20mm, 2 traverse orizontale, 4 prinderi laterale cu suruburi min 6mm, 2 prinderi in podea cu min 6 mm, si inchisa cu plasa de min 3 mm cu gauri de max 10/10 cm.

Eu l-am facut cu aceste specificatii, l-au pozat, au trimis la Bucuresti pozele, si dupa 3 zile m-au sunat ca este acceptat .

Repet : eu am inmatriculat o autoutilitara, si nu am transformat un autoturism in autoutilitara.
                          1995 Nissan Patrol 2.8
                          Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Comentariu

Multumesc de promptitudine
                            Acuma inteleg, era deja utilitara ,ca altfel e mult mai stufoasa operatiunea.
                            Specificatiile complete pentru perete ar fi binevenite, desi acestea sunt complete dupa mine.
                            BENZ G, ca altceva ce ?

Comentariu

Eu cred ca mare economie la bani nu prea e ! Fiind autoutilitara cresc celelalte taxe , intradedevar iesi un pic mai bine decat ca si autovehicul ! Acum depinde de la caz la caz!

Comentariu

Postat în original de daniel1 Vezi post
                                Eu cred ca mare economie la bani nu prea e ! Fiind autoutilitara cresc celelalte taxe , intradedevar iesi un pic mai bine decat ca si autovehicul ! Acum depinde de la caz la caz!
                                Care ar fi taxele alea care cresc, in afara de rovigneta....?

Comentariu

Procesare...
                                X