Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

Multam, am fost la primarie si mi s-a explicat ca pentru motorul de 2826 cmc platesc ca pt. 3000 cmc, deoarece se iau fractiuni intregi de cate
    200cmc. Deci nu este cum am crezut eu ca 2826 : 200cmc=14.13 x 144 ron/200cmc =2035 ron ci este cum zice STATUL 2826:200= 15 (rotunjit in sus) x144=2160 inmultit cu (USL) (16%)= 2505 ron/an.
    Plateste cineva mai putin pt.2826 cmc autoturism?
    Ultima editare de suvi; 04.apr.2013, 19:50.
    Nissan Patrol y60 LWB,Mercedes C combi
    Honda Dominator nx 650 , 1993

Comentariu

cu ,,rotunjirea" in sus ! vezi ca exista o metodologie care daca este ,,rotunjita"in favoarea lor se mai poate incalca,asa ca daca stii pe cineva cere metodologia de calcul sau pur si simplu o ceri.
      VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Știe cineva cât ii timbrul de mediu pentru un motor de 2.8 model k260 anul 1988 înscris ca autoutilitara?
        Multumesc

Comentariu

In final , nu m-am prins, ce service face transformare din AF in utilitara la Nissan? sau sunt mai multe service - uri de acest gen?Ne poate lamuri cineva?
          Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Comentariu

Exista niste firme agreate care pot face aceasta modificare si ai nevoie de hirtie (de la ei) cum ca modificarile sint facute de ei.Lista firmelor ar trebui sa o ceri la RAR.Ei sint cei care le acrediteaza.

Comentariu

Adica sunt mai multi? La Toyota am vazut ca este doar unul = la Focsani.
              Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!

Comentariu

Sa redeschidem putin discutia ca sa nu mai deschis un topic nou.

Am cumparat un pajero lung din 99 autoutilitara in actele de olanda. In acte nu este specificat niciune daca este autoutilitara cu 2 sau cu 4 locuri.

Intrebarea este: Pot sa o trec autoutilitara cu 4 locuri in acte? a mai facut cineva asa ceva?

Comentariu

Utilitarele din Olanda au numai 2 locuri,iar la RAR iti trebuie obligatoriu grilajul despartitor.
                  Ultima editare de Astral; 16.mar.2014, 18:08. Motiv: ISI...IMI...ITI .....NU SE SCRIU NICIODATA CU CRATIMA !
                  Gandirea corectă vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

dar nu este precizat niciunde numarul de locuri...de ce 2 si nu 4?

stii din sursa sigura?

sunt atatea autoutulitare cu 4 locuri pe la noi

eu o sa ma duc cu banchetele montate pe masina si cu grilajul pus..sa vedem, cum o sa poata ei sa demonstreze ca nu asa a venit masina din olanda atata timp cat nu este specificat niciunde numarul de locuri.
                    Ultima editare de Z E K Y; 16.mar.2014, 20:48.

Comentariu

Du-te si zi-ne ce o sa zica ca is curios :)
                      Ultima editare de Astral; 16.mar.2014, 22:43.

Comentariu

mai am ceva de mers cu numere rosii dar dupa o sa ma duc...sa vedem ce iese si cum o vor face ei cu doua locuri daca masina va avea 4 iar in carte nu este precizat nimic...

Nu spun nici ca am dreptate dar nici nu accept varianta asta "din auzite" fara o sursa sigura.

In cazul in care scumpul nostru RAR o scoate cu 2 locuri ( ceea ce nu cred ) ce se poate intampla daca te opreste politia? stie cineva cat este amenda?

as vrea sa stiu daca mi-o asum sau nu...

Comentariu

Postat în original de Z E K Y Vezi post
                          mai am ceva de mers cu numere rosii dar dupa o sa ma duc...sa vedem ce iese si cum o vor face ei cu doua locuri daca masina va avea 4 iar in carte nu este precizat nimic...

Nu spun nici ca am dreptate dar nici nu accept varianta asta "din auzite" fara o sursa sigura.

In cazul in care scumpul nostru RAR o scoate cu 2 locuri ( ceea ce nu cred ) ce se poate intampla daca te opreste politia? stie cineva cat este amenda?

as vrea sa stiu daca mi-o asum sau nu...
                          E penal....Masina fiind incadrata autoutilitara poate transporta doar doua persoane pe cele doua locuri inscrise in acte si cum transportul de persoane in spatiile destinate transportului de marfa e interzis = dosar penal !

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
                            E penal....Masina fiind incadrata autoutilitara poate transporta doar doua persoane pe cele doua locuri inscrise in acte si cum transportul de persoane in spatiile destinate transportului de marfa e interzis = dosar penal !

Eu stiu ca e contraventie.
                            Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
                            ......................
                            13. nerespectarea regulilor privind transportul persoanelor si al obiectelor în sau pe vehicule;
                            ................................"
                            Stii tu altfel?
                            "Sunt mai multi cei care capituleaza, decit cei care esueaza." Henry Ford

Comentariu

Nu, asa auzisem, dar e mai bine cum zici tu ..!

Comentariu

Din folclor, un pic de adevar.....
                                Este penal doar in caz de accident cu raniti -cei transportati pe locurile inexistente.Altfel este contraventie....amandoi aveti dreptate in felul vostru....

Masinile din Olanda -utilitare sunt obligate sa aiba un anumit volum in m3 prin legea lor,a olandei.....parca cum cele scurte nu il au,apare celebra cocoasa olandeza sa cistige infirmul spatiu neceasar la calculul minim legal pt trasformare....... cele lungi il au pentru ca aici apare un plus de 30-40 cm la lungime....dar la toate se face calculul de m3 disponibili obligatorii prin lege luand in calcul DOAR 2 locuri in fata....sau mai rar 3 daca masina a fost echipata asa....caz intilnit cu Y60,4,2 cu banca mare in fata 2+1 pasageri....

Nu contesta insa nimeni puterea inginerului RAR care pe pielea lui si barba proprie scoate 4 locuri la o masina de genul, pe de alta parte...Spor iti urez , dar din ce stiu eu si legal ai sanse minime.....spre deloc.
                                Iti dorec sa fii tu exceptia.Poate o folosesc si altii.Pana acum, din ce am inteles eu din folclor,nimeni nu a reusit dupa noua lege......
                                Ultima editare de RZV; 17.mar.2014, 15:02.
                                Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                                Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Procesare...
                                X