Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

Bai fratilor voi sunteti exact ca Maria Tereza in fata calului ...pe bune...

Militianul in toate situatiile fie ca driveriti o autoutilitara mica fie ca una mare dar pana in 3.5to...are dreptul sa va ceara asa ...

-actele voastre: buletin-permis
    -actele masinii: talon cu itp, asigurare (atentie, NU rovigneta)
    -actele marfii: daca exista marfa

Ptr restul controalelor exista ISCTR, doar ca inca nu le-a iesit abecedaru ...inca!
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Am scos cartea de romania a masinii, este autoutilitara cu 4 locuri....fara nicio atentie/interventie sau spaga.

Provenienta OLANDA.

Comentariu

Postat în original de Z E K Y Vezi post
        Am scos cartea de romania a masinii, este autoutilitara cu 4 locuri....fara nicio atentie/interventie sau spaga.

Provenienta OLANDA.
        Bravo tie! Ai scapat de o grija ;)

dar dece 4 si nu 5 locuri? In spate nu e bancheta normala sau ai voie doar doi in spate?
        Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*
        "A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire."

Comentariu

pentru ca nu s-a putut cu 5...

unul din criterii a fost ca volumul portbagajului sa depaseasca 40% din volumul interiorului si daca se faceau calculele ptr 5 locuri dadea cu virgula....iar banchetele spate erau prevazute oricum cu 2 locuri in cazul meu....nu ma interesau 5 locuri..
          Ultima editare de Z E K Y; 12.apr.2014, 09:04.

Comentariu

Postat în original de Astral Vezi post
            Cred ca este omis din discutie proprietarul mijlocului de transport si anume : daca in actele masinii apare ca proprietar un SRL rezulta ca acel mijloc de trasnport este utilizat pentru a nevoile SRL-ului si atunci se verifica tipul activitatii SRL-ului.
            Daca SRL-ul este, sa zicem, o firma de traduceri, deci prin specificul activitatii nu are de ce sa transporte saci cu cartofi sau biciclete sau telefoane si in masina chiar nu se afla nici un fel de marfa, militianul ii va cere soferului, cel mult, foaia de parcurs, eventual si ordinul de deplasare.
            Daca masina este autoutilitara, iar proprietarul masinii este un SRL si in masina se afla marfa, fara discutii trebuie sa existe, pe langa foaia de parcurs si documentele de trasnport pentru marfa respectiva, fie doar si un simplu aviz de insotire a marfii, deci nu neaparat factura pentru marfa respectiva.
            Aici te contrazic ! agentul de circulatie singur nu are dreptul sa ti ceara foaia de parcurs , daca o cere este sigur MILITIAN! in orisice situatie !
            VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

militeanu poate sa-ti ceara de la pemis,ci,,,,,,,,,,aviz sanitar/veterinar pana la licenta de transport,atestat pentru profesionisti din experienta iti spun ca cei de la ordine publica sunt satui de toti nebunii nu vrei sa stii ce poate sa reclame unii iar tu tre sa dai solutii

Comentariu

Postat în original de Z E K Y Vezi post

Provenienta OLANDA.
                Na bravo! Ma bucur sincer pentru tine ca ai reusit. Asa ceva iese tot mai rar in ziua de azi......
                Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
                Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
                Natura si aventura

Comentariu

Postat în original de gigi_naste Vezi post
                  militeanu poate sa-ti ceara de la pemis,ci,,,,,,,,,,aviz sanitar/veterinar pana la licenta de transport,atestat pentru profesionisti din experienta iti spun ca cei de la ordine publica sunt satui de toti nebunii nu vrei sa stii ce poate sa reclame unii iar tu tre sa dai solutii
                  Da ! tu sa fii sigur !
                  Ultima editare de teo pes; 19.apr.2014, 08:30.

Comentariu

Salut ,

Legat de acest subiect , daca imi cumpar un Nissan din Germania normal cu 5 locuri . Si vreau sa il modific doar cu 2 locuri , si sa o inmatriculez ca si autoutilitara .

Trebuie inscrisa inainte si dupa trecuta pe autoutilitara?
                    Mersi !

Comentariu

Din pacate nu se mai poate face autoutilitara,doar daca o cumperi gata modificata de afara.masina tr sa apara autoutilitara inaintea datei de 04.10.2013. Operatiunea de modificare se putea face si in Ro daca masina era inmatriculata,doar ca costurile erau foarte mari...1800-2200Eur,dar din Oct 2013 s-a sistat tot si nu se mai opereaza in CIV de catre RAR.

Comentariu

Postat în original de ovidiua-car Vezi post
                        Din pacate nu se mai poate face autoutilitara,doar daca o cumperi gata modificata de afara.masina tr sa apara autoutilitara inaintea datei de 04.10.2013. Operatiunea de modificare se putea face si in Ro daca masina era inmatriculata,doar ca costurile erau foarte mari...1800-2200Eur,dar din Oct 2013 s-a sistat tot si nu se mai opereaza in CIV de catre RAR.
                        inaintea datei de 4 10 2013 in tara de provenienta? adica belgia germania olanda etc.?
                        Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Postat în original de timberland0910 Vezi post
                          inaintea datei de 4 10 2013 in tara de provenienta? adica belgia germania olanda etc.?

DA.Utilitara inainte de 4.10.2013 in tara de provenienta.
                          Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                          Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Salut. Poate sunt eu mai prost dar totusi nu reusesc sa "pricepesc", adica poti sa inmatriculezi aceeasi masina trogherita cu milioane de km ca autoutilitara la 10% din valoarea taxei iar daca acelasi utilaj e autoturism ingrijit cu unic propretar, (o batranica care a facut piata cu ea ...) taxa e de zece ori mai mare pe putin... Se pare ca am chiulit prea mult de la scoli mi-a scapat cand "tovarasa" ne-a predat ora aia....

Comentariu

Postat în original de Jordan Vezi post
                              Salut. Poate sunt eu mai prost dar totusi nu reusesc sa "pricepesc", adica poti sa inmatriculezi aceeasi masina trogherita cu milioane de km ca autoutilitara la 10% din valoarea taxei iar daca acelasi utilaj e autoturism ingrijit cu unic propretar, (o batranica care a facut piata cu ea ...) taxa e de zece ori mai mare pe putin... Se pare ca am chiulit prea mult de la scoli mi-a scapat cand "tovarasa" ne-a predat ora aia....
                              Eeee !!! e vorba de logica chipurile , taxa ca autoutilitara este mai mica pentru a a,,ajuta" persoana fiz sau firma , taxa este mai mica la un autoturism vechi pt ca nu o sa mai ,,reziste"mult in circulatie !

Comentariu

am o mare dilema
                                patrolul meu este autoutilitara, si conform CIV este non euro
                                taxa de mediu este MAI MARE la autoutilitara non euro decat la un autoturism non euro cu aceleasi caracteristici?
                                forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .

Comentariu

Procesare...
                                X