Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

Taxa este mult mai mica in cazul autoutilitatrelor decat in cazul autoturismelor, cel pitin asa reiese din calculatorul oficial ANAF....

Comentariu

Postat în original de Jordan Vezi post
      Taxa este mult mai mica in cazul autoutilitatrelor decat in cazul autoturismelor, cel pitin asa reiese din calculatorul oficial ANAF....
      Asa a fost tot timpul, nu e nici o noutate. Insa marele mister ramane....aceeasi masina, inscrisa ca si utilitara polueaza mai putin decat una inscrisa normal. Misterul se adanceste si mai tare cand mai marii nu stiu carei institutii nu vor sa-ti transforme masina intr-o utilitara, chiar daca le aduci una identica cu a ta, sa vaza si ochiul lor maro ca "se exista" asa ceva.

Eu masina inscrisa in RO, pe numele meu si platesc vreo 2600 lei (aprox.) impozit anual. Doar pentru ca o detin. Nu conteaza nr de km, nu conteaza daca functioneaza au ba. Colac peste pupaza, la casierie cucoana imi rade tamp in fata : Dvs platiti mai mult decat tot blocul in care locuiti. Tristul adevar. Gloaba nu o duce mintea sa gandeasca ca o parte din salariul ei este de la mine. Si rade. Si-mi vine sa-i fxxt in gura cu impozitele lor cu tot.

PS: Scuze de offtopic.
      NADS Fitted
      Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
      Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Legea a fost gandita CA sa nu ,,ingenuNcheze " intreprinzatorul ce se foloseste de autoutilitara in activitatea economica care si asa E supraimpozitata !
        Ultima editare de Astral; 27.dec.2014, 11:05.
        VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

nu am studii economice, dar nu cred ca-i ajuta in foarte mare masura. zic si eu. cat despre gandit, acest atribut este strain e onor clasa politica ....
          NADS Fitted
          Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
          Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Am văzut un Nissan X-trail autoutilitara (2 locuri, panou despartitor).
            1. Ca atare se poate converti/inmatricula un X-trail ca autoutilitara?
            2. RAR-ul trimite aceste solicitari la Bucureşti sau le rezolva in reprezentanţele teritoriale?
            3. Am citit topicul şi am aflat doar păreri pro-contra (ba că trebuie modificate în service autorizat, ba că nu trebuie).
            Muţumesc anticipat.

Comentariu

Postat în original de PavelFlorescu Vezi post
              Am văzut un Nissan X-trail autoutilitara (2 locuri, panou despartitor).
              1. Ca atare se poate converti/inmatricula un X-trail ca autoutilitara?
              2. RAR-ul trimite aceste solicitari la Bucureşti sau le rezolva in reprezentanţele teritoriale?
              3. Am citit topicul şi am aflat doar păreri pro-contra (ba că trebuie modificate în service autorizat, ba că nu trebuie).
              Muţumesc anticipat.
              Salut

Tocmai am trecut prin experienta RAR la Cluj-Napoca cu un Pajero din 98 si o Toyota Rav 4 2003 urmeaza altele...
              In primul rand inainte de achizitiona masina trebuie sa te asiguri ca masina este autoutilitara din fabrica, nu numai sa figureze ca autoutilitara in actele din tara in care a fost inmatriculata. Daca masina a fost convertita in autoutilitara dupa 2013 va fi incadrata ca autoturism.
              2. Omologarea individuala costa in jur la 800 lei, va trebui trimisa solicitarea la Bucuresti. DAR mie mi-au cerut despartitor in spate asa ca am "comandat" unul din metal sub forma de gratii + pe jos s-a cerut podea din placaj tego, cost total undeva la 300 euro per masina.
              3. Modificarile la service autorizat la care se refera multi cred sunt necesare in cazul in care tu doresti sa tranformi o masina incadrata ca autoutilitara (platit taxa ca atare) in autoturism cu mai multe locuri. Nu am trecut prin asta dar un prieten a facut asta in octombrie anul trecut cu un Touareg 3.0 din 2008 import Belgia cu 2 locuri initial.

Comentariu

Intrebareum pot ei verifica in alta tara cand a fost convertita masina in autoutilitara?Dupa ce actele sunt trimise la bucuresti,ei vor lua legatura cu tara de provenienta a masiniii pentru verificari?Am masina inmatriculata pe UK si am sunat la DVLA si le-am spus ca vreau sa o transform in autoutilitara...Mi-au spus ca nu e nici o problema,sa le pun 2-3 poze cum ca as fi anulat bancheta din spate si ei imi trimit v5-ul cu specificatia ca masina este autoutilitara.Mai mult ca sigur sunt,ca pe carte nu scrie ca modificarea s-ar fi facut in 2015...
                Viata-i mai interesanta cand toti merg intr-o directie,iar tu in contasens...

Comentariu

Postat în original de StoneCold Vezi post
                  Intrebareum pot ei verifica in alta tara cand a fost convertita masina in autoutilitara?Dupa ce actele sunt trimise la bucuresti,ei vor lua legatura cu tara de provenienta a masiniii pentru verificari?Am masina inmatriculata pe UK si am sunat la DVLA si le-am spus ca vreau sa o transform in autoutilitara...Mi-au spus ca nu e nici o problema,sa le pun 2-3 poze cum ca as fi anulat bancheta din spate si ei imi trimit v5-ul cu specificatia ca masina este autoutilitara.Mai mult ca sigur sunt,ca pe carte nu scrie ca modificarea s-ar fi facut in 2015...
                  Parerea mea este ca doar din ce scrie in acte isi pot da seama de modificarile survenite asupra masini. Deoarece am locuit o vreme in Belgia pot ajuta cu detalii despre documentele din Be.

Pentru Anglia si alte tari nu doresc sa ma pronunt.

Comentariu

Salutare ,

am gasit un Y60 LWB 2.8d , tara de provenienta Belgia , as avea urmatoarele nedumeriri :

1 - Masina este trecuta in carte incepand din 2011 ca si LICHTE VRACHTWAGEN / CAMIONNETTE ,ma gandesc ca este echivalentul autoutilitarei la noi , nu ? Este trecuta la categoria N1
                    2 - La numarul de locuri are trecut numa 2 stelute - ** , asta inseamna 2 locuri sau nu este stabilit.
                    3 - Masina nu are acel despartitor , se mai poate merge pe varianta mai ieftina , confectionat unul din PAL / OSB ?
                    4 - Care sunt alte probleme care mai pot aparea ca eu sa nu o pot inscrie ca utilitara ?

Multumesc
                    Ultima editare de vargoneti; 14.feb.2015, 16:23.

Comentariu

• Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

Postat în original de vargoneti Vezi post
                      Salutare ,

am gasit un Y60 LWB 2.8d , tara de provenienta Belgia , as avea urmatoarele nedumeriri :

1 - Masina este trecuta in carte incepand din 2011 ca si LICHTE VRACHTWAGEN / CAMIONNETTE ,ma gandesc ca este echivalentul autoutilitarei la noi , nu ? Este trecuta la categoria N1
                      2 - La numarul de locuri are trecut numa 2 stelute - ** , asta inseamna 2 locuri sau nu este stabilit.
                      3 - Masina nu are acel despartitor , se mai poate merge pe varianta mai ieftina , confectionat unul din PAL / OSB ?
                      4 - Care sunt alte probleme care mai pot aparea ca eu sa nu o pot inscrie ca utilitara ?

Multumesc

1. este utilitara 100% , nu o sa ai probleme la inmatriculat
                      2.este de 2 locuri(cel putin asa a reiesit la rar la terrano unui prieten tot belgia)
                      3.depinde la ce unitate rar mergi ..uni cer stas din bare metalice ,altii accepta si panou , numa sa fie pana sus , nu cum is cele de olanda doar 30 cm
                      4. alte probleme nu sunt
                      Natural Disaster Response Operations

Comentariu

Postat în original de timberland0910 Vezi post
                        1. este utilitara 100% , nu o sa ai probleme la inmatriculat
                        2.este de 2 locuri(cel putin asa a reiesit la rar la terrano unui prieten tot belgia)
                        3.depinde la ce unitate rar mergi ..uni cer stas din bare metalice ,altii accepta si panou , numa sa fie pana sus , nu cum is cele de olanda doar 30 cm
                        4. alte probleme nu sunt
                        mersi de raspuns , m-am linistit acu :)

Comentariu

De ceva timp cochetez cu ideea sa imi iau o masina capabila offroad adusa din afara ca pur si simplu am conceptia ca ce e cumparat si rulat in RO e sac fara fund iar cele aduse zici ca sunt noi.

Singurile optiuni de a inmatricula ceva adus de afara sunt:

1. Bulgaria - aici ar fi problema cu legislatia schimbatoare, oricand guvernantii pot taia posibilitatea asta prin diverse metode descurajante sau efectiv statul Bulgar modifica legislatia.

2. Autoutilitara N1 - varianta valabila pentru mine este cea cu 4 locuri si din cate am citit majoritatea se omologheaza cu 2 locuri. Varianta asta mi-ar conveni cel mai mult dar doar cu 4 locuri eu avand si 2 copii. As vrea sa stiu daca aveti idee cum ar trebui sa procedez sa obtin asa ceva. Ca si modele urmarite ar fi Jeep GC WJ / WK, LR Discovery 3, Touareg 7L. Daca o iau deja cu rarul facut si in CIV are trecut 4 locuri (2 fata 2 spate) e ok?
                          Tre sa fiu atent si la alte aspecte de genul sa aiba adaptari ca grilaj de separatie sau altceva(ma gandesc ca samsarul le-a scos dupa ce a facut RAR si in caz ca tb iar autentificare ca au trecut mai mult de 60 zile o sa am probleme).

Multumesc.

PS. Imi cer scuze ca am postat in aria Nissan, cam asta ar fi topicul cel mai apropiat de problema mea, brandul masinii neavand importanta. Oricum si un Nissan Patrol lung ar fi pe lista :).
                          Ultima editare de ccristian2003; 15.iul.2015, 08:26.

Comentariu

Exact ce-ai enumerat treb sa aiba obligatoriu...
                            Patrol cu 4 locuri- raritate dar se poate.
                            Jeep WJ - via Italia - daca-s utilitare 90% sunt cu 4 locuri,dar verifica intotdeauna- nu sunt foarte intretinute dar am vazut si norocosi.Sunt citiva samasari specializati in nord Romaniei ce aduc asa ceva cu precadere....
                            Disco si Tuareg nu cunosc detalii despre utilitare...desi pentru Disco tot Italia am inteles ca are legislatia permisiva si taxele mari, deci sunt sanse de utilitar cu 4 locuri.....nu stiu si la modelele noi,insa
                            Ai grija la data cand a fost facuta utilitara afara,RAR nu o recunoaste dupao anumaita data din luna ??.2013 parca- nu stiu exact,dar toate info le gasesti in topicul asta, trebuie scotocit...

Si da, grilaj este obligatoriu daca-i utilitar dar nimeni nu-l are montat....iti treb pentru RAR sau ITP-aici il mai faultezi romaneste,inca....

BG inseamna ITP la 6 luni daca-i utilitar....atentie si la aspectul asta.Taxe ceva mai mari,dar nu uriase.

Spor.
                            Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                            Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Foarte multe autoutilitare vin din Danemark.
                              LRD3 sunt in zona CJ / MS multe. Samsarii spun ca ar fi omologate 5 locuri.
                              Am citit si eu despre data aia Oct 2013, banuiesc ca daca nu e din fabrica N1 gasesc pe brief data omologarii ca N1...

Pe BG nu are sens sa fie N1, de asemenea nu mai conteaza daca e benzinar V8 (as putea sa o aduc personal in cazul asta).

Comentariu

Conteaza daca-i benzinar V8 pentru bugetul familiei.Sau investitie in gaz si spatiu minim, sau gaz cu butelie mica , fara roata de rezerva.....Gaz inseamna minim 1000E sa fie ok si iesi cu un consum ca valoare comparativ cu diesel , cu mai mult power ,problemele specifice si spatiu omorat.

In sfarsit, 12-13% in Bucurestiul aglomerat combinat cu variatiuni 15-50-100 km zilnic ma duc pe mine la un logan urgent,saptamana asta.
                                Restul ,concediul si plimbari nu conteaza ca-i 8-9% cand este spatiu, confort si siguranta.
                                Fiecare-si stie /face calculele proprii.

Spor la cumparaturi.
                                Ultima editare de RZV; 15.iul.2015, 09:02.
                                Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                                Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Procesare...
                                X