Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Inmatriculare Nissan Patrol ca autoutilitara


TONI

Postări Recomandate

Se poate inmatricula un Patrol y60 4.2 turbo diesel din 1996 ca autoutilitara ? In actele de Irlanda este comercial , are numai doua locuri , o sa pun ceva fotografii ...

q4.thumb.jpg.dfeb01bedb3b133492265f911828d141.jpg

q6.thumb.jpg.42475d624fa8a6f9a00afb0f2447f921.jpg

1028272297_4_2tdd.thumb.jpg.58907346427cc4823831709ec9229016.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 104
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

asta ce ai postat tu , este cu semnul intrebarii ?

daca da, eu stiu ca nu se mai poate.... dar poate ne lumineaza cineva , ca si eu sunt in tranzactie cu unul , si atunci ii fac modificari

si Patrol, dar inca nu pe deplin functional :grin:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Eu zic ca se poate.

 

Tocmai mi-am inmatriculat Toyota mea ca autoutilitara. A fost adusa din Germania, unde era omologata ca LKW (autoutilitara) si nici macar nu avea panoul despartitor dintre sofer si compartimentul de marfa sau geamurile spate acoperite. Daca masina este omologata in UE ca autoutilitara, RAR este obligat s-o omologheze in Romania la fel. Doar ca vei plati omologare individuala (aprox 800 RON).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

O data omologata deja ca autoutilitara intr-un stat al UE, cei de la RAR or sa fie "de acord" s-o omologheze ca autoutilitara.

 

Vorbesc din experienta proprie.

 

 

TONI, masina ta, daca este trecuta in logbook ca si autoutilitara primeste CI de autoutilitara.

 

Ce te faci, insa, cu taxa de poluare la 4.2 ??? Si "englezoiul" meu e trecut ca autoutilitara in UK, e cumparata de la ferma si modificata cu geamuri si locuri in spate ulterior, dar ... mi se pare destul de mare taxa, totusi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

nu stu daca este o regula generala in RO dar la VALCEA ,RAR-ul este un cosmar unii zic ca chiar daca este trecuta autoutilitara trebuie musai sa aiba panoul despartitor ORIGINAL altfel nu vor sa faca omologarea.Realitatea este ca ar fi normal ca orice masina sa fie incadrata la alta categorie (gen autoutilitara).

Cine nu are loc de mine, sa se inghesuiasca ! Ford Maverick -W.W.O.C.-RM.VALCEA

:jp1:rsp :rsp

Crazy Wolf->0740130543

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

eu spun sa te interesezi prima data cam cat ar fii impozitul pe an la 4,2 si nu stiu daca o sa mai vrei sa o inmatriculezi. cred ca totusi bg ramane solutia.

Mitsubishi Pajero 3500 v6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Impozitul pe autoutilitare este de 35 lei/200cmc, ceea ce inseamna la motorul de 4,2, 735 lei/an. Mai important decat impozitul este taxa pe poluare care depinde foarte mult de norma EURO:

- NON-EURO = 3780 EUR (16124 RON)

- EURO1 = 1680 EUR (7166 RON)

- EURO2 = 840 EUR (3583 RON)

 

D.p.d.v. al RAR, daca cei din Valcea stramba din nas, poti sa te adresezi la orice RAR din tara. De exemplu, in Sibiu, cand am facut omologarea pentru Toyota mea, la prima prezentare la RAR nici macar nu aveam panou despartitor. Fiind omologare individuala, RAR-urile din tara trimit documentatia la Bucuresti. Am fost rechemat in RAR pentru poza cu panou despartitor. Am incropit unul dintr-un panou original de Renault Kangoo prelungit cu o bucata de pal negru de 40 cm, iar acum masina are numere de Romania. Taxa pe poluare a fost 596.4 EUR (2544 RON), motor 2982 cmc cu EURO2, iar impozitul este 525 RON/an.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

La chestia cu "panoul despartitor original", eu la Rm.Valcea nu am intampinat nici o problema. Panoul de la duba pe care a inmatriculat-o tatal meu e din PAL si e confectionat artizanal.

 

Nu au zis nimic domnii!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Pentru mine, maine e o zi mare in acest domeniu. Am trecut azi pe la RAR, dar nu aveam panoul despartitor complect. Va tin la curent:h5

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

dupa confectionarea a 3 panouri despartitoare, in sfarsit am carte de identitate. Deci am Patrol 95, 2.8 autoutilitara euro 2.:banana:banana Pentru a nu a vea probleme cu panoul, trebuie confectionat dupa specificatiile lor

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

dupa confectionarea a 3 panouri despartitoare, in sfarsit am carte de identitate. Deci am Patrol 95, 2.8 autoutilitara euro 2.:banana:banana Pentru a nu a vea probleme cu panoul, trebuie confectionat dupa specificatiile lor

da felicitari florine.

Mitsubishi Pajero 3500 v6
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

daca e autoutilitara cu 2 locuri iese cu taxele mai mici ... la 4 locuri cresc cu 50% ... asa imi zicea acum vreo 10 zile un nene cu un LC90 de vanzare

Mitsubishi Pajero Sport:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

daca e autoutilitara cu 2 locuri iese cu taxele mai mici ... la 4 locuri cresc cu 50% ... asa imi zicea acum vreo 10 zile un nene cu un LC90 de vanzare

Se poate. La mine a iesit

425 lei Impozit

306 lei asigurare /6 luni

 

Singura taxa mai mare este taxa de drum (aprox100euro)

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Se poate. La mine a iesit

425 lei Impozit

306 lei asigurare /6 luni

 

Singura taxa mai mare este taxa de drum (aprox100euro)

 

dar poti sa iei rovinieta pe talonul masinii... inainte de al preschimba dupa civ

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

dar poti sa iei rovinieta pe talonul masinii... inainte de al preschimba dupa civ

 

Ar fi bine, dar e prima inmatriculare .mai trebuie sa pierdem undeva, nu se poate castiga peste tot

1995 Nissan Patrol 2.8

Timpul este cel mai bun profesor. Din pacate, isi omoara toti elevii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

As vrea sa imi aduc un Land Cruiser din Anglia si ma intereseaza optiunea de inmatriculare ca si autoutilitara.

 

1. se mai pot inmatricula ca autoutilitare la noi chiar daca nu e trecuta autoutilitara in UK?

2. se poate inmatricula autoutilitara la noi fara batai de cap daca e deja trecuta autoutilitara in UK?

3. o persoana de legatura "amabila" pe la un RAR in Buc sau prin imprejurimi? astept un mesaj privat daca se poate.

 

multumesc,

Bogdan

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

As vrea sa imi aduc un Land Cruiser din Anglia si ma intereseaza optiunea de inmatriculare ca si autoutilitara.

 

1. se mai pot inmatricula ca si autoutilitare la noi chiar daca nu e trecuta autoutilitara in UK?

2. se poate inmatricula autoutilitara la noi fara batai de cap daca e deja trecuta autoutilitara in UK?

3. o persoana de legatura "amabila" pe la un RAR in Buc sau prin imprejurimi? astept un mesaj privat daca se poate.

 

multumesc,

Bogdan

 

Stimabile,

Fara sa te superi pe mine ...nu cred ca exista vreun model de Nissan "Land Cruiser" ... te rog sa postezi in sectiunea in care trebuie

 

Cu autoutilitara ia legatura cu nissan4x4 (nea Luigi)...el are service autorizat RAR cu tot tacamul si cred ca poate sa-ti raspunda la toate intrebarile tale.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

mersi de raspuns!

 

sunt sigur ca nu exista agregatul pomenit mai sus, insa mi s-a parut ca aceasta discutie nu e obligatoriu exclusiv despre Nissan-uri, ci mai degraba se potriveste pentru majoritatea 4x4-urilor

 

..asta chiar daca are un Nissan Patrol in titlu si e in sectiunea Nissan.. ok got it :2dr

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Varianta e una - iei una avariata ptr sasiu, acte, numere ...schimbi sasiul (seria e pe sasiu)...si e gata. In ceea ce priveste inmatricularea efectiva.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

in cazul unei auto-utilitare adusa de afara, taxa de poluare se plateste o singura data in momentul inmatricularii?

-la autoutilitare rovinieta e mai scumpa sau mai ieftina?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Taxa se plateste la prima inmatriculare. La utilitare e simtitor mai mica decat la turisme.

 

Rovagineta e patru sute si ceva de lei, fata de o suta si ceva cat e la autoturisme.

Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA! :grin:

Prahova 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Aceeasi operatie vreau s-o fac si eu cu un Patrol k160 lung.

 

Cea mai simpla varianta primita de la carosierul Cantor (Cluj) este echiparea cu un perete despartitor original, ca atunci nu mai e nevoie de test de rezistenta si nu implica nici carosierul pt a-l confectiona. Problema e atestarea complicata nu confectionarea.

 

Am fost la Nissan dar n-au perete. Daca stie cineva unde pot gasi il rog sa-mi spuna.

 

de la Florin Pircalab am inteles ca se poate omologa un perete confectionat in-house.

Intrebarea e la ce RAR ati fost ?

BENZ G, ca altceva ce ?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Aceeasi operatie vreau s-o fac si eu cu un Patrol k160 lung.

 

Cea mai simpla varianta primita de la carosierul Cantor (Cluj) este echiparea cu un perete despartitor original, ca atunci nu mai e nevoie de test de rezistenta si nu implica nici carosierul pt a-l confectiona. Problema e atestarea complicata nu confectionarea.

 

Am fost la Nissan dar n-au perete. Daca stie cineva unde pot gasi il rog sa-mi spuna.

 

de la Florin Pircalab am inteles ca se poate omologa un perete confectionat in-house.

Intrebarea e la ce RAR ati fost ?

Da-mi voie sa clarific cateva aspecte in cunostiinta de cauza fata de cele scrise mai sus:

Un autoturism poate fi omologat autoutilitara (in Romania la RAR) numai daca in carte este marcat ca autoturism M1 (numai acest tip de autovehicul se poate transforma in utilitara) . Daca masina nu este autoturism M1, atunci mai intai trebuie sa il faceti M1. Pot sa va spun ca procesul este extrem de greu si anevoios si nu mai spun ca aveti nevoie de o scrisoare de la producator sau de la reprezentantul acestuia.

Va rog sa nu mai bateti campii cu peretele in-house deoarece transformarea masinii in utilitara reprezinta un proces complex, proces asemanator celui in care va apucati sa daramati un perete intr-un apartament. Aveti nevoie de caietul de siguranta al vehiculului iar cel care face modificarile trebuie sa fie autorizat pentru astfel de modificari. Si la masina ca si la blocuri sunt zone de siguranta, zone in care nu poti face modificari fara acordul producatorului, iar orice modificare trebuie insotita pe hartie de planuri si schite intocmite de carosier. (deaia se cheama carosier)

Va rog sa consultati normele RNTR in vigoare.

 

Cu stima,

Florin Bogdan

"Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Inmatriculare Nissan Patrol ca si autoutilitara

 

Un autoturism poate fi omologat autoutilitara (in Romania la RAR) numai daca in carte este marcat ca autoturism M1 (numai acest tip de autovehicul se poate transforma in utilitara) . Daca masina nu este autoturism M1, atunci mai intai trebuie sa il faceti M1. Pot sa va spun ca procesul este extrem de greu si anevoios si nu mai spun ca aveti nevoie de o scrisoare de la producator sau de la reprezentantul acestuia.

Va rog sa nu mai bateti campii cu peretele in-house deoarece transformarea masinii in utilitara reprezinta un proces complex, proces asemanator celui in care va apucati sa daramati un perete intr-un apartament. Aveti nevoie de caietul de siguranta al vehiculului iar cel care face modificarile trebuie sa fie autorizat pentru astfel de modificari. Si la masina ca si la blocuri sunt zone de siguranta, zone in care nu poti face modificari fara acordul producatorului, iar orice modificare trebuie insotita pe hartie de planuri si schite intocmite de carosier. (deaia se cheama carosier)

Va rog sa consultati normele RNTR in vigoare.

 

Cu stima,

Florin Bogdan

 

 

Salut,

 

Scuza-ma ca intervin dar nu dai o informatie corecta. Transformarea din M1 in N1( autoutilitara) se face doar pentru autovehicululele ce au CAROSERIE tip AF utilizare multipla. Daca pe cartea de identitate caroseria nu este AF nu are rost sa mai incepi procesul de transformare.

Hartia de la constructorul vehiculului de baza, de care vb tu, este necesara pt modificarea cartii de identitate la rubrica, caroserie. ( scuzati cacofonia). De obicei la masinile la care s-a scos CI inainte de 2000 nu o sa gasesti tipul de caroserie AF.

Nu exista nici o carte de siguranta a vehiculului, poate vrei sa spui instructiune de carosare.( e cu totul altceva).

Colegii nu bat campii cu peretele in house. Acest perete este cerut la omologare pt masinile autoutilitara ( in acte) aduse din Germania, Olanda, Belgia etc.

 

O seara buna.

EX-NISSAN :tk
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare