Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol


Yonutz

Postări Recomandate

Studiem problema ...

 

Sasiu de Toyota, structura tubulara

Punti, cardane si caseta de Nissan, posibil si cutie de Nissan 4.2 sau 3.0, exclud 2.8 ...dar aici ar mai fi de discutat ca primele doua sunt destul de grele.

Executie 2015-2016 cu tot cu teste si ajustari

 

Ce motor sa incercam ...excludem din start motorizarea BMW, nu ne place ideea...si basta!

 

Iau luat in calcul pana acum asa:

 

1. Motor VW TDI 1.9 diesel...desi nu cred ca o sa ma apuc vreodata de taximetrie in offroad.

2. Motor VW VR6 2.8 benzina

3. Motor Mercedes Sprinter 2.7 diesel

4. Motor VW V6 3.2 benzina

 

As vrea un motor cu foarte putina electronica ...

 

Alte idei?

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 53
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Depinde de stilul pilotului foarte mult, dar personal as merge pe un motor de capacitate mare, peste 4 litri, benzina, cu cat mai multe ture....daca e si v8 e perfect....fosta masina a lui Karol, GC de 5,9 a primit cutie manuala, motorul ala e superb doar ca e cam grea imperecherea cu mecanica de patrol....are un cuplu incredibil de la relantiu si pe gaz....

Subaru justy 1,3 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Iti recomand cardane de ...Aro. Valcea le foloseste cu succes de ani buni si castigi semnificativ la greutate.

 

Ia in calcul si motoare de BMW, sunt pe aici campioni care au folosit cu succes atat variante cu 200, cat si 300 de cai.

 

Nici motorul de 1.9 TDI de VW nu e de lepadat, dar pe maxim 1500 kg de fier. Daca nu, macar iesi bine la consum :)

Am fost in :lr cu :old ca :dr1. A fost :ih
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Ideea mea pentru proiect ar fi: sasiu toyota lj70

punte spate cu blocant Pajero rap 4.88

punte fata Hilux rap 4.88

cutie viteze,reductor Hilux

motor vw 1.9tdi 131hp

Eu am puntile de Hilux fata/spate, am ridicat singur cutia de viteze de Hilux 2.4, care tine fara probleme motorul de Range V8!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Am si un motor de RR V8 ...dar nu ma incanta ideea.

N-as merge pe punti de Toyota ... chiar daca au avantajul greutatii reduse si al garzii bune la sol sunt cam fragile ptr un numar mare la picior. Asta e o chestie probata ...Am rupt un grup de Toyota in 5 minute ... :grin:

 

Pe cardane o sa merg pe cardane da' "teava daia" ...cruci de Nissan HD :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Luigi zicea ceva la un moment dat Iveco 2.8....

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

S-a pus motorul asta 1.8T cred ca si pe ceva VW ...

Varianta Iveco as exclude-o, poate doar sa folosim turbina...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Studiem problema ...

 

Sasiu de Toyota, structura tubulara

Punti, cardane si caseta de Nissan, posibil si cutie de Nissan 4.2 sau 3.0, exclud 2.8 ...dar aici ar mai fi de discutat ca primele doua sunt destul de grele.

Executie 2015-2016 cu tot cu teste si ajustari

 

Ce motor sa incercam ...excludem din start motorizarea BMW, nu ne place ideea...si basta!

 

Iau luat in calcul pana acum asa:

 

1. Motor VW TDI 1.9 diesel...desi nu cred ca o sa ma apuc vreodata de taximetrie in offroad.

2. Motor VW VR6 2.8 benzina

3. Motor Mercedes Sprinter 2.7 diesel

4. Motor VW V6 3.2 benzina

 

As vrea un motor cu foarte putina electronica ...

 

Alte idei?

 

eu am avut 1.9 tdi pe seat leon 2004 si avea 150 cai , chipuit dus in 180 cai , se putea mai mult dar cu niste riscuri minore in timp...am mers asa cu el cam 50.000 km in forja amxima de copil tampit de 24 de ani si n-a crapat ;) de ce nu iei in calul 1.8 T de pe leon 224 cai de fabrica montat pe CUPRA ;) cam la 800 euro gasesti motor in stare buna sunt mai rare ce-i drept dar 1.8 t cod motor AUQ gastest cacalau la 180 cai

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

S-a pus motorul asta 1.8T cred ca si pe ceva VW ...

Varianta Iveco as exclude-o, poate doar sa folosim turbina...

 

da , s-a pus si pe glfuri si passat dar mai putin dopat ca si pe leoane ; ) 150 respectiv 180 cai , pe leon s-a mers de fabrica la 224 de cai :D...am avut dupa cel diesel si unul integral , rosu ,benzina 224 cp cu jante mari (19")talon mic 35z maxim 40 :D ...deh eram copil , acum visez jante mici talon foarte mareee si pe PATROL :))

Editat de timberland0910
Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Daca vrei motor usor si nervos uita-te la T16 turbo de la Rover...2 litri,200 cai...il am pe Def...nu are alta electronica in afara de injectie si atat timp cat il tii in ture e belea,ai putere cat cuprinde...frana de motor nu prea face dar asta e cu motoarele turbo,in special cele mici.

Discovery 4 2010

Discovery 2 2000

Defender 90 1997

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

De ce nu si sasiu de Patrol ? De ce e mai bun sasiul de Toyota?

 

Sunt solutii ieftine de ECU DIY, gen Megasquirt, cu care poti controla si un V8 cu un minim de senzori (pozitie pedala, pozitie vilbrochen, presiune in galeria de admisie, temperatura antigel), care cumparati noi vor tine mult si bine. Iar o instalatie electrica facuta in regim artizanal, cu grija la conditiile si la riscurile la care este expusa va tine mult si bine.

 

Daca adopti solutia Megasquirt (sau Vems sau Haltech sau orice altceva, in functie de buzunar), atunci poti sa te uiti cam la orice motor vrea muschiu tau. Sa fie cu injectie, ca sa ai mai putin de munca. Lexus-urile 1UZ sunt ieftine in UK. Cu 1000 de lire cumperi 2 motoare. V8, 48 de valve, se invarte sus, fiabil, usor.

 

There's no replacement for displacement :)

'02 WG CRD - EGR delete

'94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

mda...@Yonutz

Daca vrei motor de forja si pentru talpa grea iti recomand de BMW V8 4.4 M62B44 (286 CP cu 440 NM) iti garantez eu pentru el ca rezista si nu prea o sa il strici..

Daca vrei punti stii bine ca cele de Patrol rezista si nu deranjeaza la buzunar.

La partea cu tubulara sau sasiul ii las pe experti sa iti raspunda momentan acumulez cunostinte si nu pot da sfaturi.

 

P.S - sunt multe aspecte financiar vorbind pentru a face un proto acum depinde si de suma alocata etc...

apropos nu imi place nici un motor din cele enumerate de tine wahaaaaaa

Editat de Dr.CristacKe

Y60 am zis!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

mda...@Yonutz

Daca vrei motor de forja si pentru talpa grea iti recomand de BMW V8 4.4 M62B44 (286 CP cu 440 NM) iti garantez eu pentru el ca rezista si nu prea o sa il strici..

Daca vrei punti stii bine ca cele de Patrol rezista si nu deranjeaza la buzunar.

La partea cu tubulara sau sasiul ii las pe experti sa iti raspunda momentan acumulez cunostinte si nu pot da sfaturi.

 

P.S - sunt multe aspecte financiar vorbind pentru a face un proto acum depinde si de suma alocata etc...

apropos nu imi place nici un motor din cele enumerate de tine wahaaaaaa

 

nu iti place nici un motor din cele enumerate pt ca le-ai avut si condus ,sau asa doar ca nu iti plac tie? argumenteaza te rog

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Eu insfarsit scot duminica jucaria mea cea noua: punti de Patrol cutie idem si motor terano td ccombinat cu tdi,pregatit intercooler de gti si turbo bmw

ARO M461 din '65

Daca doi oameni iti zic ca esti beat este bine sa te duci sa te culci.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Eu insfarsit scot duminica jucaria mea cea noua: punti de Patrol cutie idem si motor terano td ccombinat cu tdi,pregatit intercooler de gti si turbo bmw

 

alea-s combinatii...sa pui te rog un filmulet cu masina in actiune

Natural Disaster Response Operations
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Idei motor masina proto, baza Nissan Patrol

 

Automat o perioada "proiectul" se va strica, nici macar fabrica (zeci de mii de oameni) nu poate concepe si construi din start o masina care sa fie perfecta. Pe masura ce se testeaza in diverse conditii (aici discutam de luni poate chiar ani), punctele sensibile vor fi analizate, gasite solutii si remediate problemele.

 

Ca si buget, ne mintim cand ne inhamam la asa ceva ca va fi un proiect care nu ne va costa prea mult ...Aiurea ...va fi de cel putin 5x bugetul gandit initial asa daca o nimerim asa macar pe directie.

 

De ce sasiu de Toyota si nu de Nissan ... sasiul de Toyota este mai putin lat iar incadrata pe punti de Nissan nu va mai fi nevoie de artificii cu jante intoarse sau flanse la roti.

 

De ce un motor comun si nu unul special. Ptr a putea gasi si inlocui usor piesele defecte sau partile de motor compromise. N-as face artificii la motor, ci doar un motor stock cu cateva imbunatatiri cu ejectarea atat cat se poate a partilor ce se leaga de electronica.

 

In ceea ce priveste scopul ...aproape toata lumea gandeste cand ia nastere un astfel de proiect ca mercurul pe scala lui de potenta ar trebui masurata intr-o competitie cu alte surate de ale sale ... Ei bine eu am o viziune putin diferita. Un asemenea proiect sa-l pui la tranta cu altele in primul rand trebuie sa-l cunosti indeajuns de bine, sa stii cat poate, sa vezi tu cat poti duce si deabia dupa aia ca un bonus al rodului muncii sa-l pui pe turnanta cu celelalte.

 

Luati acest topic ca pe o discutie deschisa. Un proiect pe care l-ar putea incepe oricare dintre noi. De la viziune, prospectie, executie, testare si rezultatul sutelor de ora de munca in atelier sau a sutelor de ore de condus in teste.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare