Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?


r3dscorpion

Postări Recomandate

Salutare,

 

Intrebare ajutatoare... Exista vreun coleg care a reusit sa isi treaca 33-urile in carte la Nissan Patrol Y60 ?

 

Multumesc

 

Valentin

"Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson"

PORCTROLL Y60 DE PRIN 95 - 0724569397

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Da , se poate face. Eu cind am fost la inmatriculare l-am rugat pe inginerul de la RAR sa-mi treaca si 33 in carte,le-a trecut fara nici o problema.

 

1014783623_WP_20140311_10_21_49_Pro(1000x1776).thumb.jpg.f91aaab632521ad96978b9b55123916e.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Salut,

 

Mergi la o reprezentanta Nissan cu masina(daca ai cunostinte nici nu mai trebuie sa te deplasezi cu ea), ei iti vor elibera o hartie in baza careia te prezinti la RAR sa-ti treaca noile dimensiuni in carte.Distractia costa in jur de 400 ron +/- (mai deraba plus).

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Salut,

 

Mergi la o reprezentanta Nissan cu masina(daca ai cunostinte nici nu mai trebuie sa te deplasezi cu ea), ei iti vor elibera o hartie in baza careia te prezinti la RAR sa-ti treaca noile dimensiuni in carte.Distractia costa in jur de 400 ron +/- (mai deraba plus).

 

 

 

Salutare,

 

Asta a fost primul pas, inca astept dupa hartii, iar la pasul doi intra omologare individuala si ma duce cam la 1700 ron.... (din ultimele discutii cu un "amic" de la RAR ) de aia intrebam.

Asta daca nu este deja o masina cu aceleasi caracteristici ca a mea la ei in sistem si atunci costa 30 lei si gata.

 

Stima, Valentin

"Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson"

PORCTROLL Y60 DE PRIN 95 - 0724569397

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Exista undeva o discutie ca ar avea cineva trecut in carte 35'', undeva la oradea cred....

''Viata trebuie savurata, nu suportata''
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Exista undeva o discutie ca ar avea cineva trecut in carte 35'', undeva la oradea cred....

 

Colegul @zep a avut,pe un Y61 scurt.

Life's Too Short To Drive Boring Cars
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Eu am fost acum o luna la RAR sa discut asa ceva. Cica nu se mai poate! ca ei analizeaza niste date de la producator care acum exista in sistem, pana acum nu ar fi existat. Daca reuseste cineva sa faca treaba asta pe bune, va rog sa dati un semn.

 

PS

 

Exemplul de mai sus este pentru utilitara... deci eu nu ma incadrez, poate la utilitare sunt diferente...

Editat de avolocaru
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Da, asa este, acum nu se mai poate.

Exemplul prezentat de @covaciusorin e din 2014, dar de-atunci pana acum lucrurile s-au mai schimbat.

 

Mie la RAR, cand am fost cu Toyota in martie, mi-au spus ca nu se pot trece decat dimensiunile in sistemul metric al tarii noastre si mi-au trecut echivalentul in mm asa cum se poate vedea in poza de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?78154-Toyota-LC-KZJ78-3-0TD-quot-Printesa-quot&p=1088434&viewfull=1#post1088434

 

 

PS - Scuze ca ma bag eu, toyotist, intr-o discutie a Nissan-istilor.....:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

pai si diametrul care este in inci in ce sistem metric este el?

 

Probabil ca te referi la diametrul jantei.

 

Good point ! :ha:

 

Nu, nici eu n-am sa inteleg niciodata de ce e amestecatura asta : mm/procent/inch (ex.285/75/16") ?!?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Probabil ca te referi la diametrul jantei.

 

Good point ! :ha:

 

Nu, nici eu n-am sa inteleg niciodata de ce e amestecatura asta : mm/procent/inch (ex.285/75/16") ?!?

 

Mostenim niste angoase istorice, nu trebuie sa ne plangem , ne descurcam si asa ...

PS: Regulamentele RAR ref la dimensiunile anvelopelor au fost intodeauna stricte, cele cateva scapari au fost pe prietenii serioase . Eu spre ex nu am reusit niciodata asemenea "performanta" desi ma "vantur" saptamanal pe la omologari cu div probleme.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Dar oare voi de flex nu ati auzit? Ce o sa zica melitia cand o sa se uite pe anvelope si nu o sa gaseasca dimensiunea? Nu stiu daca polizarea dimensiunii necesita trecere pe la RAR ... :ha:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Eu am fost acum o luna la RAR sa discut asa ceva. Cica nu se mai poate! ca ei analizeaza niste date de la producator care acum exista in sistem, pana acum nu ar fi existat. Daca reuseste cineva sa faca treaba asta pe bune, va rog sa dati un semn.

 

PS

 

Exemplul de mai sus este pentru utilitara... deci eu nu ma incadrez, poate la utilitare sunt diferente...

 

Salutare,

 

Intradevar la utilitare intra sub alt cod de "agreere" din discutia cu amicu de la RaR.... deci astfel alt tip de omologare chiar daca masinile noastre sunt identice la caracteristici.

 

PS. Astept raspunsul de la Producator sa vad cum ma indruma si ne auzim aici daca se rezolva ceva... Poate ne strangem mai multi si le rezolvam :}

"Nu merge unde te duce drumul, mergi pe unde nu exista un drum si lasa o urma. R.W.Emerson"

PORCTROLL Y60 DE PRIN 95 - 0724569397

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Desi cred ca s-a mai discutat subiectul , din "pataniile" mele pe la RAR deduc ca sunt 2 modalitati de trecere a unor altfel de anvelope pe talon, respectiv:

- procedura rapida si ieftina in care RAR-ul verifica la producatorul masinii , cf fiselor tehnice, ce fel de anvelope a montat fabricantul pe masina. In urma consultarii iti poate trece toate dimensiunile ce au figurat in echiparea masinii, se considera in acest fel ca masina circula sub omologarea de tip initiala.

- procedura lunga si costisitoare in care proprietarul masinii doreste omologare individuala a masinii , se prezinta cu acaretul la RAR si contra cost , RAR-ul face toate verificarile necesare ( sistem directie, sistem franare, suspensie etc, etc) si daca considera ca masina e safe pt circulatia pe drumul public , iti emite o noua carte de identitate cu noile caracteristici sau iti completeaza datele in cea veche.

(din colegii forumisti ce lucreaza la RAR, se stiu ei "care este" , rog poate completeaza/corecteaza cele spuse de mine)

 

Dar , ca sa nu pierdem esentialul discutiilor astora, toata mizeria asta se petrece datorita faptului ca nimeni din conducerea offroad-ului ( ca e vb de CNOR, FRAS etc, etc) nu m-a sprijinit in demersul meu de obtinere a acelor pasapoarte sportive pt masinile de offroad inscrise in cluburile legale.

RaR-ul e de acord ca asemenea masini nu trebuie sa satisfaca cerintele legale ca orice autoturism , pe strada, dar pana nu prezint niste acreditari din partea forumului tutelar ca am drept de reprezentare in aceasta problema si nu prezentam un caiet tehnic care sa descrie "ce e aia masina de offroad" conform caruia RAR-ul sa poata face omologarea sportiva a acaretului ....nu vom vedea asa ceva !!

Din punctul lor de vedere (RAR), daca are directie/frane/lumini/stergatoare ... poate sa circule in regim sportiv.

 

Pana atunci, ca esti cetatean cu bullbar si troliu / roti mai mari sau concurent la o competitie de offroad ... se cheama ca esti infractor si daca ai ghinionul sa betegesti pe careva care iti sare in fata subit ....

 

Cine mai are voiinta si energie sa continue acest demers.... Il indrum cu placere de la punctul in care eu m-am blocat.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Don Luigi, no offence, dar trecerea dimensiunilor anvelopelor este absolut aleatorie pentru ca nu-mi explic cum la unele masini sunt trecute si la altele, nu, desi e vorba de fix aceeasi marca, model, an de fabricatie !

Adica nu tot aceeasi baza de date este consultata pentru toate masinile ?

Adica un inginer RAR gaseste in baza de date dimensiunea in inch, iar alt inginer nu gaseste sau cum naiba ?!?

Sa fim seriosi, e clar ca exista si a treia modalitate, probabil si cea mai sigura.....:wink:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Cand am fost la RAR pentru identificare le-am cerut sa imi treaca si alte dimensiuni deoarece aveam doar una si le am dat dimensiunea in inchi si nici nu au vrut sa auda de asa ceva, nici macar 31 nu au vrut sa imi treaca! In schimb m-am ales cu cateva dimensiuni aproape nefolositoare, iar una cred ca e folosita pentru utilaje agricole (10.00 R15 ) care nici macar nu stiu ce echivalent are.

Am intrebat cum e posibil ca altii cu masina identica sa aiba dimensiuni gen 33 sau 31 si la mine nu se poate, iar raspunsul a fost ca asta le-a dat programul si daca au fost trecute alte dimensiuni au fost trecute pe ,,barba" inginerilor de acolo si pe baza relatiilor :uameni

1111.thumb.jpeg.6b30e1ffb2a7522fac3fc04541c4e9b6.jpeg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

hmmm, nu sunt chiar asa de nefolositoare acele dimensiuni. Acu ceva ani aveam pe un Patrol anvelope cu dimensiuni STOK , adica 31x10,5x15 ( marcate corespunzator cum anterior am descris). M-a oprit RAR-ul cu Militia si mi-au saltat talonul pt ca pe certificat scria 265/75/15 si nu 31x10.5x15 ;). Degeaba le-am explicat ca e acelasi lucru ... Ca sa ridic talonul ,vizita la RAR , activitate hilara ..."ce sa la scriem la fraieri (politia) pe adeverinta, tabla inmultirii?". Pana la urma mi-au trecut in carte si 31x10,5x15 . Ma duc la Politie cu adeverinta ca vehiculul e conform , ... cu tot dichisu , dar Politia zice " nu e buna adeverinta ", nu are timbru RAR. Noroc ca facusem ,tot la RAR, in aceeasi zi , ITP-ul la masina (daca tot batusem drumul pana acolo) ...Cu o copie "legalizata" de pe ITP am reusit sa imi recuperez talonul. Deci uite o situatie in care "polologhia aia scrisa" te poate ajuta

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Ref la diverse variante de notare a pneurilor si ceva notiuni de baza privind anvelopele....

 

http://www.autovehicule-rutiere.ro/wp-content/uploads/cursuri/dinamica_autovehiculelor/Dinamica-autovehiculelor-Cap-2.pdf

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Dincolo de omologarea bazata pe pile/prietenie/cumetrie/spaga a unor modificari mai speciale, pana la urma pe cei de la RAR cine ii verifica ?

Au devenit de ceva ani un fel de stat in stat.

In alte tari mai civilizate SE POATE (cu acte) dar vine ulterior imbecilul de la RAR si se impotriveste.

 

Nu de alta dar am convingerea ca exista infinit mai multe persoane competente sa isi exprime un punct de vedere real legat de modificarile ce pot fi aduse unui vehicul (fie prin calificare, fie prin modificarile aduse cu succes masinii, etc) in comparatie cu parerile si standardele impuse de o parte din "inginerii RAR".

 

Daca am suparat cu opinia mea offtopic pe colegii de la RAR de pe acest forum ("care/daca este")...va trece !

Azi refuzi sa participi la viata publica.

Maine vei ajunge sa fi condus de inferiorii tai !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Dar oare voi de flex nu ati auzit? Ce o sa zica melitia cand o sa se uite pe anvelope si nu o sa gaseasca dimensiunea? Nu stiu daca polizarea dimensiunii necesita trecere pe la RAR ... :ha:

 

 

Bun,bun,dar cum ramane cu vizitele periodice la ITP?

Ei nu se leaga oare de dimensiunile rotilor? Mai ales daca ele sunt sterse definitiv?

Nu exista posibilitatea sa nu-ti dea ITP-ul din cauza flexului?

Urasc gropile ca mi se varsa berea. :be
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

la patrol y60 10r15 e o dimensiune valida, am avut roata de rezerva pe dimensiunea asta.

e masura veche pt 31x10.50R15, fiind o masina veche. ca s-a trecut 10.00 r15, eu nu am vazut sa scrie asa pe o guma de masina "normala", s-o fi confuzat nenea de la rar sau poate o fi existat. nu cred ca mai de udne cumpara nou asa ceva.

 

abc.thumb.png.041766eb5a7886c4c5d339c79fc4dc68.png

 

"janta" se trece pt ca in functie de sistemul utilizat iti da ori balonul (exemplu 31x10.5R15 are alt balon fata de 31x10.5R16) or diametrul (235x75R15 are alt diametru fata de 235x75R16).

si R indica radial. adica 31x10.50-15 nu e acelasi lucru cu 31x10.50R15 (Bias vs Radial). deci daca umbli cu silverstoane vs insa tot esti in neregula.

 

toate asa zisele institutii din ro sunt stat in stat, d-aia nu merge nimic, ca nu ai unde sa reclami sau cu cine sa stai de vorba. tot ei se "ancheteaza/propun/demit/hotarasc" pe/intre ei. chiar cand nu au competente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

Bun,bun,dar cum ramane cu vizitele periodice la ITP?

Ei nu se leaga oare de dimensiunile rotilor? Mai ales daca ele sunt sterse definitiv?

Nu exista posibilitatea sa nu-ti dea ITP-ul din cauza flexului?

 

Suni un prieten schimbi rotile tale cu unele "normale" ... Eu am doua seturi de roti ...STANDARD cu jante pregatite ptr ITP-uri...

 

La ITP nu iti verifica flexul ...ci frane ...lumini ...gaze ... jocuri in directie si la roata ...(pivoti, rulmenti) ...si alte elemente ce tin de siguranta asa cum sunt ele prevazute in lege.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Roti pe 33 trecute in carte Nissan Patrol y60 ?

 

La Patrolul pe care-l am acum am omologat roti pe 35, pe fostele am omologat pe 33... Cand am omologat pe 35 mi-au zis ca daca mai gasesc la noi in judet un alt autovehicul cu roti pe 35, mi le omologheaza si mie... si a gasit un alt patrol, un y61 si atunci mi-a omologat si mie... La ITP nu mi-a verificat flex / suspensie ci functiile de baza sau de siguranta in trafic... semnalizari, faruri, frane etc.

Nissan Patrol Y60 2.8TD - Silverstone 35" / Kit IronMan +50mm NitroGas
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare