Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie Nissan : Navara versus X-trail

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie Nissan : Navara versus X-trail

Va salut. A venit momentul sa renunt la micul meu jimny si ma gandesc serios la o masina Nissan, posibil dintre x-trail si navara.
    Deoarece urmeaza intemeierea unei familii, ma intereseaza confortul, sa fie multumitor la drum lung, sa aiba minim 4/5 locuri si spatiu de stocare.
    Masina va fi folosita atat pe autostrada, cat si pe drumuri de tara pietruite care dupa ploi mai serioase se transforma in tobogane de namol amestecat cu piatra. As vrea sa investesc maxim 12.000 euro, cu tot cu eventualele modificari necesare pentru offroad usor/mediu. Vreau o masina care sa aiba intretinerea usoara si sa nu ma lase la greu.
    Rog posesorii de nissan sa ma indrume catre unul dintre aceste 2 modele sau alt nissan. Accept si sugestii pentru alte marci, daca considerati ca exista variante mai bune.
    De asemenea, m-ar interesa detalii despre sistemul 4x4 la navara. La x-trail am primit deja detalii mai de mult in alt thread al unui coleg de forum. Mentionez ca reductorul ma ajuta la jimny, insa daca la nissan nu exista, dar se descurca fiind ajutat de puterea mai mare, nu tin neaparat sa aiba reductor viitoarea masina. Cu jimny m-am descurcat in varianta stock si cu cauciucuri A/T, deci nu vorbim de mari pretentii de offroad.

Re: Sfat achizitie Nissan

Ai in cap si alte modele de la nissan. Ca dupa cum pui problema nu prea is clare lucrurile in mintea ta.
    Adica sunt scoase la comparatie 2 masini total diferite : o masina strict de oras - xTrail si o masina de povara cu ceva capacitati de off road. Masinile astea 2 nu prea au nimic in comun.
    Acestea fiind spuse , daca vrei si ceva namol , xTrail cade si ramane navara. Ceva pretentii legate de anul fabricatiei sunt ?
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Comentariu

Ma bucur sa aud ca navara se preteaza la povara si ceva namol.
      Ca an de fabricatie as vrea dupa 2010 si maxim 150.000 km.
      S-ar putea sa merg sa vad una astazi. Mai sunt si alte modele de aceleasi capabilitati ca Navara?
      Multumesc mult.

Comentariu

Am vazut un Navara astazi, are si diferential blocabil spate. Pretul ar fi bun, daca masina nu ar fi zgariata cam peste tot pe exterior. Ramane de vazut daca o sa fie asta sau alta.
        Imi puteti spune pe scurt cum e sistemul de cuplare 4x4 la nissan navara? Am observat ca e la buton, dar ma intereseaza detalii mai tehnice. Cum cupleaza, pana la ce viteza cupleaza, ce raport are in low.. Care punte e permanenta si care e selectabila, ce ramane cuplat la perechea de roti decuplate de la cutia de transfer (diferential, cardan, etc.) cand masina nu e in 4x4. Intreb deoarece nu am observat vre-un fel de mrluri pe vreun navara.
        Si mai ales: ce consum ar trebui sa astept de la un Navara 2.5 diesel de 190 cai? Rezervorul ala de 80 l ma sperie putin ca si gand asa.
        Ultima editare de adi_1; 31.aug.2018, 21:56.

Comentariu

Procesare...
        X