Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Costuri legale Y61 Bucuresti: autoutilitara versus autoturism

Postat īn original de Yonutz Vezi post
    Costuri reale (IF):

Impozit utilitara - 446 lei
    Impozit autoturism - 2070 lei (1880 lei platibil pana la 31.03)

Rovigneta utilitara - 438 lei
    Rovigneta autoturism - 128 lei

RCA utilitara - 1100 lei (pret mediu la un BM)
    RCA autoturism - 600 lei (pret mediu la un BM)

BM - bonus-malus la asigurare prag B4

Itp utilitara - anual 160 lei x 2 + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)
    Itp autoturism - 160 lei + "cadoul" (100-150 lei in functie de statie)

Costuri totale autoutilitara/an: 2144 lei (+ 1 ITP - 260/310 in plus al doilea an)
    Costuri totale autoturism/an: 2918 lei

Diferenta este nesemnificativa (parerea mea). Aproximativ 700 lei diferenta media pe 2 ani, luand in calcul ITP-ul suplimentar.

Alte aspecte pe care trebuie sa le aveti in vedere:
    1. La utilitara cu doua locuri daca pui bancheta si te-a oprit nenea meletianu ...buba, talon, amenda.
    2. Am inteles (nu stiu sigur) ca din 2019 se schimba standardul de acceptare al tuturor utilitarelor diesel sub euro4. Astfel < euro2 adus de pe extern devine NEINMATRICULABIL in circulatie si la euro 3 ne lovim de alta problema ...nu se accepta decat daca se respecta normele de poluare NOI (nu stiu care sunt alea). Articolul ala facea referire ca doar pana la 31.08.2018 s-au acceptat utilitare pana in euro2 ptr omologare la RAR.
    Yoane, le zici rar, da' bine! Cu minora observatie ca se schimba "nitel" sumele in cazul unui autoturism de peste 3000cc! Daca iei in calcul un motor de 5.9, de exemplu, cu totul altfel arata calculul!
    In rest, numai de bine legiuitorilor!
    It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER !

Comentariu

Nu stiu de unde scoateti voi sume pentru impozit, dar nu prea bat cu realitatea.
      Codul fiscal spune clar: intre 2500 si 3000 cmc, 144 Ron/200 cmc sau fractie de 200 cmc.

Asadar: 3000 cmc : 200 x 144 = 2160 Ron.

Eu atat platesc de ani de zile de cand le-a dublat Emil Boc, la DGITL sector 4 Bucuresti.

Reducerea de 10% pentru plata integrala pana la 31.03 este valabila doar pentru persoane fizice, pentru persoane juridice....mwuje

In alte judete este mai mare impozitul pe mijloacele de transport pentru ca, tot conform codului fiscal, la fiecare 3 ani impozitele locale se ajusteaza cu rata inflatiei.

La ultima astfel de scadenta a ajustarii impozitelor, Sorin Oprescu s-a opus si a avut destule cwoaie pentru asta, astfel incat a ignorat Codul Fiscal iar impozitele la Bucuresti nu au crescut.

Iata ce spune presa pentru 2019:

https://www.money.ro/consiliile-loca...axelor-locale/
      Ultima editare de giorgel; 06.sep.2018, 14:58.
      Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/...culata-1528679

Parca vad de la anul inca o taxa in plus, "de mediu", de vreo 1500 ron la euro 3 - 3000cmc
        Sa vezi atunci distractie. De fapt e cam sigur ca baga taxa asta, sunt curios cat o sa fie.

Comentariu

Cred ca va trebui luat in calcul si o taxa suplimentara pt. diesel pt. autoturisme (tot ameninta ca se va baga in orase) ... Cred ca pt. autoutilitare nu se va aplica in acelasi timp ca si pt. autoturisme ...
          4x4MANIA is where we are !!!

Comentariu

Postat īn original de Kuky Vezi post
            http://www.ziare.com/taxa/taxa-auto/...culata-1528679

Parca vad de la anul inca o taxa in plus, "de mediu", de vreo 1500 ron la euro 3 - 3000cmc
            Sa vezi atunci distractie. De fapt e cam sigur ca baga taxa asta, sunt curios cat o sa fie.
            La cate se vehiculeaza, vindem toate masinile si circulam cu uberu...
            Taxe vor fi asta e clar, iti permiti ti masina, nu ...la vanzare!
            consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Procesare...
            X