Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

scartait puternic la viraje

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• scartait puternic la viraje

Va salut,
    am si eu o problema....nu-i dau de cap,respetiv la viraje starnse si viteza mica se aude un scartait puternic.am schimbat tot la directie,capete planetare,pivoti,brate,etc si am ajuns la concluzia ca acel scartait provine de la barEle de torsiune,dar nu imi dau seama de ce.stie cineva care ar fi rezolvarea problemei?e un Nissan Navara D22 fara mrl-uri.multumesc anticipat!
    Ultima editare de Astral; 16.iun.2020, 23:03.

Geometria rotilor ai refacut-o dupa aceea...?

Comentariu

Da,am facut-o

Comentariu

Problema e de la niste limitatoare de cursa care in mod normal regleaza cat de mult se poate braca roata cand iei maxim de volan. In mod normal au niste dopuri de plastic in cap, dar alea se tocesc repede. Fie gasesti alte dopuri si le schimbi pe alea uzate fie ungi limitatoarele si placa metalica care vine in contact cu ele la viraje cu multa vaselina si scapi de zgomote. Uite un filmulet care explica toata problema
        https://youtu.be/yUPNA5JjLvI
        Stima
        "Good goods are never cheap / Cheap goods are never good"

Comentariu

Multumesc pt sfat ccristi27,o sa le ung bine cu vaselina,sper sa fie asta rezolvarea problemei.

Comentariu

Va salut , am si eu acceasi problema la Navara doar in mers la virarje stranse scartaie foarte tare... prima data am crezut ca este pompa servo , noroc ca am intrat pe forum , eram gata sa o schimb :)) , Komisar ai reusit sa le schimbi sau ungi ??

Comentariu

Am uns cu vaselina acele limitatoare...sa atenuat acel scartait...dar reapare.probabil dupa ce se spala vaselina.ceva nu mi se pare in regula,in mod normal nu ar trebui sa dai periodic cu vaselina pe limitatoare.

Comentariu

Procesare...
              X