Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.


geolucos

Postări Recomandate

Salut!

De cateva saptamani caut un 4x4 cel putin cu reductor,care sa ma ajute iarna pe zapada la munte, iar vara la excursii montane offroad usor spre mediu, sa aiva 6+1 locuri, motor pana in 2500cmc, sa fie fiabila si costuri de intretinere decente.

M-am gandit initial la Pathfinder 2.5 TD, 2006-2009, care se incadreaza in cerintele mele si in plus sunt destule pana in 10000Eu.

Dupa ce am citit pe net despre problemele cu aceasta masina(in special cu transmisia,injectoarele,etc) am inceput sa dau inapoi si m-am orientat si spre alte variante cum ar fi Land Rover Discovery 2, 2.5TD, an 2004, sau Suzuki Grand Vitara XL7 2.0TD.

Dar si Land Rover Discovery 2 vad ca au unele probleme, de asemenea si Suzuki care in plus are si garda la sol de doar 183mm(prea putin; nu stiu cat de usor si costisitor este sa o ridici). M-am uitat si catre Mitsubishi Pajero sport(are doar 5 locuri) sau L200 2.5Td an 2004-2006.

Fiind o sectiune dedicata Nissan cred ca pot primi sfaturi pro si contra pt Pathfinder, dar daca nu e cu suparare asi dori si ceva sfaturi in legatura cu celelalte modele amintite de mine, care este mai indicat, sau de care sa ma feresc.

Multumesc pt eventualele raspunsuri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Eu te sfatuiesc sa fii foarte atent la timbrul de mediu.

La un diesel 2006-2009 euro 3 sau euro 4 acesta poate depasi lejer valoarea masinii.

 

Diferentele de pret din ofertele de pe net cred ca in mare masura si de aici provin.

 

...sau poate vrei sa dai 7-10k euro pe masina si sa fii "ilegalist"

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Eu te sfatuiesc sa fii foarte atent la timbrul de mediu.

La un diesel 2006-2009 euro 3 sau euro 4 acesta poate depasi lejer valoarea masinii.

 

Diferentele de pret din ofertele de pe net cred ca in mare masura si de aici provin.

 

...sau poate vrei sa dai 7-10k euro pe masina si sa fii "ilegalist"

 

Vorbeam de Nissan Pathfinder inmatriculat in Ro si taxa nerecuperata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Citeste intai aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?68454-Sfat-achizitie-Pathfinder&highlight=Pathfinder

 

Iar apoi poti da o "Cautare avansata" dupa "pathfinder"....

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?56883-Tutorial-functii-forum&p=790963&viewfull=1#post790963

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

salve ,

 

lucrez la NISSAN si vorbesc in cunostinta de cauza si nu vreau sa fac reclama sau altceva...

Pathfinderul R51 este exterm de fiabil daca te porti frumos si ai grija de el

Am in intretinere mai multe masini la aproape 400.000 km care nu au schimbat mare lucru...

Pe net circula multe ineptii si aberatii....

Ca orice masina se mai strica cate una alta , dar nu grav si nicidecum scump.....

Pivoti , rulmenti , cruci , bucsi , ambreiaje , etc... se gasesc peste tot si ieftine , daca nu vrei Originale

Lasam la o parte tapiterii , huse scaun , diverse plastice care se uzeaza la orice masina ( depinde si de utilizator )

Nu am vazut CV-uri , CT-uri , Grupuri , electromotoare , demaroare , compresoare si alte acareturi scumpe , Stricate !

decat la cei care daca au cate o scurgere de ulei nu o repara , sau la cei care au zgomot pe fulia alternator si o lasa pana pica tot ansamblul

Oare de ce nu am avut decat vreo 5-6 injectoare cazute din MII de masini ??? si alea numai pe Navara de intreprindere ??

Oare nu conteaza utilizatorul ? eu cred ca DA

cam asta e pe "scurt" , pt detalii intreaba-ma

asta e parerea mea , decizia e a ta

oricum fii atent la eventuala taxa de poluare

stima

  • Like 2
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Pathfinder din 2005 cu 130.000km la bord, luata de noua. Nu neg ca sunt probleme la toate masinile. Dar nu trebuie sa-ti inchipui ca toate ti se vor intampla tie. Este o statistica doar.

Eu am avut grija de ea, consumabile de calitate si motorina foarte buna. In rest m-a servit ok. Am ers si 180 pe autostrada si prin zapada de 40cm, am tras plug de zapada si duba de 3 tone scoasa din noroi.

 

O singura recomandare: as merge pe cutie automata. Nu stiu ce zice colegul Patriciu dar eu asa as propune. Gestioneaza mai bine putere/cuplul.

 

PS: pana in 10.000Euro te risti sa iei ceva cu multi Km. Ai grija ca nu prea incapi cu ceva de calitate in banii asttia. Bafta!

Pentru semnarea petitiei, aici: http://www.rosiamontana.net/
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

renegade are si el dreptate

Cu automata te doare mai putin capul , acum depinde ce preferi tu

oricum intre timp problema ambreiajului la Pathfinder/ Navara s-a rezolvat ( alte referinte , alte softuri ) dar evident ca nici un ambreiaj nu tine o viata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

pot spune ca-mi place tare mult cum merge :)

dar nu am mers prea mult si nici nu am la intretinere in service , de altfel crred ca nu sunt prea multe in RO

daca nu ma insel , motorul este un ISUZU la origine cu injectie Bosch , montat de-a lungul timpului si pe Opel , Saab , Renault si cine mai stie pe unde

nu am auzit nimic rau de acest motor

in rest nu stiu mare lucru

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

salve ,

 

lucrez la NISSAN si vorbesc in cunostinta de cauza si nu vreau sa fac reclama sau altceva...

Pathfinderul R51 este exterm de fiabil daca te porti frumos si ai grija de el

Am in intretinere mai multe masini la aproape 400.000 km care nu au schimbat mare lucru...

Pe net circula multe ineptii si aberatii....

Ca orice masina se mai strica cate una alta , dar nu grav si nicidecum scump.....

Pivoti , rulmenti , cruci , bucsi , ambreiaje , etc... se gasesc peste tot si ieftine , daca nu vrei Originale

Lasam la o parte tapiterii , huse scaun , diverse plastice care se uzeaza la orice masina ( depinde si de utilizator )

Nu am vazut CV-uri , CT-uri , Grupuri , electromotoare , demaroare , compresoare si alte acareturi scumpe , Stricate !

decat la cei care daca au cate o scurgere de ulei nu o repara , sau la cei care au zgomot pe fulia alternator si o lasa pana pica tot ansamblul

Oare de ce nu am avut decat vreo 5-6 injectoare cazute din MII de masini ??? si alea numai pe Navara de intreprindere ??

Oare nu conteaza utilizatorul ? eu cred ca DA

cam asta e pe "scurt" , pt detalii intreaba-ma

asta e parerea mea , decizia e a ta

oricum fii atent la eventuala taxa de poluare

stima

 

din istoria pathfinderului meu , cumparat de nou

- la 80.000 schimbat ambreiaj ... doar vreo 4000 roni

- la 90.000 schimbat grup fata care s a rupt pe iarba umeda ... pretul d e nou mi e si frica sa l spun .... mi am calcat pe inima si am pus un sh ....

- pivoti ? cu tot cu bascule , in jur de 1500-2000 roni bucata

- rulmenti 1000 bucata

- service ? ... fusei la 2 in bucuresti , nume mari .... daca as putea nu as mai trece pe acolo

 

altfel , merge bine .... m am pricopsit cu ea pana la adanci batraneti din cauza taxei care se apropie de 18.000 EURO ....

Nissan Pathfinder , Suzuki GSXR 1000 - speed freak

Toyota Laplander - nume de cod portoyolvo

T44

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

din istoria pathfinderului meu , cumparat de nou

- la 80.000 schimbat ambreiaj ... doar vreo 4000 roni

- la 90.000 schimbat grup fata care s a rupt pe iarba umeda ... pretul d e nou mi e si frica sa l spun .... mi am calcat pe inima si am pus un sh ....

- pivoti ? cu tot cu bascule , in jur de 1500-2000 roni bucata

- rulmenti 1000 bucata

- service ? ... fusei la 2 in bucuresti , nume mari .... daca as putea nu as mai trece pe acolo

 

altfel , merge bine .... m am pricopsit cu ea pana la adanci batraneti din cauza taxei care se apropie de 18.000 EURO ....

 

eu nu am zis nici ca e cea mai buna din lume nici ca nu se strica niciodata

s-au mai intamplat cate una alta , dar nu e o regula generala , ci mai curand exceptii

aia cu grupul fata e ori ghinion curat ori ceva ulei neschimbat la timp sau lipsa....

in rest spun iarasi ca se gasesc si altfel de piese....( daca ai probleme cauta-ma si vad ce solutii gasesc )

evident ii trebuie si o intretinere atenta ( vorbesc in general - nu de tine ) caci daca nu schimbi un burduf la timp , se strica mai grav , etc..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

din istoria pathfinderului meu , cumparat de nou

- la 80.000 schimbat ambreiaj ... doar vreo 4000 roni

- la 90.000 schimbat grup fata care s a rupt pe iarba umeda ... pretul d e nou mi e si frica sa l spun .... mi am calcat pe inima si am pus un sh ....

- pivoti ? cu tot cu bascule , in jur de 1500-2000 roni bucata

- rulmenti 1000 bucata

- service ? ... fusei la 2 in bucuresti , nume mari .... daca as putea nu as mai trece pe acolo

 

altfel , merge bine .... m am pricopsit cu ea pana la adanci batraneti din cauza taxei care se apropie de 18.000 EURO ....

 

Subscriu pt. Pathfinder 2007

 

In garantie:

-telescoape

-rulmenti fata spate

-ambreiaj

 

fara garantie

-fulie electromotor -2000RON

-EGR - 4200RON

-grup AC - 6300RON

No comment

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Salut , nu inteleg de unde scoateti voi preturile astea astronomice la piese ,singurele probleme majore au fost compresoru de AC si turbina care m-au costat 2200 ron ambele in rest nimic , si merg destul de violent cu ia + am si injectie pe apa:grin:

Editat de jnep
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Buna seara...am citit postarile dedicate PF,dar am in continuare o nelamurire legata de PF cu cutie automata(fiind foarte putine referinte pe forum).Am inteles ca nu are problemele legate de ambreiaj ale cutiei manuale.E preferabila dpdv al fiabilitatii(cutia automata)?Exista alti posesori de PF cu cutie automata care imi pot da niste sfaturi?(tocmai ma pregatesc sa cumpar una)

Nu sunt fan de off-road extrem,ies doar la pescuit/drumuri forestiere mai grele,in rest e/va fi masina de familie

 

Multumesc in avans si sper ca nu am calcat vreo regula cu aceasta postare

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Cu femeile, ca si cu masinile ....fiecare cu experienta lui , mai ieftina sau mai scumpa. Da, toate sunt curve si toate masinile se strica ! :) . Multumit? Probabil nu prea ,asta pt ca intuiesti ca a generaliza e o prostie ...

Nu stiu de ce ce soliciti ref aici , mergi si vezi masina si daca consideri ca e ok , dai banu. Inteleg sa intrebi ceva susceptibil ca nu e in regula la acaretu ce vrei sa il cumperi ! Sau poate nu esti hotarat si cauti argumente sa o cumperi ...

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Multumesc de raspuns...nu solicit nici o referinta,vreau doar sa stiu daca are/a avut cineva pe aici PF cu cutie automatica,si care ar fi problemele ei specifice.Are cine sa ma sfatuiasca la achizitia masinii dpdv tehnic.Nu am dubii,vreau sa stiu doar la ce sa ma astept,neavind experienta la masini 4x4 cu cutie automata.Daca nu vroiam sa o cumpar,nu postam aici doar ca sa ma aflu in treaba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

masina e ok !

- fa proba de autostrada ca sa o tii in forja la peste 100 km/h timp de o ora, in acest fel vei testa daca are sau nu probleme pe motor. Temperatura motorului trebuie sa ramana constanta si caldura in masina asemenea, fara valuri de cald/rece.

- fa o proba de oras in care urmaresti modul cum schimba cutia de viteze, fara socuri si ezitari

- asculta motorul, nu trebuie sa auzi zornait de lant

- nu cumpara masina daca se aprind becuri de avarie in bord

- inainte de a da banii , plateste o constatare la o reprezentanta Nissan , nu ca ar fi niste destepti , dar macar au testerul original ..

 

Iti doresc succes si te rog sa ne spui (mie si comunitatii NISSAN) ce ai facut .

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Multumesc mult pentru sfaturi...am hotarit,pina la urma,in "consiliul de familie",sa separam off-road-ul de on road...asa ca,a picat varianta Pathfinder si a aparut cea cu a doua masina,doar pentru pescuit,munte si off-road usor.Am gasit deja o "veverita"(Grand Vitara,98).

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Va salut!

 

M-am hotarat sa-mi vand Freelander-ul si sa trec la Nissan. E posibil sa schimb masina si sa dau o diferenta,in cazul in care va fi cineva interesat. Vreau un Pathfinder cutie automata,7 locuri(asta este si motivul pentru care vreau sa schimb masina),trapa si un pic de piele daca se poate.:grin: Nu stiu daca sa ma orientez sa caut din tara sau de afara. Am vazut ca in Italia, sunt un pic mai ieftine, fata de Germania. Daca aveti vreun sfat legat de model,adica la ce sa fiu mai atent,probleme specifice,altele decat martori aprinsi in bord,v-as fi recunoscator.

Nu intentionez sa fac off-road cu masina, afara de iesiri prietenesti pe forestiere,asa ca ma orientez mai mult pe partea de confort.

Daca stiti vreun Pathfinder in mintile lui,puteti sa-mi dati de stire.:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Liviu, @renegade are un Pathfinder si vrea sa-si ia un Pajero nou.

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?94846-Mitsubishi-Pajero-ultimul-model-2017&p=1091722&viewfull=1#post1091722

 

Da-i un mesaj.

Daca nu dai de el spune-mi si iti fac rost de nr. de telefon.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Eu cred ca un R20 ar fi muuult mai fiabil si mai ieftin si cu 7 locuri . Confortul iese din ecuatie :grin:.

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Va salut!

 

Am gasit un Pathfinder, cu km putini, adica in jur de 90.000 si bunicel la bani.Spun bunicel la bani, pentru ca,dupa spusele proprietarului nu-i functioneaza 4x4,decat 4x2. A fost cu masina la reprezentanta si a reiesit ca ar avea un solenoid defect si nu cupleaza in 4x4. Nepricepandu-ma,nu stiu ce ar insemna acest defect ca si costuri al pieselor+manopera, incat sa-mi dau seama daca ar merita investitia. Este vorba de cutie manuala,masina fiind din 2007. Poate ma lamuriti cu acest aspect,sa stiu ce am de facut.:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

Dar el de ce n-a reparat-o....?

 

Probabil ca daca fostul proprietar ar fi reparat-o nu mai era asa "bunicica" la bani ....

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat achizitie Nissan Pathfinder 2,5Dci , an 2006-2009.

 

astea cu electronica.......nu merge 4x4 daca vede ceva pe ABS defect......etc....

la Pathfinder pot aparea probleme de senzori daca cineva si-a bagat nasul aiurea pe la mecanica.....

pot aparea probleme de cablaj........rupt , intrerupt etc.....

la sistemul de 4x4 la fel..........

sunt multe probleme de la utilizare si implicit cablaj............

sunt si 3 sonde , switch-uri sau cum sa le spun....care pot creea probleme.....

nu sunt scumpe si nu se schimba greu......

mai exista varianta de motor cuplare 4x4 defect......fffff rar si in general umblat si nepus corect la loc.....

Deci.....teorii sunt multe , adica potentiale cauze......

Dar pe forum nu se poate repara masina......

Ca si concluzie eu cred ca masina ta se repara usor...........

Bafta

 

P.S. repet.....fara a vedea masina , numai presupun

Editat de patriciu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare