Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nissan patrol k160 -TANC


wick7ed

Postări Recomandate

Va prezint TANCUL meu Nissan patrol k160 3.3td an de fabricatie 87 cu diferential blocabil pe spate .Pe viitor vreau sa imi cumpar niste simexuri alt bull bar si un troliu ,momentan vreau sa ii schimb filtru de ulei si motorina ,plus uleiul cam atat despre astept si parerile voastre,scuze pentru ca am postat asa de aiurea pozele dar nu ma prea pricep asa ca rog un moderator sa la aranjeze stima:tk

 

IMAG0108.thumb.jpg.2d686a5e2e78fcb98fa2d6381411c054.jpgIMAG0109.thumb.jpg.ac23c243cde8a656164feefeb6aa18cf.jpgIMAG0112.thumb.jpg.0b55727c45faec5fffda009ca07ee35e.jpg IMAG0109.thumb.jpg.ac23c243cde8a656164feefeb6aa18cf.jpg

IMAG0114.thumb.jpg.f4061fd95311e3daceb8c013b38070c5.jpgIMAG0116.thumb.jpg.ae807ef51b37ce5851d0e830084422b3.jpg

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

are blocant din fabrica? o poza cu butonul te rog.. aa sa-l stapanesti sanatos!!!!

 

Da asta ii faza ca nici eu nu stiu ce sa cred proprietarul a spus ca blocantul intra in functie doar cand patineaza rotile pe LOW (acum nus ce sa cred poate o fi doar o abureala...pun si o poza cu puntea spate IMAG0110.thumb.jpg.e29007532bc7dfa748cc271746931f71.jpg stima si mersi de urare:tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Da asta ii faza ca nici eu nu stiu ce sa cred proprietarul a spus ca blocantul intra in functie doar cand patineaza rotile pe LOW (acum nus ce sa cred poate o fi doar o abureala...pun si o poza cu puntea spate [ATTACH=CONFIG]156908[/ATTACH] stima si mersi de urare:tk

 

Ai LSD (Limited Slip Diferential).

Pe româneste diferential cu alunecare limitata. Daca mai functioneaza, ai mare noroc. Înseamna ca a primit uleiul care trebuie. Te sfatuiesc sa nu pui altul în afara de cel specificat în carte, adica cel original (pt. ca acela contine deja un "modificator" de frictiune fara de care se strica lamelele de textolit). Se gaseste doar în bidon de 5l (cel mai mic), costa vreo 50€ în Germania si vreo 100€ în Romania. Tie îti trebuie fix 2,5l.

 

Asa arata recipientul:

 

CIMG3588.thumb.jpg.98fb97d5afe21090667e4abcccbefd0b.jpg CIMG3589.thumb.jpg.22baed4607c4593fb8936374193115f0.jpg CIMG3585.thumb.jpg.08250d05f482a124fc7954f0c1f04181.jpg CIMG3593.thumb.jpg.f47c1b39c820b19bf025354aa0c2d289.jpg

Editat de Astral

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Multumesc de sfaturi mai am o intrebare daca masina a fost imatriculata in Romania si pe urma radiata se poate ca sa o imatriculez fara sa mai platesc taxa? care este in tema?:tk

Editat de wick7ed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

sigur nu are termostat!.....si de aici intrebari de pus ! de ce nu are?

1.fostul proprietar nu a vrut sa mai bage banisori

2.oare fierbe???? si ai motorul un pic fiert?(cam naspa)sau garnitura un pic ciupita!

3.poate incinge vara si s-a renuntat la termostat

Nissan y160,Terrano II -04,Toyota Rav 4 D-CAT

Dodge Ram 1500 -04

 

Traic BOOM Fighter 2000cmc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

In acest weekend vreau sa merg la tara(locul unde se afla tancul ) si as vrea sa ii fac urmatoarele lucruri schimb ulei(10w40 este bun?) filtru de motorina si filtru de ulei ,verificare bujii ,aerisirea pedalei de ambreaj (parca prinde prea sus) si as vrea sa stiu de ce scule o sa am nevoie pentru toate aceste lucruri ? multumesc anticipat

Va rog sa ma ajutati ca vineri plec la tara si acolo nu am "obiecte de mesterit " si as vrea sa stiu ce sa iau cu mine !

Editat de wick7ed
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

:hl Va rog .

 

 

Ia cu tine cam toate sculele pe care le ai (daca ai)....niciodata nu se stie de care vei avea nevoie!!!

 

Spor la mesterit

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

In acest weekend vreau sa merg la tara(locul unde se afla tancul ) si as vrea sa ii fac urmatoarele lucruri schimb ulei(10w40 este bun?) filtru de motorina si filtru de ulei ,verificare bujii ,aerisirea pedalei de ambreaj (parca prinde prea sus) si as vrea sa stiu de ce scule o sa am nevoie pentru toate aceste lucruri ? multumesc anticipat

Va rog sa ma ajutati ca vineri plec la tara si acolo nu am "obiecte de mesterit " si as vrea sa stiu ce sa iau cu mine !

 

Eu personal am folosit la K160 15W40.

Se pare ca nu ai manualul masinii.

Pun o poza cu pagina cu uleiurile si vîscozitatile.

 

CIMG3591.thumb.jpg.1e47038d0efca8acd663d052892cd51f.jpg

 

Despre scule, ce sa zic..., ar fi bine sa iei toata trusa. Degeaba îti zic de ex. sa iei cheia de 9 pt. aerisitoare, daca unul din ele e întepenit. Atunci îti trebuie cleste de teava. La cazanele astea vechi nu stii niciodata... .

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Eu personal am folosit la K160 15W40.

Se pare ca nu ai manualul masinii.

Pun o poza cu pagina cu uleiurile si vîscozitatile.

 

[ATTACH=CONFIG]157205[/ATTACH]

 

Despre scule, ce sa zic..., ar fi bine sa iei toata trusa. Degeaba îti zic de ex. sa iei cheia de 9 pt. aerisitoare, daca unul din ele e întepenit. Atunci îti trebuie cleste de teava. La cazanele astea vechi nu stii niciodata... .

 

Mai am o intrebare de ce cheie am nevoie pentru surubul de la baia de ulei pe unde sa ii dau drumul la ulei? Da eu nu am manualul masini am doar actele .stima

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Mai am o intrebare de ce cheie am nevoie pentru surubul de la baia de ulei pe unde sa ii dau drumul la ulei? Da eu nu am manualul masini am doar actele .stima

 

Nu sînt sigur, dar cred ca de 15.

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

salut, daca vrei sa fi sigur ca ai lsd sau nu atunci trebe sa ridici masina de la pamint ( rotile din spate) cu 5cm e deajuns ca rotile sa nu atinga pamintul, o lasi in punct mort fara frina de mina trasa si invirti una din rotile din spate cu mina si daca cealalta roata se invirte in acelas sens atunci inseamna ca ai lsd daca se invirte in sens opus inseamna ca nu ai lsd. Sper sa iti fie de ajutor comentarul. Salutari !!!

 

uleiul de motor cum zice colegul mai sus 15w 40w funccioneaza perfect in motoarele noastre

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Nu-ti pare mai intelept sa platesti treaba asta s-o faci cu ce trebuie , in loc de omorat masina aiurea ? ...De unde legi plugul ?... si cum il bagi in brazda ?... cu ce gume ? ... si ce echipaj ai la TANC ? ( ...initial am crezut ca ai un Nissan , dar acum m-am prins ca ai TANC, nu-i asa ?...)

 

 

Va merge mai mult ca la aia care arau cu ARO... dar bineinteles ca nu mai e masina ...

Pentru arat credeam ca-s bune alea care ara , facute pentru asta ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Da sunt constient ca omor masina dar asta este si problema ca nu multe tractoare (numai 4x4) pot ajunge pana la locul unde vreau sa ar, si de aceia ma 'gandeam sa aberez putin "dar am renuntat la idee pentru simplu fapt ca nu vreau sa il distrug totusi este TANC nu TRACTOR

STIMA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Nissan patrol k160 -TANC

 

Cu ce sa distrugi masina daca ii montezi un plug pe masura ei ? Nu se distruge un ATV si se va distruge un K160?

 

Mai ales ca doar nu vei ara zilnic ci doar cat ai nevoie o data pe an cateva hectare!!!!

 

Problema este cum vei prinde plugul....sistemul in sine este o investitie care treebuie vazut daca (se merita) MERITA .

 

Bafta

Editat de Astral
http://forum.club4x4.ro/showthread.php?50746-Dictionar&p=613631&viewfull=1#post613631

Nissan Patrol Y61 3.0 auto *gamedog*

"A journey of a thousand miles begins with a broken fan belt and a flat tire." :dr2

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare