Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Montare intercooler pe 2.8 y60

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Montare intercooler pe 2.8 y60

Salut,are cineva montat intercooler pe motor de 2.8 de la y60,vreau sa-l montez undeva in fata radiatorului de apa pe partea dreapta...,o idee...
    Nissan patrol gr,y60 2.8 tubular

Re: Montare intercooler pe 2.8 y60

Cand am avut y 60 motor 2800cmc , am montat intercooler ........destul de profi

Ultima editare de GPScu; 23.mar.2011, 08:46.
    tel 0763325967

Club Sportiv x3m
    Valcea

Comentariu

1.ar fi indicat sa nu obturezi radiatorul de apa
      2.plasarea in fata a intercoolerului conduce la o tubulatura lunga si intortocheata, cu pierderi gazodinamice semnificative, pierderi care iti anuleaza in mare parte castigul oferit de upgrade-ul cu intercooler.
      solutia "in fata" e dedicata masinilor de viteza, respectiv autoturismelor. La 4x4, cam toate intercoolerele de fabrica sunt orizontale, sus si au racire fortata.

Ca sugestie ........ vezi poza. E o lucrare profi pe un motor de 2,8td , intercooler+blowoff+turbina cu geometrie variabila + injectie apa. Rezulta un motoras ce da in jur de 180CP
      Fișiere atașate
      ing. Luigi PIRSU
      www.nissan4x4.ro
      service si tunning NISSAN
      Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
        2.plasarea in fata a intercoolerului conduce la o tubulatura lunga si intortocheata, cu pierderi gazodinamice semnificative, pierderi care iti anuleaza in mare parte castigul oferit de upgrade-ul cu intercooler.
        solutia "in fata" e dedicata masinilor de viteza, respectiv autoturismelor. La 4x4, cam toate intercoolerele de fabrica sunt orizontale, sus si au racire fortata.

Ca sugestie ........ vezi poza. E o lucrare profi pe un motor de 2,8td , intercooler+blowoff+turbina cu geometrie variabila + injectie apa. Rezulta un motoras ce da in jur de 180CP

Corect maestre .......aceasta lucrare e de pe masina lui MIHAI facut de un profesionist ( nu dau nume) care intr-e timp a abandonat acest proiect cum de altfel am facut-o si eu ........... cat de profi ar fi nu se compara cu fiabilitate 4200cmc + un kit de turbo si etc intercoolere ..............
        tel 0763325967

Club Sportiv x3m
        Valcea

Comentariu

Omul solicita sugestii despre intercooler pt 2800Td. Comentariul l-am facut strict tehnic, in conditiile in care, recunosc , nu am observat ca lucrarea matali ar fi pe un 4,2 ......... dar oricum asta nu e semnificativ, vis-a-vis de necesitatile omului.....

Totusi, si la Y61 4.2 Td, echipare de fabrica ......... intercoolerul e tot sus, din sus mentionatele considerente.......

ing. Luigi PIRSU
          www.nissan4x4.ro

Comentariu

Multumesc de informatii,ideea cu intercoolerul deasupara..treb modificat la capota ca nu prea incape ,iar eu ma gandeam sa-l montez undeav in dreapta radiatorului de apa(cum te uiti din fata la masina),ca ar fi distanta scurta pana la turbina si nu prea multe coturi,+ ca ar ajuta si ventilatorul(termocupla) pentru racirea intercoolerului nu-i nevoie de speed,oricum frumoase amandoua lucrari...am tema acasa...
            Nissan patrol gr,y60 2.8 tubular

Comentariu

Depinde de marime , poate fi montat linga galerie , la 30-40 cm deasupra turbinei . Spatiu este , mai avantajos ar fi un intercooler mai inalt in sectiune , inca mai ramine inaltime si pentru un electroventilator .Aerul de ventilare care trece prin intercooler poate fi condus cu un deflector catre turbina si galerie .
              Traseele sint scurte , am folosit racorduri de Iveco ( scumpe , dar mari in diametru , si se pot mufa prin suprapunere -au la un capat diamertul mai mare ).
              Singurul dezavantaj e ca va trebui sa gasesti un IC cu iesiri in lateral . Eu n-am gasit si am modificat un IC de Ford , la care am facut capace custom din aluminiu .

In 90% din cazuri va trebui sa dezvirginezi capota , pentru Y60 , cu IC montat peste motor . Restul de solutii implica capotaje interioare de conducere a aerului de racire care sint voluminoase si greoi de pus in practica , si poate ca si grile de aripa ( branhii ) , precum si alte complicatii . O alta solutie de captare a aerului este cea de la Pajero , care conduce aerul de racire prin capota fata , fara priza de capota - capteaza aerul din grila si il conduce printr-o dublura a capotei fata ..
              Ultima editare de cos; 23.mar.2011, 22:54.
              ... sa fim corecti pana la capat !
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Salut! Stiu ca e destul de vechi postul, insa m-ar interesa si pe mine asa ceva. Cam cat costa aproximativ o astfel de lucratura? Merci!
                Ultima editare de LLR4x4; 26.apr.2019, 11:10.

Comentariu

pt ce masinas te intereseaza?
                  ing. Luigi PIRSU
                  www.nissan4x4.ro

Comentariu

pt ce masinas te intereseaza?
                    Patrol Y60

Comentariu

Procesare...