Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Capace in loc de MRL-uri pentru Patrol Y60

Nissan 4x4 , Dupa ce rezolvi problema asta cu Max te rog tare frumos sa ma indrumi si pe mine de unde sa-mi fac rost de capace ! eu am 4,2 benzina si nu prea ma tin MRL -urile (AVM-urile) Merci ! Max scuza-ma c-am intrat asa de obraznic in topiku tau dar nici nu am stiut de existenta acestor capace , daca crezi ca poluez pe aici se poate sterge fara nici o suparare si-n cazu asta deschid eu altu .
    Ultima editare de Muntean; 06.feb.2012, 16:56.

Comentariu

Calin, de ce consideri ca MRLurile ar salva transmisia (de patrol sau orice alta masina cu cutie de transfer) daca mergi in 4x4 pe asfalt ?

Comentariu

Nenea Calin cu MRL-urile cuplate rotile invart planetarele , planetarele invart grupul fata , grupul fata invarte cardanul fata , cardanul fata invarte .... nimic daca nu este cuplat 4x4 din cutia de transfer.Cu alte cuvinte daca pui capace in loc de MRL o sa ai o uzura inutila pe puntea fata dar nu vei avea nici o problema a circula pe asfalt atata timp cat nu ai cuplat 4x4 din cutia de transfer.

Comentariu

Am recitit de 2 ori ce am scris eu ... NU i-mi dau seama unde spun ca AVM fata de capace protejaza transmisia .

Am incercat sa spun ca "Daca pui flanse fixe la Patrol si mergi in 4x4 pe Asfalt unde ai aderenta Mare o sa fortezi transmisia ."

Este clar ca "cu MRL-urile cuplate rotile invart planetarele , planetarele invart grupul fata , grupul fata invarte cardanul fata , cardanul fata invarte .... nimic" as zice ca se invarte si o parte din cutia de transfer la Patrol . Japonezii nu cred ca s-au complicat sa puna MRL si nu flanse fixe daca nu aveau un motiv intemeiat .

I-mi cer scuze anticipat daca am indus in eroare lumea .

Cat respre acele flanse

Nu se pot taia din ceva otel cu LASER ??? ar fi mai ieftin ma gandesc decat o prelucrare mecanica . Am vazut niste piese taiate pe laser si erau foarte exacte .
          http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
          Trolii Kingone
          Trolii BestWinch

Comentariu

Postat în original de Muntean Vezi post
            Nissan 4x4 , Dupa ce rezolvi problema asta cu Max te rog tare frumos sa ma indrumi si pe mine de unde sa-mi fac rost de capace ! eu am 4,2 benzina si nu prea ma tin MRL -urile (AVM-urile) Merci ! Max scuza-ma c-am intrat asa de obraznic in topiku tau dar nici nu am stiut de existenta acestor capace , daca crezi ca poluez pe aici se poate sterge fara nici o suparare si-n cazu asta deschid eu altu .
            am un set, daca ma hotaresc sa le dau, te contactez.
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Calin, eu citesc pasajul :
              DACA PUI flanse fixe la Patrol si mergi in 4x4 pe Asfalt unde ai aderenta Mare O SA fortezi transmisia
              si, prin inversiune, inteleg ca " DACA NU PUI flanse fixe, ci ramai cu MRLurile , cu 4x4 pe asfalt unde ai aderenta mare, atunci NU O SA fortezi transmisia"

Tinand cont ca mesajul tau a aparut in contextul in care se discutia daca e bine sa inlocuiesti MRLurile cu flanse fixe, cu atat mai mult mi se pare ca se citeste cum l-am citit eu :)

Comentariu

Mea culpa ... dupa ce prepar Toyota 90 vin sa vedem cum este cu MRL astea
                http://bestwinch.ro/14-exemplu-de-montaj
                Trolii Kingone
                Trolii BestWinch

Comentariu

Salutare,

Scot topicul de la hibernare :)

Caut si eu drive flanges HD (capace) pentru Y60. Exista vreo sursa in Ro ?
                  Sau daca vreun posesor vrea sa se desparta de ale lui, sa-mi dea de stire aici sa pe PM.
                  A testat cineva ccele vandute de Euro4x4?

Multam

Comentariu

Eu am sudat mrl original :)) blocat pe veci de 2 ani nu am treaba cu ele

Comentariu

Procesare...
                    X