Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Rectificare Chiulasa Y60

Adună
X
  • Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Rectificare Chiulasa Y60

Da COS, asa m-am gandit si eu, ca gaurile din fata ar trebui sa fie mai mici si cele din spate mai mari, DAR gaura de recirculare ma face sa ma gandesc ca nu mai are rost sa discutam despre asta. Oricum, printre cele mentionate, voi astupa si gaura de recirculare.
    Gaurile, nu ar trebui sa fie o problema, voi incerca mai intai pe garniturile vechi sa vad ce iese si am sa incerc si cu un burghiu de scos punctele de sudura vedem ce va iesi.
    Pe partea cu galeria de admisie sunt 5 capace de tabla pe care le voi scoate si in care voi monta niste senzori, de curiozitate, sa vad ce diferente de temperatura ar fi.
    Problema motorului meu nu ar trebui sa fi fost de la supraincalzire! de anul trecut si pana acum am mers fara termostat. Sunt in continuare destul de sigur ca problema vine de la rectificarea facuta initial. Ma gandesc sa vad ce solutii gasesc la acest subiect, intrucat firma x mi-a spus ca, chiulasa mea este foarte stramba, subiect pe care inca il cercetez.
    La carte spune ca garnitura se strange, se slabeste si sa strange din nou. Poate asa o fi, daca pui o garnitura "originala". Nu prea mai cred ca este valabil si pentru o garnitura facuta in zilele noastre.
    PS
    Cos, eu nu adresez intrebari unei persoane anume! ;)
    Ultima editare de avolocaru; 12.ian.2019, 20:51.

Comentariu

Cred ca ai sa ruinezi garnitura daca o gauresti fara strangere intre doua placi de ghidare si chiar si asa , tot e riscant pentru fetele de etansare si pentru constanta grosimii . Inca mai sunt si garnituri OK , imi e tare greu sa cred ca Nissan mai fabrica garnituri de Y60 , daca a facut vreodata in uzina proprie .

Salut si incurajez ideea de montare a senzorilor in locul capacelor ( eu as lipi termistori direct in capace , fara sa decapsez capacele ) , e interesant cat de uniforma e temperatura , poate furniza valori ce pot fi interpretate .

Toate garniturile metalice au aceasi procedura ( identic cu manualul ) , personal am urmat-o intocmai , fara probleme pana acum ( am pierdut numarul cate chiulase am strans ... ) Strangerea initiala e de planare a garniturii si autocuratare a filetelor ... de ce sa renunti ? ...

Nu ma cred io buricul lumii , doar ca mie imi pare rau ca n-am discutat cand ai ridicat subiectul , doar atat .
      Ultima editare de cos; 12.ian.2019, 21:16.
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Nu-i problema, discutam si acum!
        Deci, scenariul este urmatorul:
        Chiulasa este stramba rau, zic cei de la firma "x", daca e asa, cel mai probabil este stramba de la ultima si singura rectificare facuta la Bistrita. Intrucat am rectificat si blocul, sunt sanse mari ca si acesta sa fie cu probleme => ca motorul este cam praf si trebuie schimbat sau dat jos de pe masina, o noua rectificare, luat si din pistoane etc. Bani multi pt acest motor si cel mai rau lucru este momentul. Asa ca voi face o investitie minima, punem chiulasa la loc asa cum este ea, cu micile modificari precizate si cat va tine... va tine. Sper sa ma tina macar un an, ca sa am timp de un plan B.
        Ultima editare de avolocaru; 12.ian.2019, 23:36.

Comentariu

Intrebarea care apare in mod normal e : ai verrficat personal cu o cala plana abaterile de care zici ?
          ... sa fim corecti pana la capat !
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Incercam in zilele ce urmeaza, am una profesionala dar are doar 400mm, incerc sa ma orientez cu o improvizatie mai mare.

Comentariu

Am si eu o problema la Y60.De cand s-a incalzit vremea afara imi creste nivelul apei in borcan.Am verificat radiatorul si am pus 2 litri apa.Dupa o saptamana verific apa in radiator si mai adaug 1,5 l.Apa in borcan e full.
              Iarna nu am avut treaba si am verificat treaba asta numai acum, o data s-a ridicat indicatorul de la apa la 3/4.
              Ce parere aveti?
              VITARA 16V-MODIFICAT

Comentariu

Pai... fa-i un test de presiune! iti recomand sa faci pe injectoare, pe bujiile cu incandescenta, daca nu au fost scoase recent, ai toate sansele sa se rupa in chiulasa. Oricum, daca ajungi la rectificat, ai grija ude mergi cu chiulasa, mie mi-au facut numai prostii doua ateliere cu pretentii.

Comentariu

Procesare...
                X