Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Turbo mai mare pe Y61 2,8

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Turbo mai mare pe Y61 2,8

Vreau un turbo mai mare pe Y61 2,8. Ce turbina mi-ati recomanda. NU vreau geometrie variabila . Ce castiguri mi-ar aduce o turbina mai mare si ce dezavantaje ar putea aparea. Presiunea nu vreau sa fie mai mare de 1 bar in turbina noua.
    Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
    Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
    Natura si aventura

Nu trebuie neapărat o turbina mai mare, ci una mai eficientă. Mai multe pale la rotoare și eventual rotoare de diametru mai mare. Sunt atelierele care pot face upgrade la turbina ta dacă modelul respectiv permite.

Comentariu

Postat în original de maxian paul Vezi post
      Nu trebuie neapărat o turbina mai mare, ci una mai eficientă. Mai multe pale la rotoare și eventual rotoare de diametru mai mare. Sunt atelierele care pot face upgrade la turbina ta dacă modelul respectiv permite.
      turbina a fost reconditionata total la Bucuresti , am cerut si upgrade la ea , dar modelul meu de turbina nu permite , asa ca ma gandesc la un alt model cu care sa o inlocuiesc. Speram ca vor fi useri care au mai facut / stiu despre asa ceva , dar din pacate de cand cu retelele de socializare e cam liniste pe aici .
      Natura si aventura

Comentariu

Flanșa de legătură cu galeria de evacuare este triunghiulară sau dreptunghiulară ? Un turbo cu raportul A/R mai mare va aduce lipsă de boost la turație mică și vei avea beneficii doar la turație ridicată. Eu aveam de gând să montez o turbina cu geometrie variabila dar controlată de un actuator de presiune , deocamdată merg cu turbo cu wastegate.
        Ultima editare de maxian paul; 19.sep.2020, 08:53.

Comentariu

ce inseamna A/R ?
          Natura si aventura

Comentariu

Suprafața secțiunii transversale de admisie (sau, pentru carcasele compresorului, de descărcare) împărțită la raza de la linia centrală a turbo-ului până la centrul zonei respective. Citat de pe un site .
            Ultima editare de maxian paul; 19.sep.2020, 19:41.

Comentariu

Procesare...
            X

Sqreen | Runtime Application Protection