Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

volanul se suceste aiurea


Petre Niteanu aka bullbar

Postări Recomandate

Am o dilema: uneori...cand stau mult pe noroaie...volanul isi schimba pozitia centrala, in sensul ca atunci cand revin cu rotile drepte el ramane sucit pana la 90 de grade. Ramane asa o vreme, timp in care mai dau prin noroaie dupa care, inexplicabil, revine la pozitia normala. Prima data am fost la atelier si...nimic. Totul era in regula. Sa fie de vina vrajitoarea padurii care din cand in cand imi suceste volanul ca sa isi bata joc de mine? :ha: :ha: :ha:

Am mai intrebat in stanga si-n dreapta, mecanici jmekeri cum ar fi cei de la Traco, au spus ca au mai intalnit asa ceva, dar nu au o explicatie. Voi aveti vreuna?

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Sunt convins ca problema inca exista.

Nu se poate sa se fi rezolvat peste noapte.

Daca partea de bari de directie si capete de bara sunt ok, atunci ar trebui sa bagii caseta de directie la o revizie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Explicatia mea, este ca tu ai o problema, nu o dilema. Din ce spui tu, eu inteleg ca numai dupa ce te dai prin noroaie, ai 1 tura si inca 3/4 intr-o directie si 2 ture si inca 1/4 in cealalta??? Lichid in instalatia de servo mai ai???

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Problema asta am avut-o de doua ori, ambele dati fiind prin noroaie. Lichid am. Mecanicii au zis ca e ok. A...tipul de la TRACO, Tudor, a spus ca a avut si el asemenea experiente inexplicabile care s-au reglat de la sine si ca nu isi explica. La fel un tip de acolo cu un pajero scurt. Problema, dilema...asta e!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Paranormale nissanurile astea ... :ha: :ha: :ha: Cand am venit din D la unul dintre Y61 i-a ramas bordul blocat (toate acele - turometru, vitezometru, temperatura si carburantul) Cand am oprit bateria fierbea "la foc mic"... Am desfacut bordu - zic "au tiganit astia km in D si nu au bagat bine mufa, e cazuta vreo masa, pana mea" Nimic! In cateva minute, bordul a revenit la normal ...dupa vreo 400 km - iar ... Atunci parandareala s-a adeverit: s-a prajit ceva in alternator sau vreun releu si acum baga curent ca dementul in baterie ...

 

Problema ta cred ca e in caseta ... Nu-i mai asculta doxatii din serveceuri care de cate ori nu pot rezolva o problema sau nu au timp o baga p'asta: "si mie mi sa intamplat, da' si-a revenit, nu imi explic bla bla bla..." si investigheaza problema!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

mai multi incearca sa-l ajute pe om...numai nissan4x4 sta si rade...

o fi bine, o fi rau???

oricum, sa stai si sa razi nu e o atitudine prea buna...nu?

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Iertata sa-mi fie parerea, dar eu cred ca este imposibil sa se poata intampla asa ceva...

E vorba de directie, nu de bancheta din spate.

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Iertata sa-mi fie parerea, dar eu cred ca este imposibil sa se poata intampla asa ceva...

E vorba de directie, nu de bancheta din spate.

 

 

Intr-adevar, este absolut imposibil sa se intample asta daca intr-adevar totul este OK precum spusele iscusitilor mecanici din Romania, din pacate cam asta e tara in care traim, daca vrei masina trebuie sa fi mecanic, daca vrei sa fi sanatos trebuie sa fi doctor....etc; in alta ordine de idei, ar trebui sa urmaresti si sa verifici atent toata linia de directie, e posibil sa fie un pinion uzat, vreun cap de bara cu filetul uzat..........astfel incat la solicitarea mai greoaie a directiei sa sara ( sa se mute ) peste partile uzate ale pinionului, filetului respectiv, iar daca vei fi atent, cand ti se mai intampla ai sa observi ca volanul nu revine exact la pozitia anterioara

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

mai multi incearca sa-l ajute pe om...numai nissan4x4 sta si rade...

o fi bine, o fi rau???

oricum, sa stai si sa razi nu e o atitudine prea buna...nu?

 

doamne fereste ............ nu necazul omului ma amuza, ci prezenta pregnanta a paranormalului ............Oricum , eu zic ca e pe maini bune si sunt sigur ca mecanicii dansului or sa se prinda despre ce e vb! :h5

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Cica am solutinat paranormalul. Cica era de la un cap de bara. Mi-a placut chestia aia cu "daca vrei sa fi sanatos trebuie sa fi medic". Deh...duminica o sa ma bag intr-un noroi marets, sucesc puternic directia, si vad ce e. daca tot persista paranormalul si nu indoi nimic vizibil pe loc, o vand. nu-mi place sa am zona crepusculara in volan. O sa-mi achizitionez o Dacie d'asta noua si o fac de rally raid :ha: :ha: :ha:

NU vreau sa fiu nici mecani, nici doctor. Dumnezeu m-a ferit de spitale, dar de mecanici... Vad ce se intampla si va anunt!!! :h5

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: volanul se suceste aiurea

 

in orice meserie sunt si buni...si mai putini buni :ha:

 

dau exemplu Patrolul meu......am ramas masca cand am vazut de cata intretinere a avut ....se apropia vertiginos de zero dar nu s-a manifestat deloc paranormal....si avea totusi o varsta respectabila 21 de ani :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Daca cineva stie sau crede ca stie ce se intampla ar fi bine sa-i spuna omului pana nu se imfige cu masina intr-o prapastie sau mai stiu io unde si pana nu vinde omul masina dn cauza a mai stiu io ce rahat care se poate remedia usor si rezonabil ca si pret.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Hai ca am lamurit-o! Trageam ca prostul in noroi de volan. Adica...roata ingropata trei sferturi iar eu misc rotile stanga dreapta...rezultat: indoi bara de directie sau sare un filet. La Calugareni in ultima iesire am descoperit asta. Concluzia: de fiecare data cand o comit in halul asta...vizitez mecanicul pt directie apoi fac unghiul. Deh...offroadul este costisitor mai ales cand te bagi la greu in rahat sperand ca scula te va scoate lejer de fiecare data!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Domnule,vezi ca nu ai lamurit-o.sa strimbi o bara de directie stind pe loc este imposibil,sa-ti sara vreun filet iar este imposibil cu conditia ca filetul sa fie foarte uzat ceea ce este fff periculos.Tu spuneai ca isi revine la un moment dat.ai putea verifica legatura dintre axul volanului si caseta de directie sa nu fie slabita.

Fara poezie,viata e pustiu !

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

Domnule,vezi ca nu ai lamurit-o.sa strimbi o bara de directie stind pe loc este imposibil,sa-ti sara vreun filet iar este imposibil cu conditia ca filetul sa fie foarte uzat ceea ce este fff periculos.Tu spuneai ca isi revine la un moment dat.ai putea verifica legatura dintre axul volanului si caseta de directie sa nu fie slabita.

Am sa fac si asta, multumesc.

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

fuge din conul de prindere al volanului ...sus spre sofer a coloanei volanului .... daca e cu caneluri o fi fost slab strans si le-a polizat la prima miscare .... strange-l si tu f bine ... adica unul sa tina de volan si altul sa stranga ...cu nadejde ...

iar ca sa stii 100% ca e de acolo fa-i semn cu markerul si la prima miscare verifici ...

( sa ma revansez ca m-ai scos din noroi)

cumpar oblon patrol 260 la 2 usi ...!!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: volanul se suceste aiurea

 

@lucian (lipoveanu) multumesc pt sfat. ma duc luni la mecanic pt chestia asta...ca nu prea stiu pe nimeni sa ma ajute asa...pe genunchi acasa.

P.S. Lasa dom'le ca nu se pune ca te-am tras. E gratis, mai ales ca incepusem cu stangul relatia! Mai dai matale o bere, mai dau eu o shufa si un porc de deal....ne-om intelege noi! :h5

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare