Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme cu ambreiajul cardanic


alibotean

Postări Recomandate

Am un Nissan Patrol GR 2.8TDi din '98. În ultima perioadă am remarcat un zgomot ciudat în momentul în care maşina se mişcă cu viteză redusă - suna ca şi o sârmă ce zgârie o altă piesă metalică a maşinii - căruia nu i-am dat atenţie crezând că e de la frig.

 

Într-un final am dus-o la mecanic şi se pare ca am un şurub + şaibă + piuliţă desprinse (sau rupt - nu se ştie pt. că mecanicul nu a desfăcut piesa) în "ambreiajul cardanic" (o piesă ce arată ca un cilindru şi uneşte cardanul de blocul motor).

 

Problema esta că, mecanicul meu spune că nu poate comanda doar şurubul sau bucăţi componente ci toată piesa care ar costa undeva în jur de 1500 RON. Aveţi vreo sugestie de unde aş putea face rost mai ieftin fie de şurub, fie de toată piesa?

 

Mulţumesc anticipat.

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

Poti sa faci o poza la piesa de care vorbesti? Nu de alta , da' mie-mi pare ca nici mecanicul ala al tau nu se prea stie cu piesele... "ambreiaj cardanic" nu prea exista, iar cardanul nu se leaga niciodata de blocul motor. Te ajutam cu placere daca ne dai niste informatii mai precise.

Toate cele bune!

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

ai sa mor eu`

ambreaj cardanic.....

cardanul prins de blocul motor...

e ceva memorabil :ha:

dincolo de latura hazlie a problemei, vazi ca la cum ne spui tu, mecanicul iti ia bani mai mult sau mai putin onest... pt ca nu ai cum sa-l vreifici... la cat de mut te pricepi

hai incearca sa ne lamuresti pe noi, ca altfel esti clientul ideal pt o intepare de zile mari, de platesti 15 milioane pt un colier la toba sau pt un surub destrans la cardan...

poze si te lamurim noi imediat

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

asta cu ambreiajul cardanic prins de blocul motor e din ciclul "defectul stricat din cauza caderii relantiului in baie"....am si eu pagina aia din cartea de mecanica :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha: :ha:

zambeste...maine poate va fi mai rau

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

:ha:

 

Intr-adevar sunt un diletant in materie de mecanica :). In mecanic in schimb am incredere desi omul se ocupa doar de masini din grupul VW si ma ajuta cu Nissan-ul ca un favor personal. Nu stiu pe nimeni mai priceput in Cluj, iar la reprezentata e ultimul loc unde vreau sa apelez dupa ce experiente total neplacute am avut cu Seat-ul. El mi-a spus ca se numeste ambreiaj cardanic si rolul sau ar fi sa atenueze "smuciturile" - si ca ar functiona ca o frana pe tambur.

 

Partea cu blocul motor e in totalitate prostia mea; sper sa nu mai fac acum una cand spun ca de fapt e cutia de viteze din ce imi dau eu seama in schemele ce le am in manual.

 

Am sa incerc sa fac poze deseara la piesa. Daca va ajuta: din ce am observat eu sub masina e singura piesa ce sta intre cardan si cutia de viteze si are o forma circulara si e din doua bucati - cardanul se prinde direct in ea; iar surubul cu probleme e in interiorul ei.

 

Sper sa elucideze misterul poza daca descrierile mele sunt SF :)

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

Daca "ambreiaj cardanic " este termenul folosit de nea DIBACIU' de la VW e clar ce meseriasi au .Daca cumva termenul care nu este foarte stiintific a fost de "cuplaj cardanic " te mai apropii un pic .O sa pun o poza cu ce cred ca ai matale acolo dar nu prea are suruburi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

Acel Nissan are frana de mana pe cardan.Nu cumva despre asta e vorba?

 

M-am uitat la schema din manual si cred ca intr-adevar este vorba despre frana de mana. Iar acum cateva luni am lasat masina prietenei mele care a mers cu frana de mana trasa cativa kilometri si probabil s-a fortat/rupt ceva. Din ce vad in schema e foarte asemanatoare cu piesa pe care am vazut-o eu.

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

Frana de mana....s-o cumperi noua...si tot nu costa 15 mil......

daca erai mai aproape de BV....o rezolvai cu doua sticle de vin :grin:

 

Intr-adevar se pare ca e frana de mana. Mecanicul cum spuneam nu are experienta pe masini de teren, a vazut sabotii si si-a dat cu parerea mai mult despre rolul piesei. Pana la urma cu ajutorul de la voi s-a convins si el ca e vb. despre frana de mana si urmeaza sa aflu cat ma costa piesa - cica nu ar fi disponibil doar surubul de prindere care s-a rupt ci doar la un loc cu sabotii dar ma gandesc ca nu ar trebui sa coste foarte mult; in nici un caz 15 mln.

 

Se pare ca pretul ar fi fost pentru o piesa ce tine de cardan si nu de frana de mana - neintelegeri intre mecanic si furnizorul sau de piese din Ungaria.

 

Pana la urma e bine ca i-am dat de capat si nu ma ruineaza costul reparatiilor.

 

Multumesc tuturor de ajutor.

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probleme cu ambreiajul cardanic

 

Parerea mea vorbeste cu Kecske (este aici pe forum) ei au Patroluri si sigur iti pot recomanda un mecanic invatat pe domeniul lui.

Pe de alta parte daca este doar un surub cit de complicat ar fii cu 10-20 ron iti face un strungar bun alta

0747967945

kiss.zoltan@offroadmania.ro

Nebun de masini , off-road, natura, noroi, putere, aer proaspat

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare