Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare anvelope vara Y61 lung


alibotean

Postări Recomandate

Buna,

 

Doresc sa imi cumpar un set de anvelope 4x4 pentru vara (cele vechi, Wrangler AT/R sunt terminate).

 

Circa 60/70% din timp vor fi folosite pe sosea (asfalt) iar in rest pe macadam, pamant, iarba, noroi, etc.

 

As dori o recomandare de la voi, ma intereseaza sa aiba caracteristici bune si pe asfalt: franare, tractiune pe sosea uda si o rezistenta buna la uzura.

 

Overall am fost multumit de cele vechi, mai putin pe iarba si macadam cu portiuni de argila unde am mers ca si cu sania.

 

Sunt dispus sa cheltui maxim 500 ron (pret final) per pneu.

 

Talonul zice 265/70/R16 112S, dar eu as incerca si 265/75/R16.

 

Momentan ma uit la:

 

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Un articol care te poate ajuta sa te decizi mai usor aici:

http://www.etyres.co.uk/4x4-tyres-vehicles

 

Si alt articol despre un test pt anvelopele AT aici:

http://www.tyretest.com/4x4_reifen/index.html

“If you want to see Africa bring a Land Cruiser, if you want to meet the people bring a Land Rover”
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Eu mi-am luat de la Binar Bridgestone Dueler d694 la un pret rezonabil (~500ron/buc dimensiune mai mare) de care sunt f multumit!

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Intrebare intrebatoare: merg 255/85/R16 pe Y61 cu suspensii stock si fara body lift?

 

Si daca nu care ar fi modificarile minime necesare pentru o guma asa de inalta?

 

Mersi

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Eu am pe masina Cooper Discoverer S/T 255/85 R16 119/116N 8PR OWL, Marcare M+S, care pot fi prevăzute cu ţepi. Le-am comandat de la Delti si m-au costat 624lei/bucata, fara TVA, ajunse acasa. Le-am luat pe firma si nu am platit TVA. Bun, am achizitionat si jante de tabla cu talon negativ la 74EUR/bucata. Nu am modificat nimic. Merge fara probleme, nu atinge nimic chiar daca rotile sunt mai in afara. E drept ca sunt "domestic" si nu ma catar cu ea "extrem" dar ma duc pe coclauri. E inaltata binisor si arata bine. 33,06in.

Editat de florinrob

Nissan Patrol GR, 3.0 TDI, 2004

Everything for your safety

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Eu am pe masina Cooper Discoverer S/T 255/85 R16 119/116N 8PR OWL, Marcare M+S, care pot fi prevăzute cu ţepi. Le-am comandat de la Delti si m-au costat 624lei/bucata, fara TVA, ajunse acasa. Le-am luat pe firma si nu am platit TVA. Bun, am achizitionat si jante de tabla cu talon negativ la 74EUR/bucata. Nu am modificat nimic. Merge fara probleme, nu atinge nimic chiar daca rotile sunt mai in afara. E drept ca sunt "domestic" si nu ma catar cu ea "extrem" dar ma duc pe coclauri. E inaltata binisor si arata bine. 33,06in.

 

Mersi de raspuns si informatii.

 

Intre timp am "avut bafta" :) cu renovatul strazii unde locuiesc si a fost toata sapata cu mormane mari de pamant asa ca am avut ocazia sa vad cum imi flexeaza puntile la masina.

 

Dupa guestiestimarile mele un cauciuc cu balon de 85 ar fi prea mare si mi-ar freca puntea spate in partea de sus a caroseriei - mai aveam 2-3 cm si imi frecau si cele standard - asa ca am sa merg pe ce am trecut in talon, 265/75/R16.

 

Ca si marca/model am sa merg fie pe un Wrangler AT/R fie pe un BFG KM2.

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Am mers pe un set de General Grabber AT2 - 265/75/R16 cumparate de la Camskill.co.uk.

 

Astept sa vad cum se comporta si am sa updatez threadul. Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor.

Nissan Patrol Y61 GR 2.8 TDi - modelul intreg :grin:

Plimbăreală prin lume: 2.in-jurul-lumii.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Recomandare anvelope vara Y61 lung

 

Am mers pe un set de General Grabber AT2 - 265/75/R16 cumparate de la Camskill.co.uk.

 

Astept sa vad cum se comporta si am sa updatez threadul. Multumesc tuturor pentru sfaturi si ajutor.

 

 

cat a fost pana la urma per bucata?

Mitsubishi Pajero Sport:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare