Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nissan Patrol Y61 - faimosul blocant OEM

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Nissan Patrol Y61-faimosul blocant OEM

@RZV-ule vezi ca o iei pe aratura rau!

1. Habar nu ai de ce vorbesti ...
    2. Giorgel are 3.0 (un model mai rar intalnit la noi in offroad si dintre cei care au acest motor, cred ca e singurul caruia ii pasa de blocant). Majoritatea celor care au Nissan au motoarele de 2.8 si implicit alte rapoarte (cei care si-au rezolvat "elegant" situatia cum zici tu si-au pus grupuri de Y60 aceeasi capacitate motor, acelasi grup cu aceleasi rapoarte)
    3. Mai pune si tu mana pe o carte sau fa apel la putul gandirii si vin-o cu ceva concret si palpabil nu doar sa tragi de urechi pe altii care incearca sa faca in primul rand un topic informativ si dupa aia unul de "cum sa rezolvam" o problema sau alta
    4. Varianta de blocant ARB (si nici alta varianta palpabila) nu cred ca exista ptr acest model.
    5. Varianta de a il inlocui complet este foarte scumpa (de aia se gandeste cum sa-l repare)
    6. Mersul fara blocant spate la Y61 in teren este dificil (este o masina grea). Giorgel vrea sa foloseasca toate optiunile masinii in asa fel incat sa forteze masina cat mai putin.
    7. Ne-am bucura sa vi macar cu informatia asta: un Y61 3.0 care sa fie la dezmembrat ...Stii vreunul?
    8. Si eu sunt de aceasi parere cu Giorgel: masina trebuie sa functioneze 100% nu sa ne gandim ca "las' ca merge si asa!". Asta inseamna in opinia mea pasiune (grija de fier). Nu doar sa birjarim un fier pana cade de tot si dupa aia sa luam altul ...Aia nu sunt pasionati. Aia sunt altceva ... Tu stiu ca esti foarte pasionat, afirmatia "lasa-l ca si altii merg cu masina fara ca blocantul sa mearga" mi se pare cel putin bizara.

Te rog sa ne raspunzi la subiectul acestui topic daca poti si vrei sa ajuti intradevar si nu sa mai faci "priza" la participantii acestei discutii. Orice comentariu ulterior, offtopic acestui post (doar ca sa scriem ceva) va fi sters. Multumesc ptr intelegere.
    Ultima editare de Yonutz; 26.ian.2011, 10:40.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

ca si la Watcher...nu a mers la Impotmoliada....ok, dar de cite ori inainte a vazut sphan maxim si actionare in ultima secunda?!?
      La aceasta intrebare iti pot raspunde, caci am informatii de la prima mana: NICIODATA

Comentariu

Citind despre experientele voastre am dat si eu fuga in masina sa vad(cu proba) daca al meu functioneaza. Am cuplat 4x4 ,cuplat blocant...si a mers.Adica becul abs licare,iat cel cu diff lock sta aprins.pus masina la bordura..... merge!

Comentariu

Giorgele, iti dau si eu un sfat. Din experienta. Nu am vazut nici o piesa de schimb, chiar daca a fost noua, sa tina cum tine o piesa pusa din fabrica pe masina. Petre, a schimbat grupul. Din cite am inteles din topic, cu unul nou. Sfatul meu e sa cauti o punte spate, sh, cu blocantul original in mintile lui.

I Have No Idea What You Are Talking About

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
            @RZV-ule vezi ca o iei pe aratura rau!

1. Habar nu ai de ce vorbesti ...
            2. Giorgel are 3.0 (un model mai rar intalnit la noi in offroad si dintre cei care au acest motor, cred ca e singurul caruia ii pasa de blocant). Majoritatea celor care au Nissan au motoarele de 2.8 si implicit alte rapoarte (cei care si-au rezolvat "elegant" situatia cum zici tu si-au pus grupuri de Y60 aceeasi capacitate motor, acelasi grup cu aceleasi rapoarte)
            3. Mai pune si tu mana pe o carte sau fa apel la putul gandirii si vin-o cu ceva concret si palpabil nu doar sa tragi de urechi pe altii care incearca sa faca in primul rand un topic informativ si dupa aia unul de "cum sa rezolvam" o problema sau alta
            4. Varianta de blocant ARB (si nici alta varianta palpabila) nu cred ca exista ptr acest model.
            5. Varianta de a il inlocui complet este foarte scumpa (de aia se gandeste cum sa-l repare)
            6. Mersul fara blocant spate la Y61 in teren este dificil (este o masina grea). Giorgel vrea sa foloseasca toate optiunile masinii in asa fel incat sa forteze masina cat mai putin.
            7. Ne-am bucura sa vi macar cu informatia asta: un Y61 3.0 care sa fie la dezmembrat ...Stii vreunul?
            8. Si eu sunt de aceasi parere cu Giorgel: masina trebuie sa functioneze 100% nu sa ne gandim ca "las' ca merge si asa!". Asta inseamna in opinia mea pasiune (grija de fier). Nu doar sa birjarim un fier pana cade de tot si dupa aia sa luam altul ...Aia nu sunt pasionati. Aia sunt altceva ... Tu stiu ca esti foarte pasionat, afirmatia "lasa-l ca si altii merg cu masina fara ca blocantul sa mearga" mi se pare cel putin bizara.

Te rog sa ne raspunzi la subiectul acestui topic daca poti si vrei sa ajuti intradevar si nu sa mai faci "priza" la participantii acestei discutii. Orice comentariu ulterior, offtopic acestui post (doar ca sa scriem ceva) va fi sters. Multumesc ptr intelegere.

4. exista RD24 /33spline...........
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

@nissan4x4

Poti sa ne dai mai multe detalii?

Din ceea ce vad eu pe net este un blocant chinezesc produs de ChinaSoong ... E o alternativa buna la blocantul OEM?
              Ultima editare de Yonutz; 26.ian.2011, 11:52.

Comentariu

hmm, nu folosesc chestii China. RD24 e de la ARB. Ce vezi pe site-ul ala sunt copii eftine ale ARB. Never-ever nu as folosi asemenea blokant pe masina mea....
                ing. Luigi PIRSU
                www.nissan4x4.ro
                service si tunning NISSAN
                Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Yonute........de ce intervii tu capacind participantii la o discutie?Nu a fost nimeni jignit,nu ne-am certat, am combatut idei si atit.Suntem copii mari,nu avem nevoie sa vii tu,sa ne explici cum sta treaba.

Deja ti-a raspuns Luigi app de ARB.....
                  A spus omul undeva ca vrea o raritate de punte de nissan cu motor de 3.0?

Te grabesti sa bagi vorbe in gura oricui iti cade in mina...unde am spus eu ca merge si asa? am spus ca altii nu au blocant-nissan 160,260, am avut fara blocant si mergea....mai bine decit altii care aveau blocant spate....
                  Depinde si de cine-i la volan......la volan.....nu la butoane...

Ma opresc, ca daca a dat ultimatum Yonutz ma trezesc cu un pumn in gura, si gata, asa aspus el si ast treb sa fie!
                  Ultima editare de RZV; 26.ian.2011, 13:41.
                  Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                  Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Postat în original de RZV Vezi post
                    Yonute........de ce intervii tu capacind participantii la o discutie?Nu a fost nimeni jignit,nu ne-am certat, am combatut idei si atit.Suntem copii mari,nu avem nevoie sa vii tu,sa ne explici cum sta treaba.

Deja ti-a raspuns Luigi app de ARB.....
                    A spus omul undeva ca vrea o raritate de punte de nissan cu motor de 3.0?

Te grabesti sa bagi vorbe in gura oricui iti cade in mina...unde am spus eu ca merge si asa? am spus ca altii nu au blocant-nissan 160,260, am avut fara blocant si mergea....mai bine decit altii care aveau blocant spate....
                    Depinde si de cine-i la volan......la volan.....nu la butoane...

Ma opresc, ca daca a dat ultimatum Yonutz ma trezesc cu un pumn in gura, si gata, asa aspus el si ast treb sa fie!
                    @RZV daca citeai cu atentie mai sus colegii de pe forum incearca s-a dea niste explicatii plauzibile despre problema cu blocantul subiect deschis de Giorgel, eu urmaresc cu atentie ce se intampla in acest topic poate cine stie am aceiasi problema etc.. acum eu nu stau sa judec frustarea sau felul in care te expui discutand despre subiect dar chiar nu isi au rostul discutii aiurea fara rost pe langa titlul topicului..
                    on topic @Giorgel cand te apuci de masina sa-mi dai un semn
                    Ultima editare de Dr.CristacKe; 26.ian.2011, 14:28.
                    Y60 am zis!

Comentariu

eu citeam cu atentie ca si tine, ma intereseaza foarte mult, am asa ceva pe masina....

Citi dintre voi sunteti mecanici? eu unul nu sunt.
                      Aveti efectul,cautati cauza.....ups....nu s-a verificat inca nimik...vorbim...
                      eu nu-s frustrat de nimic, mie-mi mege blocantul,am fost la service, mi s-a recomandat sa schimb niste garnituri si niste furtune si gata.......

Pentru mine este o piesa mult prea importanta sa incerc bricolaje acolo,cu posibile daune majore.... de aia combateam ideea cu atita vehementa.
                      Nu m-a inteles nimeni, toti veniti si nu vedeti decit ca ma iau de bunul Georgel......Nu fac asta ,inca incerc sa-i dau o idee sa schimbe, si gata...
                      Nu are cum,este prea scump,vrea ce-i mai bun......toate astea tin de pret,din pacate,mi-a fost spusa, o repet si o repet......Nu-i un sport ieftin, mai ales pentru cei care se dau de placere si rup intimplator.....

Ce treaba aure frustrarea cu discutia? Nu ma itereseaza,am vrut sa-l ajut.....stiti cum se mai spune orice sut este un pas inainte sau acum:
                      Dumnezeu iti da dar nu-ti baga si-n buzunar!!
                      o sa citesc si gata, nu mai postez in topicul vostru,o sa citesc si atit... va rog, sa nu ma mai bagati in discutie, nu mai spuneti nimik de ofuri, de frustrari,sau de citit din carti....va rog.
                      Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                      Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

fac un rezumat, pt. ca am constatat ca nu s-au inteles anumite lucruri:

masina: nissan patrol Y61, motor ZD30, sau 3.0 Di - scrie in primul post - si in semnatura....

blocant stock, inlocuit de Petre cu blocant nou (asa scrie pe hartie, nu stiu deci daca a fost inlocuit grupul cu totul sau doar cele doua piese care alcatuiesc blocantul)

srevni, o pagina sau doua in urma am scris ca am pe banc grup spate cu blocantul in mintile lui. adica am achizitionat un grup spate 35/8 sh.

in nici un post nu am mentionat vreo modificare la blocant, sau la partile componente, ci doar la trecerea comenzilor de vacuum printr-o valva manuala. atat.

apoi am propus spre dezbatere o idee creatza: este oare posibil sa schimbam sursa de energie care actioneaza capsula, din vacuum in presiune? iarasi nicio schimbare la piese, doar trecere de la presiune negativa la presiune pozitiva, cu aceeasi valoare (aprox. 0,7 bar).

cam atat pe scurt, pe larg scrie mai in urma.

LE: nicaieri nu am scris ca nu inlocuiesc ceva pt. ca este prea scump. daca va uitati pe topicul cu verificari si...surprize, scrie acolo cate piese si cata munca a inghitit masina asta de cand e la mine. ramane insa NUMAI la aprecierea mea: ce, cum, cand, de ce, de care.
                        Ultima editare de giorgel; 26.ian.2011, 14:47.
                        Cînd te-ai nascut, tu ai plîns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Comentariu

@RZV

Sa schimbe cu ce?
                          Exista piata SH in Ro de Y61, motor 3.0?
                          Exista solutii de piese OEM?
                          Exista alte solutii?
                          Se poate imbunatati in vreun fel "Zmecheria" de blocant care cedeaza sau era deja compromis?

Nu conteaza cauzele. S-a stricat de batranete, nu a fost exploatat cum trebuie, nu a fost menajat cand trebuie ...naiba stie!

Acum din cate vad Giorgel cauta o solutie la problema lui. Nu cauta o solutie ieftina sau scumpa ci doar o solutie.

Ai tu o solutie la problema lui? CONCRETA! Spune-o acilea ...sa o auzim si noi.

@nissan4x4
                          Despre asta vorba? "ARB Locker - Nissan H233B 33 Spline Drum Brakes - (RD24)"

>link aici<

Pe alt site am gasit altceva: "ARB Air Locker Nissan H233b 33 Spline All Ratios (RD135)"

>link aici<

RD24 am gasit ca ar fi de fapt altceva. Cineva care vinde produse Taubenreuther (dealer ARB), ne poate lumina?

Poate tu RZV-ule?

Comentariu

Pe catalogul ARB ce-l am eu apar doar RD70, RD135 si RD144 pentru puntea spate de Y61. RD24 e posibil sa fie generatie mai veche.

In alta ordine de idei..eu sunt de parere ca se poate schimba actionarea la blocant. Ca exemplu, americanii de la OX pun la dispozitie actionare prin cablu, cu acuator electric sau cu acuator pneumatic pentru blocantele lor. Si pentru situatii de urgenta, se poate actiona cu un surub. Strangi surubul, e blocat.
                            In functie de situatie (nu cunosc cum arata actionarea la blocantul acesta), parca as trece pe alt acuator, daca nu aveti incredere in cel standard.
                            '02 WG CRD - EGR delete
                            '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Referitor la blocantul ala de la ARB, pe site-ul lor apare cel mentionat de dl Luigi ca RD24 33 SPL - link. Daca va uitati in partea de jos a brosurii, scrie "This model was superseded by RD135 and is no longer in production". Insa cel care a fost mentionat exista, poate se mai gaseste pe undeva sau poate RD135 se potriveste....

Comentariu

http://www.arb.com.au/media/products...tion_chart.pdf
                                Direct de la sursa...ca sa nu mai fie lucruri neclare. Ramane doar de stabilit ce model de punte este pe Y61.
                                '02 WG CRD - EGR delete
                                '94 MX5 NA8 - Low, fast and stupid.

Comentariu

Procesare...
                                X