Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Nissan Patrol Y61 - faimosul blocant OEM

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Nissan Patrol Y61-faimosul blocant OEM

Postat īn original de b80xox Vezi post
    Doua Patroale si niciodata probleme......
    Multumim de informare....sunt convins ca-l ajuta f tare pe Giorgel cu blocantul lui buclucas faptul ca la tine totul e ok........

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
      desi pt. mine nu mai conteaza, ar fi totusi bine de aflat daca nu cumva s-a strecurat o greseala in procedurile fabricantului. bine ar fi sa nu....dar....

personal inclin sa cred ca cine a inlocuit blocantul NU a pus si saibe la capsula. manualul spune ca se reface reglajul actuatorului doar daca se inlocuieste carcasa puntii. o sa mai dau cu ochiul pe la vreun Y61 din gashca.

aduc din nou in discutie problema blocantului OEM pe y61.

asa cum spuneam, ma tem ca exista o greseala de fabricatie.

astazi am vazut un y61 cu ZD30 din 2000, serie 4851 (eu am 4655 ) cu blocantul rupt.

vizual saibe prezente la capsula vacuumatica.

teoretic saptamana viitoare urmeaza demontare si constatare 100%.

keep in touch
      Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

...aim uacing iu....

...( ... reglajul jocului in difrential fara reglarea ulterioara a blocantului ? Nu zic ...da spun ....o fi si asta o problema ... ) .
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Am facut si eu ceva masuratori acolo la un Y61 ...Atat afara pe masa cat si acolo in punte cu grupul jos ...imediat ce gasesc pozele le pun ... (le-am facut, le-am salvat undeva in calculator special ptr a posta pe topicul lui Giorgel...si acum nu le mai gasesc )

La un Y61 ramasese blocantul semicuplat pe pozitia decuplat...adica exact la limitele furcii ...se auzea ca naiba acolo...am scos tot din punte sa vedem ce se intampla acolo ...

N-am depistat exact cauza ...dar banuiesc ca avea ceva mizerie pe furtunele de vacum ptr ca existau momente cand nu decupla cum trebuie sau este posibil sa se fi cuplat/decuplat blocantul in mers... Marele noroc a fost ca nu s-a mers cu masina ... si nu s-a reusit sa se barbiereasca treaba pe acolo
          consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Ar fi bune niste poze @Yonutz, poate imi dau seama si eu ce se intampla acolo inauntru. Daca il cuplez inainte sa intru in 'rahat' in maxim 2 metri se cupleaza de fiecare data fara exceptie (se aprinde martorul in bord). In schimb, daca deja sunt intepenit, si o roata se invarte fara aderenta, clantzane si atat, nu se blocheaza decat foarte rar. Vacuum este, electrovalvele sunt functionale, furtunele le-am asigurat cu coliere suplimentare. Pana acum m-am gandit ca ar trebui sa parcurg cativa metri pana se aliniaza canelurile (prostia mea a fost ca am avut puntea data jos si nu am demontat diferentialul).
            L.E La mine nu poate fi vorba de mizerie pe traserul de vacuum, deoarece este nou (electrovalva, conducte, furtune) dar in momentul in care am auzit acel clantzanit, nu am mai insistat ca m-am gandit ca bine nu ii face.
            Ultima editare de wolfman; 09.sep.2012, 00:32.
            "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
            incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

In cazul asta nu mai incerca cuplarea pentru ca e posibil sa contaminezi uleiul cu span metalic .
              Din pacate ,singura solutie e inlocuirea lui .
              Sistemul e corect conceput , dar e inghenunchiat de de exploatarea fara cap care sa gindeasca mai mult de apasatul pe pedale , si de intretinerea mecanicilor ultracalificati care incurca vacuumurile cum da Cel de sus - lasand Patrolul sa mearga , ca daca merge inseamna ca e bine ... si cum patrolul merge oricum , daca merge inseamna ca e bine , incaseaza banii si la revedere drag client .

N-am reusit sa gasesc un motiv pentru care blocantul OEM se defecteaza din motive constructive . La un diferential in stare tehnica medie ( nu buna sau corecta ) nu ar trebui sa apara defectarea lui . Defectele apar din cauze externe - din partea de vacuum cu distribuirea lui - sau din cauza de exploatare aiurea , fara nici cea mai mica idee de ce se intimpla in spatele butonului 'DiffLock' si in consecinta dupa ceva manevre de genul 'push and goooooo...' e cam ...gata . Dupa asta mai merge , dar la sarcini mai reduse , si apoi incepe sa apara clantanitul , care dovedeste indubitabil ca angrenarea se decupleaza ....
              ... sa fim corecti pana la capat !
              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

am revenit

s-a scurs uleiul din puntea spate, shpan grav pe buson si bucati mai mari de metal prin ulei:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	20120927_093906 (Large).jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	161,7 KB 
ID:	903109
                Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

cat timp s-a scurs uleiul, am tras o poza la capsula. se vad foarte bine saibele ( multe)

Nume:	20120927_093931 (Large).jpg 
Mărime:	169,4 KB 
ID:	903110

Comentariu

apoi am pus endoscopul la gaura

cu butonul diff-lock ON, in punte arata asa:

Nume:	Image3.jpg 
Mărime:	18,8 KB 
ID:	903111

grozav, nu?
                    urmariti zonele incercuite, acolo piesele trebuie sa fie LIPITE una de alta.

Comentariu

• Re: Nissan Patrol Y61-faimosul blocant OEM

am scos capsula si am indepartat saibele buclucase:

Nume:	20120927_155122 (Large).jpg 
Mărime:	115,7 KB 
ID:	903112

Nume:	20120927_155109 (Large).jpg 
Mărime:	131,3 KB 
ID:	903113

Comentariu

la capsula nu pare sa fi umblat cineva vreodata:

Nume:	20120927_123909 (Large).jpg 
Mărime:	151,3 KB 
ID:	903114

Nume:	20120927_123844 (Large).jpg 
Mărime:	138,5 KB 
ID:	903115

Comentariu

am montat capsula la loc, fara saibe, am bagat grupul la loc in punte, si am bagat iar endoscopul in gaura:

Nume:	Image6.jpg 
Mărime:	19,9 KB 
ID:	903117

sunteti lamuriti?

eu da.
                          Ultima editare de giorgel; 27.sep.2012, 17:31.

Comentariu

evident ca am vrut sa punem un alt grup second-hand, in stare buna, achizitionat de catre proprietarul masinii, numai ca am intalnit o problema.

stim ca grupurile de Y61 sunt mari, nu?

ei bine, exista de Y61 si mai mari

cele doua din stanga sunt de Y61 an 2000 ambele, raport 4.35.

cel din dreapta este tot de Y61 (sustine vanzatorul) an 2001, raport 4.35.

este si mai lung cu vreo 7-8 cm.

Nume:	20120927_115702 (Large).jpg 
Mărime:	124,1 KB 
ID:	903116
                            Ultima editare de giorgel; 27.sep.2012, 17:25.

Comentariu

Nu pot sa inteleg de ce au pus acele saibe.
                              Ar fi interesant ca si altii sa verifice daca au la masinile lor si eventual sa bage endoscopul.
                              I-ar scuti de ceva deranj ulterior.
                              PATROL Y61 SWB 3L

Comentariu

Saibele sunt clar pentru reglaj, dar daca nu a umblat nimeni la capsula...sa fi gresit oare japonezu'? Maine o sa verific si eu la a mea sa vad daca are ceva saibe. Oricum, o treaba minunata @giorgel si o steluta de la mine.

L.E. Am gasit o poza de cand am facut revizia la punti si se pare ca si al meu are saiba acolo (dar parca mai subtire). Pacat ca nu se poate demonta capsula fara sa dau grupul jos.

Nume:	capsula.jpg 
Mărime:	64,9 KB 
ID:	903125
                                Ultima editare de wolfman; 27.sep.2012, 20:35.
                                "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
                                incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

Procesare...
                                X