Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Nissan Patrol Y61 - faimosul blocant OEM

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Nissan Patrol Y61-faimosul blocant OEM

Postat īn original de giorgel Vezi post
    evident ca am vrut sa punem un alt grup second-hand, in stare buna, achizitionat de catre proprietarul masinii, numai ca am intalnit o problema.

stim ca grupurile de Y61 sunt mari, nu?

ei bine, exista de Y61 si mai mari

cele doua din stanga sunt de Y61 an 2000 ambele, raport 4.35.

cel din dreapta este tot de Y61 (sustine vanzatorul) an 2001, raport 4.35.

este si mai lung cu vreo 7-8 cm.

[ATTACH=CONFIG]152146[/ATTACH]

hmmm, cred ca ala mare e un grup spate de camion Nissan Athleon de 7,5 to, cu blocant.
    S-ar gasi un client pt el...........
    ing. Luigi PIRSU
    www.nissan4x4.ro
    service si tunning NISSAN
    Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Daca omul are toata puntea ( de la care provine diff-ul mare) si e cu axa dubla, le iau eu si iti dau blocantul de Y61 necesar la schimb
      ing. Luigi PIRSU
      www.nissan4x4.ro
      service si tunning NISSAN
      Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat īn original de wolfman Vezi post
        Saibele sunt clar pentru reglaj, dar daca nu a umblat nimeni la capsula...sa fi gresit oare japonezu'? Maine o sa verific si eu la a mea sa vad daca are ceva saibe. Oricum, o treaba minunata @giorgel si o steluta de la mine.

L.E. Am gasit o poza de cand am facut revizia la punti si se pare ca si al meu are saiba acolo (dar parca mai subtire). Pacat ca nu se poate demonta capsula fara sa dau grupul jos.
        [ATTACH=CONFIG]152155[/ATTACH]
        Daca bagi endoscopul e mai simplu,si vezi cat cupleaza acolo.
        Nu ar trebui sa demontezi nimic. Aici Giorgel stie mai bine.
        PATROL Y61 SWB 3L

Comentariu

Ai dreptate, nu zic nu, dar nu am endoscop, asa ca dupa ce o sa masor depresiunea la capsula si daca aceasta va fi in limite, nu am decat sa demontez grupul.
          "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
          incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

Postat īn original de wolfman Vezi post
            Ai dreptate, nu zic nu, dar nu am endoscop, asa ca dupa ce o sa masor depresiunea la capsula si daca aceasta va fi in limite, nu am decat sa demontez grupul.
            breeeee...am eu endoscop

dureaza 1/2 ora. scurgem uleiul, saltam o roata si bagam ochiul inauntru.
            si nu numai ca vedem pe viu daca se cupleaza corect, ci inspectam si starea pieselor.

si asta fara munca de om nebun sa dai grupul jos.
            Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Deci endoscopul lu matali e ochiu care se uita pe gaura.
              Gandirea corectć vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

Postat īn original de giorgel Vezi post
                breeeee...am eu endoscop

dureaza 1/2 ora. scurgem uleiul, saltam o roata si bagam ochiul inauntru.
                si nu numai ca vedem pe viu daca se cupleaza corect, ci inspectam si starea pieselor.

si asta fara munca de om nebun sa dai grupul jos.
                Nene Giorgel... cat e bre un "hendoscop" d-asta?

Eu prin pereti placati cu gips ma mai uitam dupa fire pitite de meseriasi cu cate o camere web, dar acolo dadeam eu o gaura mai maricica, aici nu prea incape
                Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA!
                Prahova 4x4

Comentariu

Postat īn original de Marse Vezi post
                  Nene Giorgel... cat e bre un "hendoscop" d-asta?

Eu prin pereti placati cu gips ma mai uitam dupa fire pitite de meseriasi cu cate o camere web, dar acolo dadeam eu o gaura mai maricica, aici nu prea incape
                  'hai' pm cu 'hendoskopu'

sa stii ca prima data m-am gandit si io sa "fuck" o gaura mare in carcasa diff-ului citeste mai in urma.
                  Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Bre Georgele, salvam noi "huleiul "proaspat din grup daca vrem sa verificam? are ~1000km....si este si de Toyota original
                    M-as baga la o poza pt Y60....asta asa, ca prea urmaresc evolutia topicului cu blocantul de cind te luam in baza cu blocantul lui Watcher si vreau sa vad ca prea zici cu foc ca poti sa rezolvi problemele astea....

PS: vorbesc serios, asta nu inseamna ca trebuie sa-mi iei mai multi bani sau sa-mi arunci ceva saibe in el
                    PPS : deci cit face consultatia doctore? masurata in ce vrei tu- bani,beutura,reclama,scos ideile din cap...
                    Dacă de īntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                    Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Multumesc de PM. E o scula pe care o trec pe lista de prioritati. Are o arie atat de mare de intrebuintare...
                      Scump si prost am tot vazut. Ieftin si bun NU EXISTA!
                      Prahova 4x4

Comentariu

bre rzv-ule, uleiul nu ai de ce sa nu-l poti salva.
                        se scoate, se aplica dijma de 25% (in mod sigur ai pus mai mult decat prevede cartea), restul il aruncam ca e de toyota si ce ramane se baga la loc

da' daca tii neaparat, te trag in poza.
                        cum vrei, pe scaun, in picioare sau sa-ti iasa ochii bine?

ok, serios acum.
                        la Y60 nu am auzit despre problema asta.
                        da-mi o sarma.
                        0742 368 479 george.
                        Ultima editare de giorgel; 28.sep.2012, 17:36.

Comentariu

Pai....uleiul este turnat de Cos....eu sunt darnic si nevricos mi-a fost frica sa nu dea pe afara,asa ca l-am rugat pe el sa-l dijmuie
                          Si parca ...daca nu ai treaba trebe sa-ti faci, nu?
                          Acum, a avut ceva siptome de nefolosinta-stat pe dreapta cam 6 luni....as vrea o mina sa-mi faca si mie coafura sa reziste si mai departe...

Vreau o verificare la ansamblul -buton actionare-capsula -fire - blocant......ultima data stiu ca mi-am batut joc de el -de nevoie si de zapada- si de atunci nu l-am mai folosit

Cos zicea ceva de niste span,lejer,dar bagam in seama toate prostiile?
                          Dacă de īntelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.
                          Dream It, Do It, Live It....

Comentariu

Revin cu poze si filmari din maruntaiele puntii spate. Pana la urma am cumparat un endoscop, mi-am facut treba si probabil o sa apara la rubrica vanzari (cu reducerea de rigoare).
                            Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 019.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	25,2 KB 
ID:	903144Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 023.jpg 
Mărime:	23,2 KB 
ID:	903145Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 046.jpg 
Mărime:	24,4 KB 
ID:	903146Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 082.jpg 
Mărime:	20,4 KB 
ID:	903147Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 180.jpg 
Mărime:	20,8 KB 
ID:	903148Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 279.jpg 
Mărime:	30,1 KB 
ID:	903149Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Picture 289.jpg 
Mărime:	31,7 KB 
ID:	903150

Si iata si filmarea

@giorgel - pare in regula blocantul. De ce dracu' se deblocheaza in sarcina? Vreo idee?
                            In aceasta filmare este actionat de sistemul masinii. Am mai facut o filmare in care il blocam eu (sugeam furtunu' ) dar nu cred ca are rost sa o pun si pe aia.
                            Ultima editare de wolfman; 28.sep.2012, 21:12.
                            "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
                            incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

Ulei fuse pus la nivel avui de unde ca era de Toyota . Shpan in marime ( destul de marunt )si cantitate rezonabila ( adica mica ) , fericitul posesor are documentaru' in tehnicolor .
                              Diferentiale de Y60 am si eu citeva in batatura , n-am observat nimic anormal la ele
                              ( detaliu au - saibe putine si subtiri - gatzii masii , asta nu prea e un criteriu ...nu zic , da' spun .... ).
                              Tot uit sa privesc binisor cu bagare de seama la puntea de Y61 ( am tendinta sa urc cu...scuze , sezutul ... si sa dau cheie sa-mi vad de alea ...) sa numar oole si saibele ... Blocantu' in cauza ... cum si cit , uite ca nu l-am auzit tacanind , deci ce nu s-a defectat nu am de reparat .
                              Dar ...cit de curind voi verifica starea uleiului . Pentru ca in Apusenii de anul asta a fost folosit si blocantul , cel putin imi fac o idee. Cursa capsulei am masurat-o prin gaura de la sonda , dar n-am verificat la singe toate detaliile ( eram disperat de munca de la puntea fata , si ma cam saturasem ...) .
                              ... sa fim corecti pana la capat !
                              Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Om hotarat ...
                                Se decupleaza in sarcina pentru ca dantura ar trebui sa fie invers trapezoidata ( odata agatat sa aiba tendinat sa-l retina cuplat ) . Din pacate nu mai e invers trapezoidala ( in coada de randunica ) , si il forteaza sa iasa dinn angrenare ( dantura e de mica inaltime , 6-7 mm ) . Cum din cei 6-7 mm , cam 3 mm sint rotunzi , comportamentul e normal .
                                ... sa fim corecti pana la capat !
                                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Procesare...
                                X