Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Nissan Patrol Y61 - faimosul blocant OEM

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Nissan Patrol Y61-faimosul blocant OEM

wolfman, cursa la blocant e ok, dar......se pare ca e partial rupt.
    vad in pozele tale muchii deformate ale pinionului planetar, probabil ca si blocantul e tesit in zona aceea. daca e distrus doar pe o parte, in functie de ce roata din spate ramane fara aderenta blocheaza sau nu.

priveste, am marcat colturile pinionului planetar:

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	blocant wolfman.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	10,6 KB 
ID:	903151

rosu = bad

acesta este motivul clantzanelii. probabil ca la un moment dat in viata lui nu a fost utilizat cum trebuie.

incearca sa vezi (desi e greu chiar si cu endoscopul) si partea corespunzatoare a blocantului. mai mult ca sigur ca este ciupita.

sorry.

tema se continua.
    wolfman are saibe la capsula, dar cursa este in regula.

a dreaq ghicitoare....
    Ultima editare de giorgel; 28.sep.2012, 22:01.
    Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Am vazut si eu ca e ciupit acolo unde ai marcat cu rosu, dar m-am gandit ca e doar sus si nu ar trebui sa influenteze si ete ca m-am inselat. Se pare ca @cos are dreptate, trapezul e fix invers pe gheara de blocare (probabil ca a fost 'clantznit' mult si bine pana sa ajunga asa) si e logic sa fie aruncat de forta la care este supus. Am incercat sa patrund mai adanc cu endoscopul sa vad muchia pana jos si desi e subtire (10 mm) nu am reusit sa obtin niste cadre mai bune. Probabil ca in primavara, ca acum nu prea imi mai permite bugetul, o sa caut un blocant intreg. Oare nu o merge sa incerc sa-i refac trapezul (polizare fara incarcare)? In acest caz o sa capete ceva joc si cred ca ar trebui mare atentie la balansul fata-spate.
      "Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva
      incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

Comentariu

trust me, nu numai pinionul e f...ut, si piesa care culiseaza e terminata.

plus ca trebuie sa demontezi diferentialul complet, pana la cele mai mici piese. apoi asamblarea, cu reglajele aferente....

eu nu m-as inhama la asa ceva. grup spate second, in stare buna, si gata.

l.e. dintele blocantului este mult mai inalt decat locasul din pinionul planetar. de aceea, din acel unghi nu vezi ca si blocantul e rupt.

treci pe la mine si iti arat 2 blocante rupte...unul mai mandru decat celalalt...
        Ultima editare de giorgel; 28.sep.2012, 22:31.
        Cīnd te-ai nascut, tu ai plīns iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel īncīt, cīnd vei muri, toti sa plīnga, iar tu sa zīmbesti.

Comentariu

Poate zilele urmatoare daca o sa avem amandoi timp o sa-ti fac o vizita. Da-mi un PM cand ai ceva timp liber ca sa nu deranjez. Chiar vreu sa vad un grup de patrol demontat ca nu am avut ocazia pana acum.
          Multumesc.

Comentariu

Ar putea fi o solutie - capsula il tine impins-cuplat permanent , deci decuplarea la balans e destul de improbabila ( aproape la fel ca pe cotele originale ). Cei 2-3 mm care vor dispare prin rectificare nu cred ca ar afecta major rezistenta mecanica a ansamblului ( e sufienta grosime de dantura )
            . Cind te apuci de operatia , suna-ma pentru postul de anestezist . N-am nici o experienta ca si anestezist , deci la blocant ( poate ) fac fata .
            ... sa fim corecti pana la capat !
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

sunt mai mult de 2-3 mm, cos....

am primit azi alt grup spate.
              natural, cu blocantul rupt
              distrus doar pe o parte

Nume:	20120929_121536 (Large).jpg 
Mărime:	187,0 KB 
ID:	903156

Nume:	20120929_121038 (Large).jpg 
Mărime:	197,8 KB 
ID:	903157

Nume:	20120929_121236 (Large).jpg 
Mărime:	183,9 KB 
ID:	903158

Nume:	20120929_121319 (Large).jpg 
Mărime:	144,9 KB 
ID:	903159

Comentariu

Si asta cupla partial , tu'i saibele prostului..

Nenea....
                Nenea-domnu'....

Dom'le , e tot Y61 ? ca ma'd sa ma chiorasc la saibele ma-sii si ale lu'tac-su...
                Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

ihi, tot....

Comentariu

Presupun ca asta e grupul primit astazi. Asta e. Stii tu, cand e sa ai ghinion gaesti cioburi in cele mai neasteptate locuri. Foarte bine ascuns defectul, nu cred ca se vede la endoscop.
                    Cand o sa vin din vacanta cred ca o sa-l desfac pe al meu si sa incerc figura cu electrozii aia 'smecheri' asa cum am vorbit cu @cos si apoi sa-l rectific. Tine, bine, nu tine iar bine. Am de pierdut doar o zi sau doua de munca.
                    Oare nu se gasesc doar piesele cu pricina de cumparat (noi, din magazin)? Sau costa o avere?
                    Ultima editare de wolfman; 29.sep.2012, 19:32.

Comentariu

blocantul si pinionul planetar aferent peste 500 EURO fara TVA
                      doar OEM, aftermarket nu exista

Comentariu

Sa-nebunesc de nu m-a palit conexiunea de idei ca tre' sa ajung cu dansatoarea la competitie la Bucuresti .... Sala Rapid , unde vine nene ... sa ma informez ... sun eu pe unu care zicea ca cunoaste ...sa-l sun duminica pe la 11 inainte de prinz ....si am facut conexiunea urmatoare cu o miscare imediata pe intrare intr-o alveola de parcare , si am cercetat saibele distantiere de la puntea de Y61 .
                        Am , nene , am .
                        Una singura , de 3 mm ( ma rog , cam spre 4 ...) . Statistica recenta ar zice ca-i ...cam ...mult .
                        (Urmeaza confirmarea fizica , si bineinteles procesul cu Nissan , urmeaza sa ma fac avocat si expert tehnic auto FBI . Nu conteaza cit timp va dura toate astea , am timp destul si coafura - scuzati Patrolul - rezista si el , no problem )
                        Simt ca urmeaza o colonoscopie d-aia endoscopica ... cindva , numa sa am timp . Sau o biopsie ( sper sa nu fie de fapt o autopsie ) , ca e mai la indemina pentru mine- carutza mea KY261 tre' sa miste in fiecare zi , in caz de belele cu timpu' liber mai pot merge si cu tractiune fata o zi- doua .

Totusi , merge . Sa-l stric ?Sa nu-l stric ? ...

Comentariu

Distantierul pe care il vezi nu este dintr-o singura bucata,mai ales ca zici de 3-4 mm, ceea ce e cam mult, dupa parerea mea. Toate distantierele vazute de mine (trei pana acum) sunt compuse din saibe de diferite grosimi.
                          wolfman m-a bagat in ceata un pic, are distantier dar cursa blocantului este corecta, atat cat am putut sa-mi dau seama din filmulet.
                          S-ar impune dat cu ochiul si la tine, pana la urma trag concluzia ca este singurul diagnostic infailibil.

P.s. Sala rapid este in giulesti... Suna un prieten cand esti pe drum, stiu un individ care iti datoreaza un icetea de piersici
                          Ultima editare de giorgel; 30.sep.2012, 15:18.

Comentariu

Am masurat-o astazi pe a mea (saiba) si are fix 2 mm (curatata de vopsea :)). Din cate am vazut este o singura saiba. Voi reveni cu poze si impresii cand voi da jos grupul, cred ca peste cel putin o luna.

Comentariu

Am avut o ora libera in seara asta , ca fusei la o nunta .... si m-am aplecat sub masina sa cercetez iarasi saiba de 4mm . Am vazut cum mireasa se fura - adica s-a ea urcat la volan si impreuna cu doi afumati si o domnisoara cu suvite au plecat incetisor in necunoscut - si o alta fatuca ramine sa dea mareata veste cum ca traditia a fost urmata prin orice metoda .
                              Si am ajuns la acesi concluzie - are 4 mm , si e cam una singura . Drept pentru care am asteptat sa-mi iasa dansatoarea de la show , si a ramas tot incert ca si pina acu'. Luni ma programez la un prieten pentru marti sa ma duc la endoscopie .

Comentariu

am rezolvat si ultimul caz, s-a inlocuit toata puntea spate.

next?

Comentariu

Procesare...
                                X