Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Pierdere ulei punte fata

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Pierdere ulei punte fata

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18042011653.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	58,4 KB 
ID:	1016023Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	18042011652.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	56,8 KB 
ID:	1016024

Salutare,

Imi spuneti si mie ce trebuie sa fac ca sa repar scurgerea de ulei din poza? Cred ca trebuie sa inlocuiesc un simering ceva pe acolo.....

Multumiri anticipate
    Nissan patrol Y61, ZD30 DDTI !

Sa auzim de bine !!!

Re: Pierdere ulei punte fata

Exact .
    Fara ulei faci muci grupul fata .
    ... sa fim corecti pana la capat !
    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Am auzit alta astazi, cineva de la reprezentanta Nissan zice ca simeringul se strica din cauza pivotului cu joc, si ca trebuie schimbat si el si ca ar fi vreo 1500 de lei. Asa e sau sunt tromboane de reprezentanta?

@cos: se strica si daca nu cuplezi fata? alea de acolo se invart si cand nu e cuplata fata? oricum ulei are ca nu curge efectiv, decat s-a umezit acolo...

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Postat în original de rrs Vezi post
        Am auzit alta astazi, cineva de la reprezentanta Nissan zice ca simeringul se strica din cauza pivotului cu joc, si ca trebuie schimbat si el si ca ar fi vreo 1500 de lei. Asa e sau sunt tromboane de reprezentanta?

@cos: se strica si daca nu cuplezi fata? alea de acolo se invart si cand nu e cuplata fata? oricum ulei are ca nu curge efectiv, decat s-a umezit acolo...

1. da, simeringul (de planetara) se poate strica din cauza jocului in pivot
        2. pretul simeringului, in functie de furnizor/ after market-original e cuprins intre 25 si 150 lei. Manopera de desfacut punte si sch pivot + simering este de 200 lei
        3. de, se strica si daca nu cuplezi fata, daca ai acel joc in pivot.
        ing. Luigi PIRSU
        www.nissan4x4.ro
        service si tunning NISSAN
        Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Postat în original de nissan4x4 Vezi post
          2. pretul simeringului, in functie de furnizor/ after market-original e cuprins intre 25 si 150 lei. Manopera de desfacut punte si sch pivot + simering este de 200 lei
          la grup ma refeream daca se strica (chiar daca nu cuplez fata)?

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Grupul nu se strica daca nu cuplezi fata, cu cond sa nu ai vreun MRL pus pe lock sau blokat involuntar. Poti proba asta punand pe cineva sa se uite daca se invarte cardanul fata la miscarea masinii, in 4x2. Trebuie sa NU se roteasca.

Oricum, chiar cu simeringul bushit, in carcasa grupului se afla suficient ulei ca sa faca lubrefierea pinioanelor, asta in cond de asfalt , fara inclinatii si offroad.
            ing. Luigi PIRSU
            www.nissan4x4.ro
            service si tunning NISSAN
            Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Grupul nu se strica daca nu cuplezi fata, cu cond sa nu ai vreun MRL pus pe lock sau blokat involuntar. Poti proba asta punand pe cineva sa se uite daca se invarte cardanul fata la miscarea masinii, in 4x2. Trebuie sa NU se roteasca.

Oricum, chiar cu simeringul bushit, in carcasa grupului se afla suficient ulei ca sa faca lubrefierea pinioanelor, asta in cond de asfalt , fara inclinatii si offroad.
              Multumesc de info. Functie de timp, o sa va contactez saptamana viitoare poate rezolvam problema.

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Am si eu aceeasi problema, sunt pe cale de a o rezolva. In mod normal, daca tot se desface puntea, e bine sa se schimbe atat simeringul, cat si pivotii (superior/inferior). De asemenea, garnitura ce protejaza omocinetica de praf ar trebui schimbata si ea.

Pivotii se pot cauta si dupa codul rulmentului, varianta in care iesi mult mai ieftin.
                Eu am dat ptr Y60 aprox. 100 RON pe toti, de la SKF. Imi e rusine sa scriu cat costa piesa "originala" ...

Spor la reparatie.

Comentariu

Singura varianta de simering valabila e pe original .
                  E singurul care face treaba , ceilalti furnizori vor duce doar la o experienta didactica , nu rezista .Unele din cele aftermarket au tinut doar 500km , altele fix doua saptamini cu vreo 60-80 ore de functionare .
                  Nu se schimba greu , dar e aiurea situatia , nu merita economia .. Plus ca e ulei cu vaselina pe cauciuc ... pete de ulei sub masina ... , naspa .
                  ... sa fim corecti pana la capat !
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Cam cat costa schimbarea pivotului si a simeringului?

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Pivotul reprezinta acel capac prins in 4 suruburi pe care se afla un rulment conic? Daca da atunci prin schimbarea rulmentului nu se rezolva jocul?
                      Am si eu problema cu scurgeri de ulei in partea dreapta.

Comentariu

Postat în original de coategoale Vezi post
                        Pivotul reprezinta acel capac prins in 4 suruburi pe care se afla un rulment conic? Daca da atunci prin schimbarea rulmentului nu se rezolva jocul?
                        Am si eu problema cu scurgeri de ulei in partea dreapta.
                        Se rezolva jocul (eventual prin schimbarea ambilor pivoti) nu pierderea, asta necesita schimbarea unui simering.

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

multumesc de raspuns , o sa schimb simeringul

Comentariu

Postat în original de coategoale Vezi post
                            multumesc de raspuns , o sa schimb simeringul
                            Atentie, verifica si jocul pivotilor, daca ai joc o sa se strice si simeringul nou foarte repede.

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Am ridicat-o pe cric si am miscat roata sus-jos dar nu am simtit nici un joc , trebuie sa o duc la stand de verificare pivoti sau ar fi trebuit sa simt la mana jocul?

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection