Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Uleiuri pentru patrol y61 din 2004

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Uleiuri pentru patrol y61 din 2004

Bine faci ...pune-i GL5 ...

Fara a va lasa impresia ca sunt arogant ...nu inteleg un fenomen simplu: intrati aici, intrebati si puneti in cutii ...tot ce gasiti pe stoc! Pai fratilor ... daca japonezu fabricantul ala idiot de a produs masina asta spune ca in cutie trebuie pus cacat sa merga cum trebuie...pai cacat trebuie pus! Asta daca aveti pretentia ca masina mai trebuie sa si mearga ...Uleiul in cutie nu se schimba des, asa ca uleiul in motor ...si cred ca merita in primul rand atentie si dupa aia si putina rabdare. In caz contrar ...se beleste ulerior si LARG...punga!

O mica parenteza: lichidul de frana e una dar uleiul ...e cu totul altceva!
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

mda.....ai citit cumva postul meu anterior????
      am zis ca era sa fac o mare gresala.si da imi asum prostia ce era sa o fac....dar de ce dai cu biciu' acum?
      OFFROAD CLUB SIBIU
      Cand am fost mic am fost samurai.....acum am mai crescut

Comentariu

Poate din cauza ca e un aspect mult discutat ... poate ti-a scapat , cumva ...
        Nimeni nu s-a nascut invatat , dar totusi ... e aiurea sa consideri de bune spusele unui vanzator despre un oarecare produs . El nu vrea decat sa vanda , si gata . De prea multe ori nici nu are idee despre ce vinde ...
        ... sa fim corecti pana la capat !
        Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de KiNeTic Vezi post
          mda.....ai citit cumva postul meu anterior????
          am zis ca era sa fac o mare gresala.si da imi asum prostia ce era sa o fac....dar de ce dai cu biciu' acum?
          Kinetic ...eu n-am scris neaparat ptr tine ...ca m-am bunghit ca ai inteles singur cum sta treaba ... ci ptr aia de vor veni sa ne intrebe de maine incolo de ce sa nu puna GL5 in loc de GL4 ...ca e mai bun, mai nou, mai mama masii ...GL5 ... ...intelesesi? Ce bici? Nuiele taica ...la talpa uda ...

Comentariu

Marea majoritate a vinzatorilor de piese si consumabile auto nu au nici un fel de idee despre cit de daunator sau de bun poate fi un produs.Ei lucreaza pe niste programe care le genereaza niste coduri, si atit.Habar nu au de GL-4 sau GL-5.sint convins ca daca ar fi o eroare de program iar programul in loc de ulei ar spune ca e bine sa bagi antigel, nu ar avea nici un dubiu.Cind, insa, clientul are o nelamurire, nu poata sa spuna ca nu stiu si atunci arunca , asa.., o parere.intotdeauna, cind un vinzator iti ofera un produs, inreaba si de ce iti ofera acel produs.Majoritatea habar nu au.

Comentariu

Postat în original de Yonutz Vezi post
              Kinetic ...eu n-am scris neaparat ptr tine ...ca m-am bunghit ca ai inteles singur cum sta treaba ... ci ptr aia de vor veni sa ne intrebe de maine incolo de ce sa nu puna GL5 in loc de GL4 ...ca e mai bun, mai nou, mai mama masii ...GL5 ... ...intelesesi? Ce bici? Nuiele taica ...la talpa uda ...
              Stai linistit...am inteles.

Schimbat pana la urma uleiul in 5 min (CV+CT)...cu o pompa de ulei de dacia scufundata intr-un bidon de 5 l si cu o masina de gaurit.
              Am pus Valvoline 75w-90 GL-4.
              Spre surpriza mea, uleiul din CV avea inca coloarea aia aurie si parea destul de vascos. Cel din reductor avea o culoare maro roscat. E posibil oare sa nu fi fost schimbat niciodata uleiul? Si era cam ca apa asa. probabil ca era si cald....nu stiu ce sa zic. Si nici nu mirosea a picioare nespalate cum miroase uleiul de cutie de viteza. Nici la busoane nu parea umblat.
              OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

Postat în original de KiNeTic Vezi post
                Stai linistit...am inteles.

Schimbat pana la urma uleiul in 5 min (CV+CT)...cu o pompa de ulei de dacia scufundata intr-un bidon de 5 l si cu o masina de gaurit.
                Am pus Valvoline 75w-90 GL-4.
                Spre surpriza mea, uleiul din CV avea inca coloarea aia aurie si parea destul de vascos. Cel din reductor avea o culoare maro roscat. E posibil oare sa nu fi fost schimbat niciodata uleiul? Si era cam ca apa asa. probabil ca era si cald....nu stiu ce sa zic. Si nici nu mirosea a picioare nespalate cum miroase uleiul de cutie de viteza. Nici la busoane nu parea umblat.
                Salut,

Aceeasi combinatie de culori am gasit-o si eu la Patrolul meu cand am facut schibul de ulei in cutia de viteze si cea de transfer.
                In manual am citit ca in cutia de transfer se poate pune 75w-90 api GL-4 sau Genuine Nissan ATF (DEXRON III ATF) - deci diferenta de culoare poate fi si de aici.

Sorin
                aka v1tara aka Sorin
                (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

Hai sa va vanz eu ceva tehnica ...de bagat

Un bidon de tz kile (cat aveti nevoie) cu doua gauri ...pe una bagati aer pe un furtun...dintr-un compresor ...dar dala care sa nu bage apa ... si pe gaura cealalta alt furtun ...dupa care, bagati-l pasta al doilea la gaurica ...unde aveti nevoie de uleiu ... merge treaba ca unsa ...

Acum sa vina berile la mine ... astept si provincia ...

Comentariu

Am facut-o eu ... never again .
                    Dupa ce am capatat incredere in instalatie , mi-a sarit un racord si apoi ... bucurie mare !
                    E riscant , nu prea merita ....
                    ... sa fim corecti pana la capat !
                    Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Cos da ...ai si tu dreptate ...dar daca nu lucri cu presiune mare si furtunele sunt fixate cum trebuie nu ai nici un stres ...

Comentariu

Cu pomapa de Dacie 1300 merge de trazneste. In 5 min poti pune toate uleiurile inclusiv in diferentiale.Cronometrat. (inclusiv iarna cand sunt 0 grade in garaj)
                        Costuri:
                        21 lei pompa ulei dacie
                        5 lei bidon de 5 l (daca nu iei unu de plastic din ala de lichid de parbriz - eu de asta am folosit)
                        0 lei o masina de aia noname de infiletat (banuiesc ca oricine are asa ceva prin garaj)
                        2 lei - 1 furtun de 1 ml (eu l-am folosit pe ala cu care tragi palinca din damigeana ca oricum trebuia sa-mi iau altu')
                        Total: 28 lei (2 pachete tigari)

Varianta cu compresoru' e mai scumpa un pic.
                        Ultima editare de KiNeTic; 22.aug.2013, 11:13.
                        OFFROAD CLUB SIBIU

Comentariu

Salutare ,
                          Am schimbat si eu uleiul in Cv si Ct la Patrol y61 2004.
                          Am folosit Valvoline GL4 75w90 ,atasez o poza sa nu confunde lumea cu GL5:))

6 L sunt suficienti pentru 3.0 diesel manual 2004

Stima !
                          Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Screenshot_20170508-191627.png 
Afișări:	1 
Mărime:	757,8 KB 
ID:	1002223
                          Ultima editare de bankerul; 08.mai.2017, 18:43.

Comentariu

Va salut,
                            Pt Diferential spate ,cu blocant ,folositi 80w90 LS sau simplu?

Comentariu

Procesare...
                            X