Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Patrol Y61 lung 2000 motor ZD 30 158 CP manuala------>nu trage

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Re: Patrol Y61 lung 2000 motor ZD 30 158 CP manuala------>nu trage

Postat în original de rrs Vezi post
    Eu am chemat un prieten preot si dupa 3 (trei) sfestanii s-a imbunatatit substantial functionarea masinii! Are leac! Daca doriti PM si va dau nr de telefon al prestatorului.
    Eh ...la mine e viceversa ...adica vine un popa roscat in fiecare an sa-mi faca sfestanii ... In fiecare an s-a asteptat la un onorariu marit ... Anul asta ...i-am dat exact cat anul trecut ...si i-am zis ca la anul daca doreste sa-l mai chem trebuie sa se gandeasca serios sa-mi faca un discount!

Cu "contra costul" e asa:
    1.Sunt unii care habar n-au cu ce se mananca masina lor dar vorbesc de ultramodificari ... si imbunatatiri asta in conditia in care autoturismul e un fel de pilaf cu varza
    2.Sunt altii care au habar dar nu se murdaresc iar cand le faci ceva la masina vin cu tot felul de indicatii ...ca voiam altfel, ca pe masa, tacsu ..etc etc
    3.Exista si a treia categorie care mai pun mana ... si doresc sa invete ce si cum ...

Propunere ...sa impacam si capra si varza ...

Ar merge o saptamanala de Nissan ... intr-o carciuma ... sa vorbim cate in luna si in stele ... Daca exista doritori eu va pot propune o locatie si pot organiza saptamanal asa ceva in zona Bucuresti (undeva pe centura, acces usor, parcare mare, ciolan numa bun de pus la burdihan, preturi accesibile...chiar daca momentan n-am Nissan ...am alte oratanii prin curte ...

Un vineri ora 19.00 cum vi s-ar parea? Incepem din decembrie?
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Nu este rea ideea...

Comentariu

Am deschis un topic aici: http://forum.club4x4.ro/showthread.p...ti)-chestionar ca si asa in topicul colegului e o varza cu mere ...

Comentariu

Salut,

Nu am vrut sa supar pe nimeni.
          Important sa socializam.

Cu aceasta ocazie anunt si rezolvarea problemei.

Am apelat la un electronist care a verificat toate mufele,contactele electrice cu papuci si cablurile.
          Curatat,uns,strans.
          Am gasit o gramada de mufe murdare, probabil contacte imperfecte si legaturi electrice cu surub slabite
          Nu as putea spune de unde a fost defectul dar a disparut complet acel fenomen de plafonare.

Diferenta mare fata de ce a fost initial.
          Multumesc tuturor pentru sfaturi si postari.

Din punctul meu de vedere declar topic inchis.

Cu stima.

Comentariu

Postat în original de CosminC Vezi post
            Salut,

Nu am vrut sa supar pe nimeni.
            Important sa socializam.

Cu aceasta ocazie anunt si rezolvarea problemei.

Am apelat la un electronist care a verificat toate mufele,contactele electrice cu papuci si cablurile.
            Curatat,uns,strans.
            Am gasit o gramada de mufe murdare, probabil contacte imperfecte si legaturi electrice cu surub slabite
            Nu as putea spune de unde a fost defectul dar a disparut complet acel fenomen de plafonare.

Diferenta mare fata de ce a fost initial.
            Multumesc tuturor pentru sfaturi si postari.

Din punctul meu de vedere declar topic inchis.

Cu stima.
            Sefule, radem, glumim (eu chiar am glumit, departe gandul sa te iau peste picior), ”socializam”, dar parastel si la noi pe electronistul ala ca o sa-l umpli de clienti.
            Eu zic sa-i ceri acordul si apoi sa ne dai si noua datele de contact.... Multam fain!
            Nissan patrol Y61, ZD30 DDTI !

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Postat în original de patriciu Vezi post
              a tot repetat niste cuvinte " CONTRA COST "
              si tuica si distractia si socializarea erau ca BONUS
              Apropos nenea Patriciu, daca vin c-o rachie buna, ne impacam?

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

la mine s-a rezolvat problema cu boost controller manual si debitmetru inlocuit. mai am de facut niste reglaje pentru ca presiunea in turbo este cam 0,6 in loc de 1,2 in sarcina. cert este ca nu mai intra in limp mode si trage frumos pe toata plaja de turatii, nu mai plafoneaza la anumite turatii(ex 2000 sau 3000 unde ramanea puteam sa apas pedala de acceleratie de 10 ori si abia daca isi revenea o data). in concluzie, consider problema nu atat rezolvata cat ocolita cu succes.

alta solutie probabil este sa te imbraci in sac, sa te razi in cap si sa torni niste cenusa, te asezi la nea luigi in poarta in lapovita 3 zile minim fara apa si fara mancare si apoi daca se convinge de bunul tau caracter iti va rezolva problema. sanatate!

l.e. http://www.chaz.yellowfoot.org/Manua...Controller.htm asta e solutia pentru cei interesati
                Ultima editare de qumatru; 06.dec.2012, 20:09.
                Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000

Comentariu

Postat în original de qumatru Vezi post

alta solutie probabil este sa te imbraci in sac, sa te razi in cap si sa torni niste cenusa, te asezi la nea luigi in poarta in lapovita 3 zile minim fara apa si fara mancare si apoi daca se convinge de bunul tau caracter iti va rezolva problema. sanatate!
                  Bah ... stii cum se numesc aia care primesc ajutor si dupa aia calca in cacat si ii murdaresc covoarele celui care l-au ajutat?

Comentariu

eu n-am primit ajutor de la respectiva persoana nici pe bani.... te rog nu generaliza pentru ca au fost altii care chiar au ajutat si mai ajuta.
                    Nissan Patrol GR Y61 3.0 turbo diesel intercooler 2000

Comentariu

Aceeasi problema am avut si eu,am rezolvat prin inlocuire senzor boost.

Comentariu

Postat în original de ovidiu1973 Vezi post
                        Aceeasi problema am avut si eu,am rezolvat prin inlocuire senzor boost.
                        Asta fiind senzorul de pe intercooler domnu Ovidiu?

Sa auzim de bine !!!

Comentariu

Postat în original de rrs Vezi post
                          Asta fiind senzorul de pe intercooler domnu Ovidiu?
                          da .va salut

Comentariu

Postat în original de ovidiu1973 Vezi post
                            da .va salut
                            La acest senzor va referiti?

A mai gasit cineva cauze si rezolvari pt limp mode?

Azi,cu o platforma si o masina deasupra si a mea a facut figuri ,cu a 4 -a pe Feleac sa limitat ,am simtit-o ca sa infranat in plina forta .Am schimbat ,a scos un nor de fum si a plecat batrana ,dar a mai facut de cateva ori la fel....

La schimbul recent de f aer l- am gasit ,un pic patat. cu cativa vapori de ulei..
                            Ma gandeam.sa curat debitmetrul si boost sensor-ul de pe intercooler cu un spray de frane .....e ok ,la ce sa fiu atent sa nu stric ceva ..?

Multumesc !
                            Fișiere atașate
                            Ultima editare de bankerul; 12.mar.2017, 20:08.

Comentariu

Procesare...
                            X