Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Astral
    a răspuns
    Re: Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Postat īn original de dany_let Vezi post
    masina a primit troliu, multumesc @Giorgel. A mai ramas EGR ul...acum trebuie revopsire jante, colant ...s.a.m.d

[ATTACH=CONFIG]194994[/ATTACH]
    Bre, da` zgarcit mai esti cu pozele.....
    Sa dea naiba daca vad vreo urma de troliu in poza asta !

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

masina a primit troliu, multumesc @Giorgel. A mai ramas EGR ul...acum trebuie revopsire jante, colant ...s.a.m.d

Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	942204_10200837990542649_6641794_n.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	57,7 KB 
ID:	934981

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Postat īn original de Yonutz Vezi post
    Deci tinere ... eu am locul unde iti poti face acele modificari ... te ajut cu conditia sa ti le faci tu singur. Bineinteles sub indrumarea noastra ...Nu e ceva foarte complicat ... ca tot vorbim de pasiuni acilisea, pasiune cu satifactie (cu finalizare, ptr cunoscatori ) fara munca nu se egzista ...
    stiu si iti multumesc foarte mult, doar ca in momentul de fata nu mai am timp sa le fac...am doar o zi pe saptamana liber..aia e lunea si nu vreau sa mi o petrec mesterind la Patrol...prefer sa platesc pe cineva care se pricepe mult mai bine decat mine...oricum respect pentru ce faceti voi acolo cu garajul si sper sa am timp intr o zi sa trec macar sa ne cunoastem.

Lasă un comentariu:

• Yonutz
    a răspuns

Deci tinere ... eu am locul unde iti poti face acele modificari ... te ajut cu conditia sa ti le faci tu singur. Bineinteles sub indrumarea noastra ...Nu e ceva foarte complicat ... ca tot vorbim de pasiuni acilisea, pasiune cu satifactie (cu finalizare, ptr cunoscatori ) fara munca nu se egzista ...

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

deci de recomandat cine sa mi anuleze EGR....n am primit...dar cineva sa mi monteze un TROLIU ?!

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Postat īn original de Daemonus Vezi post
    Despre mecanici nu stiu ce sa-ti recomand ca nu sunt din Bucuresti. Referitor la prima remarca..este diferenta intre subiectiv si obiectiv.
    pai atunci nu ma ajuti deloc...am citit ce e acolo...te cred pe cuvant...o sa renunt la egr si daca apar probleme te contactez sa ma ajuti cu sfaturi...

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

imi vand masina si ma intorc la motocicleta dupa postul tau !
    sau imi recomanzi un mecanic...din doua 1 !
    Despre mecanici nu stiu ce sa-ti recomand ca nu sunt din Bucuresti. Referitor la prima remarca..este diferenta intre subiectiv si obiectiv.

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Postat īn original de Daemonus Vezi post
    Arunca un ochi si aici, o sa vezi ce implica pe Y61
    imi vand masina si ma intorc la motocicleta dupa postul tau !

sau imi recomanzi un mecanic...din doua 1 !

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

Mie asa mi a venit masina din olanda , fara egr u !, si deocamdata merge de rupe , cat poate rupe un 2,8 !!!!!

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

Arunca un ochi si aici, o sa vezi ce implica pe Y61

Lasă un comentariu:

• Astral
    a răspuns

Sunt in dubii...sa renunt la egr pe masina mea sau nu ?!
    Inainte de a lua o decizie, citeste aici :
    http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-EGR-da-sau-nu

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Sunt in dubii...sa renunt la egr pe masina mea sau nu ?!

Lasă un comentariu:

• Kibitz
    a răspuns

Postat īn original de teo pes Vezi post
    bcetd!..12V CUMPARATE !PT AUTO ,in bord e posibil ca tensiunea sa oscileze ...deci lasa fizica ca stim si noi sa calculim , mai bine spune cum stabilizezi intre 9si 11.5v!
    Pentru a stabiliza tensiunea se poate folosi componenta electronica LM7812. Are 3 pini: intrare (+) pana in 35 de volti, iesire stabilizata de (+) 12v si un pin de masa (-). Suporta un curent de 1.5A, arhisuficient pentru alimentat un pumn de leduri.
    Daca se doreste o tensiune 11 - 11.5v, atunci la borna de iesire se poate inseria o dioda (e.g. 1N4007) care are o cadere de tensiune de 0.7v si astfel, simplu, se ajunge la 11.3v.

Un alt montaj la fel de simplu, dar cu avantajul ca se poate ca la iesire sa se obtina o tensiune intre 1 si 12v se poate realiza folosind circuitul Lm317, o rezistenta si un potentiometru.

Toate solutiile prezentate costa sub 5 lei si au mai putin de 3 piese!

Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie, daca este necesar, dar poate pe un alt topic (sa nu poluam) aici.

Sorin

P.S. Zep, multumesc de apreciere!
    Ultima editare de Kibitz; 28.sep.2013, 07:35.

Lasă un comentariu:

• zep
    a răspuns

uite eu nu stiam sa calculez ,asa ca postul lui mi se pare un post constructiv

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

Postat īn original de V1TARA Vezi post
    Pai? Poate nu earu de 12V?
    Pentru un led normal, sa zicem alb, care are tensiunea de alimentare pe la 2.7 - 3 v trebuie inseriata o rezistenta de 640 de ohmi (deobicei pe ramura pozitiva) ca sa poata fi alimentat la 12v. Daca ledul e rosu sau verde atunci tensiunea de lucru nominala este de 2.2v. Oricum curentul (intensitatea) care trece prin circuitul de alimentare a led-ului trebuie sa fie pe la 20mA.
    Stiind aceste date, se poate calcula usor, folosind legea lui Ohm valoarea rezistentei care trebuie inseriate (I=U/R => R=U/I, unde R se masoara in ohmi, I in Amperi si U in Volti)
    Deci R=12V-3V/0.020A => R=450 ohmi. Cea mai apropiata valoare este de 470de ohmi, dar ca sa nu lumineze f. tare si pentru a-i prelungi viata se poate merge cu o valoare de 640 de ohmi chiar si 1K.
    Atentie, mai exista si leduri de putere mai mare care pot sa aiba un curent de functionare chiar mai mare de 200mA!

Sorin
    bcetd!..12V CUMPARATE !PT AUTO ,in bord e posibil ca tensiunea sa oscileze ...deci lasa fizica ca stim si noi sa calculim , mai bine spune cum stabilizezi intre 9si 11.5v!

Lasă un comentariu:

Procesare...
X