Anunț

Adună
Nici un anunț īncă.

Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Kibitz
    a răspuns
    Re: Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Postat īn original de teo pes Vezi post
    Nu sunt bune LEDurile !!!! se ard probabil le mai trebuie ceva sa reziste !, am pus beculetele de la un radiocas auto, mai greu cu lipirea unor picioruse mai lungi!!
    Pai? Poate nu earu de 12V?
    Pentru un led normal, sa zicem alb, care are tensiunea de alimentare pe la 2.7 - 3 v trebuie inseriata o rezistenta de 640 de ohmi (deobicei pe ramura pozitiva) ca sa poata fi alimentat la 12v. Daca ledul e rosu sau verde atunci tensiunea de lucru nominala este de 2.2v. Oricum curentul (intensitatea) care trece prin circuitul de alimentare a led-ului trebuie sa fie pe la 20mA.
    Stiind aceste date, se poate calcula usor, folosind legea lui Ohm valoarea rezistentei care trebuie inseriate (I=U/R => R=U/I, unde R se masoara in ohmi, I in Amperi si U in Volti)
    Deci R=12V-3V/0.020A => R=450 ohmi. Cea mai apropiata valoare este de 470de ohmi, dar ca sa nu lumineze f. tare si pentru a-i prelungi viata se poate merge cu o valoare de 640 de ohmi chiar si 1K.
    Atentie, mai exista si leduri de putere mai mare care pot sa aiba un curent de functionare chiar mai mare de 200mA!

Sorin

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

nu am avut rabdare si am cautat becuri , am gasit in targ aceleasi becuri la o fatza de casetofon, nu mi a convenit cum se vede si am trecut pe LED alb 12v ,se monteaza in soclu perfect pt ca au conexiunile lungi,se vede excelent , nu incalzeste ,consum mic,trebuie atentie la montaj la aflarea polaritatii pe placa la strangerea fasungurilor
    eu am scos fasungurile ,am masurat cu aparatul pe placa ,am insemnat cu + pe carcasa si cu oja rosie pe fasung
    atentie extremitatile nu au aceiasi polaritete cu cele 2 de la mijloc , cel putin nu la mine
    LED 12v de la orisice magazin de piese electronice aprox 1,5 ron
    [ATTACH=CONFIG]176599[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]176598[/ATTACH]
    Nu sunt bune LEDurile !!!! se ard probabil le mai trebuie ceva sa reziste !, am pus beculetele de la un radiocas auto, mai greu cu lipirea unor picioruse mai lungi!!

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Sunt LED?
    nu, sunt halogen...erau bune led dar nu s acum bani de ele...:D

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

Sunt LED?

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

husa de roata mi am gasit una de plastic, o vocsesc si o pun si revin cu poze...pana atunci mi am pus proiectoare.
    Fișiere atașate

Lasă un comentariu:

• Baban_San
    a răspuns

Postat īn original de dany_let Vezi post
    n am mai scris de ceva vreme pe aici...nici cu masina nu m am mai plimbat...acum ma ocup de curatenie in interior, am imbracat volanul si cotiera in piele...arata mai uman...am mai vopsit una alta prin interior acum nu mi e sila sa ma urc in ea. :)daca aveti idee de unde pot cumpara si eu o husa pentru roata de rezeva .
    Unde ai imbracat volau? si ca a costat?

Lasă un comentariu:

• nomad
    a răspuns

Postat īn original de Yonutz Vezi post
    Neopren, croitor ...juma de bere la teo ...juma la mine ...de fapt ...am deschis frigideru ...am carne destula ... nu mai are loc si berea ...deci trimiteio lu teo!

Lasă un comentariu:

• Yonutz
    a răspuns

Neopren, croitor ...juma de bere la teo ...juma la mine ...de fapt ...am deschis frigideru ...am carne destula ... nu mai are loc si berea ...deci trimiteio lu teo!

LE - in ceea ce privesc beculetele la bord ...la mine displayul statiei e albastru, scula audio tot albastru are displayul, pielea de pe scaune e cu tenta albastrui ... dar masina e rosie ...clar trebuie sa fac ceva (o sa vopsesc masina)
    Ultima editare de Yonutz; 27.mai.2013, 23:12.

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

o faci singur sau la un atelier de reclame sau prelate-copertine,din poliplan,si ce culoare vrei!,sau la marochinarie reparatii din piele eco de la magazin,dupa ce termini imprimi tu ce vrei pe ea !

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

n am mai scris de ceva vreme pe aici...nici cu masina nu m am mai plimbat...acum ma ocup de curatenie in interior, am imbracat volanul si cotiera in piele...arata mai uman...am mai vopsit una alta prin interior acum nu mi e sila sa ma urc in ea. :)daca aveti idee de unde pot cumpara si eu o husa pentru roata de rezeva .

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

nu am avut rabdare si am cautat becuri , am gasit in targ aceleasi becuri la o fatza de casetofon, nu mi a convenit cum se vede si am trecut pe LED alb 12v ,se monteaza in soclu perfect pt ca au conexiunile lungi,se vede excelent , nu incalzeste ,consum mic,trebuie atentie la montaj la aflarea polaritatii pe placa la strangerea fasungurilor
    eu am scos fasungurile ,am masurat cu aparatul pe placa ,am insemnat cu + pe carcasa si cu oja rosie pe fasung
    atentie extremitatile nu au aceiasi polaritete cu cele 2 de la mijloc , cel putin nu la mine
    LED 12v de la orisice magazin de piese electronice aprox 1,5 ron
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine0179.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	19,2 KB 
ID:	919380Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	Imagine0180.jpg 
Afișări:	1 
Mărime:	21,9 KB 
ID:	919379
    Ultima editare de teo pes; 24.apr.2013, 09:20.

Lasă un comentariu:

• PYZ
    a răspuns

Scuze de intirzierea raspunsului, dar am cautat factura cu care am cumparat becurile, in idea de a va da un cod de piesa dar nu mai dau de ea.Oricum am gasit o alta sursa, si sper sa nu se considere reclama dar le gasiti la Alpadrino la 3 RON bucata.Becurile arata ca cele de iluminat bordul numai ca au picioarele mult mai lungi.Din pacate nu am o poza cu ele.Daca nu va descurcati, vi le pot cumpara si trimite eu.

Lasă un comentariu:

• teo pes
    a răspuns

@PYZ -nici pe mine!

Lasă un comentariu:

• Big.Ursu
    a răspuns

@PYZ - nu ma uita si pe mine...

Lasă un comentariu:

• dany_let
    a răspuns

Am schimbat becurile ...mersi PYZ ! !! ! mare om ...

Lasă un comentariu:

Procesare...
X

Sqreen | Runtime Application Protection