Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: Nissan Patrol y61 3.0 SWB

Postat în original de Yonutz Vezi post
    Neopren, croitor ...juma de bere la teo ...juma la mine ...de fapt ...am deschis frigideru ...am carne destula ... nu mai are loc si berea ...deci trimiteio lu teo!
    Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

Postat în original de dany_let Vezi post
      n am mai scris de ceva vreme pe aici...nici cu masina nu m am mai plimbat...acum ma ocup de curatenie in interior, am imbracat volanul si cotiera in piele...arata mai uman...am mai vopsit una alta prin interior acum nu mi e sila sa ma urc in ea. :)daca aveti idee de unde pot cumpara si eu o husa pentru roata de rezeva .
      Unde ai imbracat volau? si ca a costat?

Comentariu

husa de roata mi am gasit una de plastic, o vocsesc si o pun si revin cu poze...pana atunci mi am pus proiectoare.
        Fișiere atașate

Comentariu

Sunt LED?
          VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Postat în original de teo pes Vezi post
            Sunt LED?
            nu, sunt halogen...erau bune led dar nu s acum bani de ele...:D

Comentariu

nu am avut rabdare si am cautat becuri , am gasit in targ aceleasi becuri la o fatza de casetofon, nu mi a convenit cum se vede si am trecut pe LED alb 12v ,se monteaza in soclu perfect pt ca au conexiunile lungi,se vede excelent , nu incalzeste ,consum mic,trebuie atentie la montaj la aflarea polaritatii pe placa la strangerea fasungurilor
              eu am scos fasungurile ,am masurat cu aparatul pe placa ,am insemnat cu + pe carcasa si cu oja rosie pe fasung
              atentie extremitatile nu au aceiasi polaritete cu cele 2 de la mijloc , cel putin nu la mine
              LED 12v de la orisice magazin de piese electronice aprox 1,5 ron
              [ATTACH=CONFIG]176599[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]176598[/ATTACH]
              Nu sunt bune LEDurile !!!! se ard probabil le mai trebuie ceva sa reziste !, am pus beculetele de la un radiocas auto, mai greu cu lipirea unor picioruse mai lungi!!

Comentariu

Nu sunt bune LEDurile !!!! se ard probabil le mai trebuie ceva sa reziste !, am pus beculetele de la un radiocas auto, mai greu cu lipirea unor picioruse mai lungi!!
                Pai? Poate nu earu de 12V?
                Pentru un led normal, sa zicem alb, care are tensiunea de alimentare pe la 2.7 - 3 v trebuie inseriata o rezistenta de 640 de ohmi (deobicei pe ramura pozitiva) ca sa poata fi alimentat la 12v. Daca ledul e rosu sau verde atunci tensiunea de lucru nominala este de 2.2v. Oricum curentul (intensitatea) care trece prin circuitul de alimentare a led-ului trebuie sa fie pe la 20mA.
                Stiind aceste date, se poate calcula usor, folosind legea lui Ohm valoarea rezistentei care trebuie inseriate (I=U/R => R=U/I, unde R se masoara in ohmi, I in Amperi si U in Volti)
                Deci R=12V-3V/0.020A => R=450 ohmi. Cea mai apropiata valoare este de 470de ohmi, dar ca sa nu lumineze f. tare si pentru a-i prelungi viata se poate merge cu o valoare de 640 de ohmi chiar si 1K.
                Atentie, mai exista si leduri de putere mai mare care pot sa aiba un curent de functionare chiar mai mare de 200mA!

Sorin
                aka v1tara aka Sorin
                (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

Postat în original de V1TARA Vezi post
                  Pai? Poate nu earu de 12V?
                  Pentru un led normal, sa zicem alb, care are tensiunea de alimentare pe la 2.7 - 3 v trebuie inseriata o rezistenta de 640 de ohmi (deobicei pe ramura pozitiva) ca sa poata fi alimentat la 12v. Daca ledul e rosu sau verde atunci tensiunea de lucru nominala este de 2.2v. Oricum curentul (intensitatea) care trece prin circuitul de alimentare a led-ului trebuie sa fie pe la 20mA.
                  Stiind aceste date, se poate calcula usor, folosind legea lui Ohm valoarea rezistentei care trebuie inseriate (I=U/R => R=U/I, unde R se masoara in ohmi, I in Amperi si U in Volti)
                  Deci R=12V-3V/0.020A => R=450 ohmi. Cea mai apropiata valoare este de 470de ohmi, dar ca sa nu lumineze f. tare si pentru a-i prelungi viata se poate merge cu o valoare de 640 de ohmi chiar si 1K.
                  Atentie, mai exista si leduri de putere mai mare care pot sa aiba un curent de functionare chiar mai mare de 200mA!

Sorin
                  bcetd!..12V CUMPARATE !PT AUTO ,in bord e posibil ca tensiunea sa oscileze ...deci lasa fizica ca stim si noi sa calculim , mai bine spune cum stabilizezi intre 9si 11.5v!

Comentariu

uite eu nu stiam sa calculez ,asa ca postul lui mi se pare un post constructiv

Comentariu

bcetd!..12V CUMPARATE !PT AUTO ,in bord e posibil ca tensiunea sa oscileze ...deci lasa fizica ca stim si noi sa calculim , mai bine spune cum stabilizezi intre 9si 11.5v!
                      Pentru a stabiliza tensiunea se poate folosi componenta electronica LM7812. Are 3 pini: intrare (+) pana in 35 de volti, iesire stabilizata de (+) 12v si un pin de masa (-). Suporta un curent de 1.5A, arhisuficient pentru alimentat un pumn de leduri.
                      Daca se doreste o tensiune 11 - 11.5v, atunci la borna de iesire se poate inseria o dioda (e.g. 1N4007) care are o cadere de tensiune de 0.7v si astfel, simplu, se ajunge la 11.3v.

Un alt montaj la fel de simplu, dar cu avantajul ca se poate ca la iesire sa se obtina o tensiune intre 1 si 12v se poate realiza folosind circuitul Lm317, o rezistenta si un potentiometru.

Toate solutiile prezentate costa sub 5 lei si au mai putin de 3 piese!

Pentru mai multe detalii va stau la dispozitie, daca este necesar, dar poate pe un alt topic (sa nu poluam) aici.

Sorin

P.S. Zep, multumesc de apreciere!
                      Ultima editare de Kibitz; 28.sep.2013, 07:35.
                      aka v1tara aka Sorin
                      (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
                      [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

Sunt in dubii...sa renunt la egr pe masina mea sau nu ?!

Comentariu

Postat în original de dany_let Vezi post
                          Sunt in dubii...sa renunt la egr pe masina mea sau nu ?!
                          Inainte de a lua o decizie, citeste aici :
                          http://forum.club4x4.ro/showthread.p...-EGR-da-sau-nu

Comentariu

Arunca un ochi si aici, o sa vezi ce implica pe Y61
                            NADS Fitted
                            Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.
                            Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Comentariu

Mie asa mi a venit masina din olanda , fara egr u !, si deocamdata merge de rupe , cat poate rupe un 2,8 !!!!!

Comentariu

Postat în original de Daemonus Vezi post
                                Arunca un ochi si aici, o sa vezi ce implica pe Y61
                                imi vand masina si ma intorc la motocicleta dupa postul tau !

sau imi recomanzi un mecanic...din doua 1 !

Comentariu

Procesare...
                                X