Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Se poate repune geamul lateral?

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Se poate repune geamul lateral?

Am panouri de fibra mata pe lateralele spate , nu vad sa ies din parcare ce solutie exista , cine a mai incercat ? plexiglas , sticlotex , .....? keder?
    am inteles de la Cristi ca iese urat?
    Ultima editare de teo pes; 03.mai.2013, 11:47.
    VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Re: Se poate repune geamul lateral?

Salut,

Si pe mine ma intereseaza sa le schimb (la Patrol). Am aceeasi problema.

Sorin
    aka v1tara aka Sorin
    (__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v
    [__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Comentariu

dar electrobobina aia de la bara stabilizatoare spate ti merge?

Comentariu

Daca dai fibra jos prin taierea masticului,poti pune geamuri originale cu cheder care se vand SH la vreo 500 de euro ambele.
        Si eu am fibra,am dat-o jos ca era ceva rugina pe acolo,curatat si lipita la loc cu mastic de parbrize.
        Daca gasiti o sursa de geamuri mai ieftine,dati o vorba!
        L 200
        BMW F650 GS Dakar

Comentariu

Există plexiglas hard coated - antizgâriere - rezistent la abraziune, cu transparență 92%, de 11 ori mai rezistent la impact decât sticla și de două ori mai ușor, garanție transparență 30 ani. Și probabil mult mai ieftin decât geamuri originale (500 iepuroi). Se vinde la plăci de diferite suprafețe și cu grosimi între 2 și 12 mm. Detalii aici.

Numai bine!
          All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

Comentariu

Postat în original de teo pes Vezi post
            dar electrobobina aia de la bara stabilizatoare spate ti merge?
            Salut,

Da, la mine merge. Daca pot sa te ajut cumva, sa imi spui (momentan nu prea m-a preocupat tocmai pt. ca merge...). Comanda se face cu ajutorul unui motor (prins pe sasiu in parte stanga a masinii intr-o cutie dreptunghiulara) care prin intermediul unei sufe actioneaza un pin ce blocheaza sau elibereaza bara stabilizatoare pe puntea spate.
            Modulul de comanda se afla pe coloana centrala din masina si se poate ajunge la el demontand fata care incadreaza radio-cd-ul si controlul climei.

Sorin

P.S. Poate discutia asta merita un topic separat.

L.E. Daca ai manualul de la Patrol vezi sectiunea RA de la pagina 17. Daca nu il ai, ia-l de aici.
            Ultima editare de Kibitz; 03.mai.2013, 22:14.
            aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Postat în original de mita31 Vezi post
              Există plexiglas hard coated - antizgâriere - rezistent la abraziune, cu transparență 92%, de 11 ori mai rezistent la impact decât sticla și de două ori mai ușor, garanție transparență 30 ani. Și probabil mult mai ieftin decât geamuri originale (500 iepuroi). Se vinde la plăci de diferite suprafețe și cu grosimi între 2 și 12 mm. Detalii aici.

Numai bine!
              Bun pontul! Multumim!
              aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Multumim !, e bine de stiut ca se poate rezolva ,in privinta plexigului ....am sunat si eu acum vreo 1-2 ani la ei ,,nu livram decat placi intregi,si nu le taiem noi",eu cautam pentru parbrizul de barca inebunit
                500 euroi? !!!!
                cu banii astia iau un vecin 2ani cu mine sa ma ghideze la iesire din parcare

Comentariu

In primul rind solutia de lipit parbrize nu lipeste plexiglas,sau lipitura e foarte fragila .Daca iei gemurile originale cu chedere si vrei sa le montezi ai sa constati ca sunt cu cca.3 cm mai scurte.Eu am cumparat geamuri originale impreuna cu chedere si la montaj...teapa,diferenta e mult prea mare iar rosturile rezultate trebuie umplute cu mastic si iese o tiganie de toata frumusetea.
                  Gandirea corectă vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

Cristi, pai de ce e diferenta aia de 3cm? Au taiat Olandezii din ele?!?
                    aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Cred ca e diferenta intre utilitara si autoturism iar aici il banui pe japonez care nu a dorit sa faca posibile aceste modificari.La mine inclusiv plafonul masini cel de sub suprainaltare e din plastic si nu tabla.Dar in schimb are turela care se deschide in suprainaltare.
                      Gandirea corectă vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.

Comentariu

Trapa aia de deasupra o am si eu; si tot la fel, se deschide sub "cocoasa" - am testat-o si e functionala (am montat mufa care era scoasa) dar nu se poate deschide complet din cauza modificarii.
                        Pe de alta parte eu speram sa renunt la cocoasa aia - si daca tu spui ca e plastic in loc de tabla plafonul masinii - e naspa... Cum ai reusit sa iti dai seama? Ce ai desfacut?
                        aka v1tara aka Sorin

Comentariu

Indiferent din ce material ar fi plafonul dacă la ambele mașini există trapă electrică, este pusă acolo de fabricant. Doar cocoașa este adăugată. Deci se poate renunța la ea. Fără frică, plafonul de sub cocoasă ține, rezistă este ca un hardtop, ca și material și e cu atât mai mișto dacă are și trapă. Iar la faza cu panourile laterale și nepotrivirea geamurilor de fabrică este probabil ca firma ”modificatoare“ să fi taiat puțin din buza ambutisată sau sudată în puncte pe care fabricantul aplica geamurile, pentru a i se potrivi panourile mate, deși nu văd sensul. ”Olandeji“ tâmpiți?!?

Sigur la toate mașinile exista diferența asta de dimensiune, sau e vorba de o particularitate inexplicabilă aici, la o singură mașină? Pentru că panourile se puteau face să aibă exact aceeași dimensiune ca și geamurile și ar fi fost și mai simplu de făcut modificarea. Asta e părerea mea.

Cât despre cei ce vor să apeleze la varianta înlocuirii panourilor laterale cu plexiglass, acesta se va măsura și debita la dimensiunile dorite și ”geamurile“ astfel obținute, se pot aplica și lipi cu silicon. Recomand BISON pentru acvarii sau Den Braven Aqua, acestea se folosesc cu succes la acvarii de 600-1000 L și chiar peste. Așa că este perfect și aici. Și garantat nu atacă ”geamul“ din plexiglass.

Numai bine!
                          Ultima editare de mita31; 06.mai.2013, 00:46.
                          All-Wheel Drive - it`s all we'll drive! lllllll

Comentariu

Silicon sanitar transparent ? Pai ... nu , si nu . In nici un caz sanitar ( cred ca e o scapare de exprimare ...cred ) , si in nici un caz transparent ( se vede prin ' geam ' extrem de urat ) .
                            Se poate slefui o zona perimetrala de 3 cm latime , vopsi cu negru sa arate 'de fabrica' , sau slefuit doar 2 cm si lipit cu silicon negru , de preferat cel dedicat lipirii parbrizelor .
                            ... sa fim corecti pana la capat !
                            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de V1TARA Vezi post
                              Trapa aia de deasupra o am si eu; si tot la fel, se deschide sub "cocoasa" - am testat-o si e functionala (am montat mufa care era scoasa) dar nu se poate deschide complet din cauza modificarii.
                              Pe de alta parte eu speram sa renunt la cocoasa aia - si daca tu spui ca e plastic in loc de tabla plafonul masinii - e naspa... Cum ai reusit sa iti dai seama? Ce ai desfacut?

Nu am desfacut nimic.La mine toata partea din spate a plafonului e decupata si i-ti permite sa vezi sau sa depozitezi diverse intre plafon si cocoasa,iar prin simpla ciocanire in plafon ......suna a plastic.O sa pun zilele astea niste poze cu gaura din pod.Asa ca e cam dificil de renuntat la cocoasa.A....si turela la mine e manuala nu electrica.Cit despre inlocuirea plasticelor laterale mi-a trecut dupa ce m-am convins ca nu se pot monta geamuri normale.

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection