Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

blocant fata y61-intrebare

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: blocant fata y61-intrebare

Ai punctat bine-veverite nesimtit de usoare!! Da si veveritele astea ca sa urce cum urca au reductie 4.16/1 si autodeblocant spate,iar unii mai nou si motorul de vitara de 1.6! Si Simexuri obligatoriu! Marele lor avantaj e intr-adevar greutatea-urca cu span grav pe orice fel de noroi-in timp ce la Patrol daca exagerezi cu pedala incepe sa sape si sa patineze! Si suporta si presiuni foarte mici in roti(chiar 0.8)-si se strecoara miseleste printre copaci-etc-etc-etc... Bai,astia ar trebui sa puna mina de la mina sa-mi plateasca blocantu' la ce reclama le fac!!
    Marea majoritate mi-au spus ca nu voi face mare brinza cu blocant fata,ca masina e la fel de grea bla bla bla
    Eu personal cred ca performanta masinii va creste,altfel nu faceam pasul asta. In fine,vom vedea care are dreptate!

Comentariu

Cu siguranta e un upgrade , dar in continuare trebuie mentinut in subconstient ca inertia unei masini grele poate fi un aliat de nadejde , impreuna cu blocantul e si mai bine ... dar devine intr-o secunda si o amanta nemiloasa - daca la iesirea din ceva sleauri noroioas in curba stransa ai parte de drum uscat si aderent . Trebuie neaparat sa gandesti inainte ce faci , sa nu ai parte doar de pupacelile pasionale si nu muscaturile la jugulara ( planetare sau MRLuri zapacite ... sa nu mai zic de surpriza cu directia pe teren aderent , noroc ca la Patrol caseta de directie e solida si de nedejde ...) .
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Postat în original de dansoare Vezi post
        Ai punctat bine-veverite nesimtit de usoare!! Da si veveritele astea ca sa urce cum urca au reductie 4.16/1 si autodeblocant spate,iar unii mai nou si motorul de vitara de 1.6! Si Simexuri obligatoriu! Marele lor avantaj e intr-adevar greutatea-urca cu span grav pe orice fel de noroi-in timp ce la Patrol daca exagerezi cu pedala incepe sa sape si sa patineze! Si suporta si presiuni foarte mici in roti(chiar 0.8)-si se strecoara miseleste printre copaci-etc-etc-etc... Bai,astia ar trebui sa puna mina de la mina sa-mi plateasca blocantu' la ce reclama le fac!!
        Marea majoritate mi-au spus ca nu voi face mare brinza cu blocant fata,ca masina e la fel de grea bla bla bla
        Eu personal cred ca performanta masinii va creste,altfel nu faceam pasul asta. In fine,vom vedea care are dreptate!
        Dane... Patrol e poate cel mai bun compromis.... Dar daca facem un exercitiu de sinceritate... Si am putea toti astia cu fizicul de 100 de kg sa ne asezam in veverite si sa nu ne dam cu usa peste genunchi....eram in ele pana acum!!!
        Eu te felicit pentru decizie si astept vesti ca ma roada pizma deja!!!
        Ultima editare de Razvan Dinescu; 26.oct.2014, 22:37.
        Former LR Disco 1 2.0 MPI GSS
        Actual: Nissan Patrol Y61 SWB 2.8

Comentariu

Sa ne intelegem,nici o clipa nu regret ca am Patrol!! Si asta pentru: confort+spatiu,siguranta si mai ales FIABILITATE!
          Ies la greu de 3 ani jumate si nu m-a lasat odata in drum,n-am surubarit pe sub ea in teren niciodata-nici nu as sti ce ca nu ma pricep! Ca sa fiu putin rautacios,veveritele au parte de scarmanare pe burta destul de des: ba un tampon retezat,ba niste piulite desfacute,ba un amortizor sarit etc
          Principala problema a Patrolului e greutatea,daca ar fi mai usor cu 400-500kg ar fi alta poveste! Dar asta e,ne adaptam situatiei!

Comentariu

In sfirsit,blocantul e montat pe masina!! Acum m-am intors de la GTC unde s-a efectuat operatiunea.
            Multumesc intregii echipe-Razvan,Tiberiu si Marius+Alex si Cornel(ultimii doi au montat efectiv blocantul) si sper sa nu se considere reclama! Firma serioasa-promptitudine,eficienta si rapiditate!
            Acum sa vedem minunea in teren! Am ceva emotii,trebuie sa ma obisnuiesc cu el si normal mai multa atentie. Baietii mi-au pus si un avertizor sonor ca sa nu uit de el!
            Sa vina noroaiele!!

Comentariu

Salut ,
              eu am un y60 si i-am montat blocant de mai bine de 2 ani.
              nu as mai sta fara blocant pe fata. Face o treaba extraordinara, sapa, ara si toate cele.
              TREBUIE doar sa ai grija sa nu il folosesti decat la treceri prin noroaie sau urcari grave. Daca il folosesti pe uscat, "pac un deget" si tot asa pana ramai fara degete sa mai poti scoate bani din portofel.
              Distractie placuta !
              "Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein

Comentariu

Multumesc! Tu ai rupt ceva in cei doi ani de cind il ai?

Comentariu

... si mai ales , in ce situatie ?
                  Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Multumesc! Tu ai rupt ceva in cei doi ani de cind il ai?
                    Am rupt un MRL AVM dar din cauza mea. Pe o trecere ingusta s-a surpat pamantul de sub masina si am ramas suspendat pe punti. Am cuplat tot ce aveam de cuplat, m-am miscat 10 cm si m-am blocat de tot. Nu aveam de ce sa ma leg cu troliul si pana la urma m-a tras cu greu un Y61, din spate. In timp ce eram tras din spate, cu rotile in aer am ajuns pe uscat cu aderenta maxima. In acel moment a trosnit fata dreapta. Ar fi trebuit sa decuplez ambii blocanti dar cu morcovul de a nu cadea in rapa ce se cascase sub masina, am uitat.
                    Cam asta a fost.
                    Repet: nu as mai sta fara blocant. Sunt 100% pt achizitia unuia. De cand l-am montat, rar am mai scos troliul pt mine ci mai mult pentru ceilalti prieteni.
                    ms
                    "Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein

Comentariu

Suna chiar incurajator! Doar un MRL in 2 ani...si situatia de evitat daca decuplai. Intr-adevar,daca ramii suspendat si necesiti troliere sau tras inapoi si mai sint si sleauri prima grija e sa decuplezi blocantul fata pt a evita astfel de incidente. De aia mi-am pus si avertizor sonor!

Comentariu

... de care probabil ai sa te saturi dupa prima ora ...

Comentariu

Asta asa e! De fapt eu nu am prea vrut dar baietii cu montajul au insistat sustinind ca e mai sigur asa! Poate stiu ei ceva...

Comentariu

Hai sa resuscitam acest topic! Pe site-ul american www.lowrangeoffroad.com se vinde un autodeblocant pt puntea FATA de Patrol-Spartan Locker,ce are un pret incredibil de bun-360 dolari! Ei spun ca e facut in SUA dar mie imi suna a chinezarie.
                            In fine,ce parere aveti? A folosit cineva pe Patrol? Colegii cu Samuraie il folosesc pe puntea spate si sint multumiti dar sa nu uitam ca e pe SPATE!
                            Astept opinii! Multumesc!
                            am montat eu pe nissuzu.
                            am punti de y61.
                            este alta masina.ieftin si foarte eficient.
                            fara buton.doar gaz.in clipa cind apesi pedala fata este blocata.
                            Transsylvania Off Road Club

Comentariu

Ai raspuns tirziu,am pus ARB! Da cum te descurci pe asfalt? Sau il ocolesti? E autoblocant sau autodeblocant? Dupa cum spui e autoblocant.

Comentariu

Abia de o saptamina l-am montat.este autodeblocant.nici macar nu stiu ca este acolo.
                                Transsylvania Off Road Club

Comentariu

Procesare...
                                X

Sqreen | Runtime Application Protection