Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

blocant fata y61-intrebare


dansoare

Postări Recomandate

salut! nu-mi da pace un gind perfid: sa inzestrez patrolul meu cu un blocant ARB pe fata. inainte de a purcede la fapte as dori sa aflu parerea detinatorilor si cunoscatorilor de patroale: merita DOAR pt prietenesti?-masina nu va merge niciodata la competitii. daca DA,de ce si daca NU,de ce? cit de mult se schimba comportamentul masinii in teren greu? chestia cu ruperea planetarelor e caterinca sau nu? multumesc anticipat pt raspunsurile voastre!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Daca sunt banii - merita .

Sansele de a mucifica MRL-uri si planetare cresc , pana Iti dai seama ca toata puterea se transmite la o singura roata ( caz foarte posibil ) ai toate sansele sa trosnesti MRL-ul , sau planetara . Cum stiu ca reductie estem , pofta de viata estem , masina grea estem , poate ca si talpa grea estem ... un set de flanse fixe ( sau MRL-uri originale manuale ) si ceva mai multa atentie ( ochii ca la melc si marit substantial procentu' de creier implicat in procesu' muncii inainte de infingere ) este obligatoriu .

Comportamentul masinii se schimba in bine - creste mult capacitatea de inaintare ( sunt invios la culme pe niste Toyote cu trei blocante si pe nemtii ailalti la fel - dar numai pentru citeva chestii mai sus amintite la masini , nu pentru toata masina ) . Cu o asemena capacitate crescuta ai mari sanse sa fii singur cand te impotmolesti intr-un final cu adevarat epic , partenerii de ieseala sunt cateva sute de metri in spate dand neputinciosi din roate ca testoasele , si n-are cine sa te traga putintel inapoi sa scapi din sleaurile alea monstruoase ... unde ai ajuns ca masina chiar parea ca merge ...) .

Dezavantaje - n-am io , si asta e principalul dezavantaj , foarte multi sunt de aceasi parere .Peste banii de blocant asa mai adauga un troliu de 9000 pe spate ... Cred ca m-as descurca eu cu capu' meu sa nu belesc nimic in punte ( si bineinteles ca as avea sub bancheta un set de planetare , fie ele SH-ul SH-ului ) .

Personal m-am oprit la varianta LSD +AVM pe fata in puntea de Y61 ( in principal pentru ca nu ies destul in natura si nu se justifica investitia . dar , chiar si nejustificata am ochit un Y60 cu blocant pe fata si incerc in disperare sa cumpar puntea fata inainte sa ajunga masina la taiat ... ) . Daca nu-mi iese , insist cu LSD-ul ...desi e doar un fel de surogat de blocant . Puntea de fata la Y61 se preteaza la blocant , este suficient de mare si rezistenta ( comparativ cu celelate stock cu blocant pe fata - nu cu puntea de Unimog sau Volvo ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Dane la ce faci tu cu masina eu unu zic ca nu se merita. Parerea mea niste cauciucuri mai mari si o talpa mai grea la masina si ai rezolvat problema. Stiu ca te-a pus pe ganduri ultima iesire cu Iulianu de acum 3 saptamani dar sa fim seriosi cate iesirii de genu faci tu intr-un an sa-ti "amortizezi" acel blocant. Sincer eram si eu in dubii sa-mi pun pe masina un blocant dar la ultima iesirea am observat un lucru pe unde am trecut eu a trecut si omoroka care in unele portiunii a pus si blocantu. Intradevar eu m-am troliat de mai multe ori ca el dar a fost si vina mea din lipsa de talpa la masina.

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

nu sint foarte sigur ca vreau dar cind ti se pune pata... de aceea vreau cit mai multe pareri. am blocantul spate care ajuta,am reductia marita,teoretic n-ar trebui sa vreau mai mult la ce fac cu masina. cel mai mult ma tem de riscul de a rupe planetare si nu stiu cit de mare e riscul asta: daca urci o panta in S cu noroi e logic ca trebuie sa virezi ca sa tii trasa corecta si daca ai fata blocata cit iti permiti sa virezi ca sa nu faca POC??

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

salut,eu am montat unul pe un y60 si pot sa ati spun ca e spctacol,am roti de 35 bogger si taiate la concurs la Mures am mers cu el blocat km integi cu viraje maxime si nu sa intamplat deocamdata nimic,in schimb am avut inainte LSD pe fata si intr un an am rupt 6 capuri de planetara eu zic ca asi merita toti banii!

Editat de marx5

Transsylvania Off Road Club

"ELEFANTUL"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Marx5 la tine e altceva, unde fiecare modificare are rostul ei si poate ajuta masina enorm in regim de concurs. La Dan e cu totul altceva nu vreau sa-l jignesc dar cand faci iesiri unde in proportie destul de mare traseul ales se incadreaza la clasa standard mie unu mi se pare dinste banii aruncatii in vant. Aaa daca ai bani si nu ai ce face cu ei poti sa-ti cumperi ce vrei.

 

ASTA E PAREREA MEA NU VREAU SA BAG POLEMICI NEGATIVE SAU CA SCRIU SA MA AFLU IN TREABA PUR SI SIMPLU IMI DAU CU PAREREA LA INTREBAREA CARE A RIDICAT-O DAN

Samurai 1.6 8V injectie, YJ spring swap spate, RUF fata, reductii 4.16, difflock spartan, troliu 6000, simex.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

@dan... cauta pe cineva din Bucuresti care are blokant fata pe Patrol(nu conteaza care y60 sau y61)fa o iesire cu el si ai sa vezi cam care e diferenta!

Transsylvania Off Road Club

"ELEFANTUL"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Nene @cos daca nu vrei sa te dai la concursuri , nu incerca sa pui LSD pe fata. Cred ca vei avea ceva surprize pe asfalt in curbe.... Parerea mea... Sunt patit cu o Toyota la 130 la ora la o curba mai stransa. Am iesit in decor fara voia mea..am avut mare noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Marx5 la tine e altceva, unde fiecare modificare are rostul ei si poate ajuta masina enorm in regim de concurs. La Dan e cu totul altceva nu vreau sa-l jignesc dar cand faci iesiri unde in proportie destul de mare traseul ales se incadreaza la clasa standard mie unu mi se pare dinste banii aruncatii in vant. Aaa daca ai bani si nu ai ce face cu ei poti sa-ti cumperi ce vrei.

 

ASTA E PAREREA MEA NU VREAU SA BAG POLEMICI NEGATIVE SAU CA SCRIU SA MA AFLU IN TREABA PUR SI SIMPLU IMI DAU CU PAREREA LA INTREBAREA CARE A RIDICAT-O DAN

 

@John... asa zicem toti la inceput ...dupa aia trecem la cupe ,etape etc

Transsylvania Off Road Club

"ELEFANTUL"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Pai ... LSD , dar neaparat cu AVM manuale .

 

Blocantul fata in noroi nu cred ca ar rupe planetare , indiferent de viraj - parerea mea - ci e unul din cazurile in care chiar e necesar .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

nici pe urcari mai alunecoase nu se rupe greutatea se muta mai mult pe spate,cel mai bine al simti in penti blokantul

Transsylvania Off Road Club

"ELEFANTUL"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: blocant fata y61-intrebare

 

pe site-ul ironman am vazut ca ar avea blocant electro-magnetic,deci fara compresor cum e arb-ul. a auzit cineva sau a folosit asa ceva? avantaje,dezavantaje? multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...
  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: blocant fata y61-intrebare

 

nu,nu am pus inca. imi e totusi teama sa nu fac buba la planetare ca sint scumpe rau la y61 si nici nu gasesti. si pretul cu tot cu manopera te duce pe la 1600-1700E. cam multisor. nu mi-a iesit din cap dar ma mai gindesc. as vrea sa merg cu cineva care are sa vad daca intr-adevar merita.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Daca va puteti controla foarte bine instinctele in teren, atunci merita pus blocant fata.

Cu rotile bracate si cu blocantul pus in span se pot rupe usor atat planetarele cat si grupul. Din acest motiv e bine sa nu va aventurati decat daca sunteti siguri ca o sa indepliniti conditiile de mai sus.

 

Blocantul fata indiscutabil ajuta in offroad dar nu as recomanda asta la unul fara experienta.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Hai sa resuscitam acest topic! Pe site-ul american http://www.lowrangeoffroad.com se vinde un autodeblocant pt puntea FATA de Patrol-Spartan Locker,ce are un pret incredibil de bun-360 dolari! Ei spun ca e facut in SUA dar mie imi suna a chinezarie.

In fine,ce parere aveti? A folosit cineva pe Patrol? Colegii cu Samuraie il folosesc pe puntea spate si sint multumiti dar sa nu uitam ca e pe SPATE!

Astept opinii! Multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Spartan ? Pe fata ? NO , no , no ....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

Dane ai vazut ca eu am pus ARB pe fata si am mers cu MTuri la fel ca voi cu Simex uri.

Daca vrei sa pui ceva puna ARB ,cu avertizor sonor sau luninos la cuplare ca sa-l folosesti controlat numai la nevoie,si n-o sa-ti para rau.

Membru club GTC Motosport:
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: blocant fata y61-intrebare

 

nu,nu am pus inca. imi e totusi teama sa nu fac buba la planetare ca sint scumpe rau la y61 si nici nu gasesti. si pretul cu tot cu manopera te duce pe la 1600-1700E. cam multisor. nu mi-a iesit din cap dar ma mai gindesc. as vrea sa merg cu cineva care are sa vad daca intr-adevar merita.

 

Pretul asta este pentru 1 sau pentru 2 planetare?

Merci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: blocant fata y61-intrebare

 

pretul la care ma refeream reprezinta costul blocantului ARB-1100E plus compresor 200E plus manopera 250-300E.

O planetara de y61 e destul de scumpa si ea-noua e cam 600-700E iar la dezmembrari cred ca e cam 200-300E-asta daca gasesti!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare