Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

blocant fata y61-intrebare

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

Re: blocant fata y61-intrebare

Postat în original de Yonutz Vezi post
    Ia activeaza tu blocantul fata bracheaza la maxim rotile si dai mai tare span sa vezi ... tin planetarele?
    Sau sari cu masina cu blocantul fata pus si cand aterizezi o sa constati niste chestii ...
    Nu fac sarituri iar daca o sa ajung sa fac sarituri cu Patrolul LWB cu 2,8 este clar ca am avut de unde sa imi iau elan. Daca imi iau elan, nu vad de ce sa mai activez blocantul.
    Eu nu am rupt nimic pe Patrol desi am tot folosit blocantul si cu viraj maxim si span dar este adevarat ca il activez doar in situatii cu noroi destul.
    Si am zis: nu as mai merge fara sa am masina echipata cu blocanti pe ambele punti.
    Mare stima, Yonutz
    "Imaginaţia este mai importantă decât cunoaşterea. Cunoaşterea este limitată. Imaginaţia înconjură lumea" – Albert Einstein

Comentariu

Din ce spuneti voi ...aproape ca m-ati convins si pe mine ...
      O sa vedem cum se aliniaza astrele prin primavara!
      Pana atunci drumuri bune sau mai putin bune (depinde cum vi le doriti) tuturor!
      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Salut! Revin cu citeva constatari dupa ce l-am folosit destul de mult in teren la ultimele iesiri:
        1. Se "simte" efectiv tractiunea mult imbunatatita,masina trage ca o bestie.
        2. Nu se rupe nimic cind nu ai aderenta(noroi,zapada),indiferent de cit invirti de volan.
        3. Se controleaza foarte greu directia daca nu esti pe sleauri(simbata la Seciu am lipit-o de un pom incercind sa virez dreapta dupa ce urcasem o panta cu mult noroi). In schimb daca intri pe sleauri urca aproape sigur in orice fel de conditii(tot simbata am urcat o panta lunga cu pedala de acceleratie la fund- Simexuri cam duse-a urcat incet incet cu 2-3km/h pina sus fara sa se opreasca o data, e drept in virful pantei acul de la temperatura se apropia de rosu).
        4. Sistemul de avertizare sonora e foarte bun,nu risti sa uiti blocantul pe ON.
        5. Am reusit sa fac trasee grele in ultimele luni fara sa scot de foarte multe ori troliul.
        Concluzie: sint FOARTE multumit de achizitie,ajuta mult in opinia mea unei masini grele ca Patrolul!!

Comentariu

Chiar nu zic nimic de blocant ca ma roade individividivia de ma dor unghiile ( care e si asta un semn de apreciere ) . ARB scump dar e bun , singurul meu repros e presiunea de lucru ca nu e 1 sau 2 bari , in rest numai de bine .

Acul pe rosu nu trebuie sa se intample , asa ca spala radiatoarele cu constiinciozitate de fiecare data si de cate ori e necesar , eventual cu scoaterea celor doua surube de sus si cracanarea lor cu delicatete sa fie acces pentru spalare , inclusiv spalate pe la interior pe la elice , pastreaza cu sfintenie scutul mic de sub radiator , idem sectiunea mica din partea de jos de la difuzorul elicii , daca nu ai sorturile dintre caroserie/sasiu fa ceva sa sa le ai ca tare mai e bune . Ventilatorul suplimentar la radiator pus si pe buton separat cu actionare manuala cu mana inainte de prezumtiva incalzeala in mod preventiv previne intrarea in zona rosie mai ceva ca o aghezmuire mica ( deci e bun) .

Pentru mine spalarea unui radiator e buna atunci cand se vede prin el o sursa de lumina de pe partea opusa privitorului sau apa de la un furtun cu presiune normala trece vizibil pana pe partea cealalta .

Nu zic asta ca sa-ti bag oarece ganduri , doar ca asa fac eu , in ideea ca un radiator murdar e ca si cum l-ai cara degeaba cu masina .
          ... sa fim corecti pana la capat !
          Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Perfect de acord cu spalatul radiatoarelor,ar trebui sa o fac mai des caci si iesirile sint dese. Protectiile acelea de cauciuc dintre sasiu si caroserie exista iar un ventilator suplimentar ar fi chiar tare,voi studia problema. Multumesc!

Comentariu

Dane si eu aveam problema cu incalzitul ,spalam dupa fiecare iesire radiatorul am montat si un ventilator suplimentardar tot incalzea la urcari asa ca m-am decis sa-i fac un radiator mai mare
              Fișiere atașate
              Membru club GTC Motosport:

Comentariu

Primul MRL rupt dupa montarea blocantului fata s-a produs ieri la iesirea saptaminala. Span pe zapada amestecata cu noroi,citeva incercari si asta a fost. Deci se poate rupe ceva chiar daca nu ai aderenta! Important este ca am avut MRL nou de schimb!
                Da poate era deja pe moarte,stiu si eu?!

Comentariu

Postat în original de dansoare Vezi post
                  Da poate era deja pe moarte,stiu si eu?!
                  ma ofer sa-i fac autopsia.
                  Ultima editare de minitehnicusro; 19.apr.2015, 06:23.
                  3x Suzuki Jimny
                  1x Suzuki Samurai
                  Dacia DoubleCab 4x4

Comentariu

Postat în original de dansoare Vezi post
                    4. Sistemul de avertizare sonora e foarte bun,nu risti sa uiti blocantul pe ON.
                    Salut Dane,

Cum functioneaza,tiuie practic pe toata durata pe care e butonul de cuplare pe ON?
                    Life's Too Short To Drive Boring Cars

Comentariu

Exact asta face!

Comentariu

Nu ar fi o varianta si un Helical Limited Slip Differential

ceva gen Truetrac - sunt si alte produse ...

Din ce am citit despre ele sunt foarte ok ca si raport calitate pret si nu au nevoie de ulei special pt LSD asa ca se poate pune uleiul original in diferential, plus ca nu au piese care sa se uzeze(asta ramane de vazut in timp - desi se utilizeaza de prin anii 60) marele plus ar fi ca nu pune stres prea mare pe planetare mai ales daca e utilizat pe puntea fata.

sunt online niste filmulete in care se demonstreaza eficienta.

Principiul de functionare e genial

https://www.youtube.com/watch?v=lZmsY2YvVsc

https://www.youtube.com/watch?v=JXtHM5-P0s0

https://www.youtube.com/watch?v=0uwpNpvsshQ

Sa ma corecteze colegi daca gresesc dar mie imi surade mult idea.

Atata timp cat nu esti cu vreo roata prin aer face minuni si eventual atunci cand ai nevoie ciupesti frana ca sa divizezi forta intre roti si ai iar tractiune.

Marele avantaj e ca poti sa virezi usor spre deosebire de Blocant 100% - care iti face viata grea in viraje

Va multumesc
                        Ultima editare de Sabau-Rosic Jiri; 06.nov.2016, 12:11.

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection