Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Bara stabilizatoare spate


teo pes

Postări Recomandate

Am desfacut sistemul numit :(stabilizer release device) pentru ca mi sta becul aprins

Uite ce am gasit:Imagine0364.thumb.jpg.1ac7f820b88e8b1ce93ebf381a607277.jpgImagine0365.thumb.jpg.21c565c8870856a32de216354e18f43a.jpgImagine0366.thumb.jpg.c6a1b2ee7abe5e47be80af702a21ef5c.jpg

Sistemul ca ideie e perfect , ca mod de constructie, asezare o prostie (parerea mea),un motoras ca cel de casetofon?!!!! un sistem compromis in cazul in care nu se intretine cel putin la 6 luni!!

Nu cred ca am sa mai gasesc asa ceva deci sunt hotarat sa trec pe bieleta normala

Are cineva vo ideie ,sau daca a mai facut cineva asta?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Intretinerea nu e neaparat necesara - sunt masini care n-au fost atinse nici macar cu privirea sub prag , daramite la actuator ... si la care functioneaza fara probleme tot sistemul . Ai fost mai putin norocos ... in mod actuatorul ar trebui sa fie etans si lipsit de probleme .

Acu' ... daca tot s-a dus ... pune masina pe o suprafata cat mai plana ( o parcare cat mai orizontala posibil , o rampa dreapta , cat mai aproape de orizontala ... si masoara lungimea viitoarei bielete fixe - care va fi usor de facut din una de spate dreapta ( cred ca m-a lasat mintile , dar parca nu sunt egale bieletele pe spate - cea fixa si cea decuplabila . La vremea respectiva n-am masurat , dar de vreme ce am modificat o bieleta fixa , cred ca nu era bolt-on ... ) .

Daca cumva crezi ca mai scoti masina la pascut ( mai mult de trei ori pe an ) renunta la bara stabi spate . Diferentele ( daca conduci normal si cu bun simt nu vor fi diferente prea mari ) vor dispare dupa o scurta perioada de adaptare ( probabil pana a doua zi la rasarit ) .

 

Eu merg fara ambele bare stabi , din momentul in care am pus masina pe puntile de Y61 . Masinile nu sunt asemanatoare , dar au un mare grad de similaritate daca ne referim la sistemul de rulare ( in particular , puntile ) . As putea spune ca masina mea ar trebui sa fie din start mai instabila , dar asta e doar o apreciere , fara a putea face o comparatie corecta tehnic ( puntea fata cu dropbox , dublu amortizor .. puntea spate cu triangulatie fara panhard , tendoane mai lungi ... ) .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Am observat ca exista pe piata de piese auto doua modele de bielete spate ,diferita ca lungime si prindere , cea mai lunga specificata pt stanga spate are rotule la ambele capete se pare ca s ar prinde chiar in suportul ramas de la cea reglabiba

Editat de teo pes
VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

nu sunt sigur, dar cred ca modelele mai putin echipate (confort) nu au bara stabi spate decuplabila cum au modelele superioare (Luxury si Elegance), si atunci se explica de ce exista doua bielete diferite pt bara stabi spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Incerc sa recuperez si sa aduc in stare de functionare partea mecanica a sistemului , eventual sa l actionez manual sau electromecanic,deocamdata i blocat axul total :grin: , pana atunci montez una fixa !,

SE POATE MERGE USOR SI NUMAI CU O BIELETA LEGATA N BARA !?

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

...poti merge si mai mult decat usor ... nu se intampla nic' ...

 

... daca nu faci d-alea agresive cu masina poti pune linistit bieleta fixa . E mult de munca la recuperarea actuatorului , si probabil ca si mai mult de munca pentru a duce treaba la bun sfarsit .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Numai cilindrul incerc sa l recuperez ,cutia cu contacte nu are sanse ....am scufundato in feruginol si pe ea asa de curiozitate ,poate in timp reusesc sa mai gasesc ori un sistem ori piese sau pe cineva care a renuntat la el

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

mda, nu ar strica daca s-ar putea reloca in alta parte cutia aia care actioneaza treaba.

 

Ceva idei?

 

Ca acolo unde sta ea pe sasiu cu siguranta inghite la noroi cat casa... si daca mai sta si prin apa ... apai ii dusa :(

 

Invatatura de minte, cine mai are bara stabi deconectabila, sa verifice starea cutiei alea cu maimute, eventual sa contribuie la etanseitatea ei.

 

Sa bat in lumn, inca nu am probleme cu ea, dar simptome imi arata = cand ii vin ei dracii de la tara se aprinde in bord lumina de avertizare "stabi off" :( si dejaba actionez la buton ca nu ii trece decat f rar asa. Dar daca ii iau contactul si il pun iara, gata, nu se mai aprinde lampa aia buclucasa. De unde bag sama ca e tot ceva pe la contafte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

eu zic sa te apuci de treaba !pe rand , nu e mare lucru la cutia sistemului de angrenare , 3 suruburi o mufa ,capacul jos desfaci cablul si ti iei cutia la verificat si curatat in interior cand termini cuplezi mufa si vezi daca functioneaza

partea a2a desfaci cilindrul si l ataci la fel ,asta trebuie uns bine si cu ceva vaselina ce nu o dizolva apa , acum la mine este blocata tija de rugina !!

VIATA-I GREA DAR TRECE !!!:ypu
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Tzucumbaru trebuia sa aiba burduf de protectie , similar cu cel de la pistonul receptor ambreiaj . Sistemul ar trebui sa fie etans si nesimtit la apa/iarna .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

unde ai gasit-o? ...

 

si la mine este dusa bara stabilizatoare. mecanismul de decuplare este ok, numai ca s-a dusfierul in sine, a iesit din nuca aia.

 

 

Ionut

Hmmm, .....Patrol....ceva deosebit!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 ani mai târziu...

Re: Bara stabilizatoare spate

 

Stanga sub prag ... de acolo ii iei maul... ca banuiesc ca bara/bieletele le-ai avortat deja! :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

le fac mersul si alora, masina a stat pe dreapta o perioada mai mare,inca o chestie micachiar daca e offtopic, nu mai merge niciun buton de la climatizare, sta aprins doar ala de recirculare si atat adica primul stanga sus , mai facea figuri dar nu merge chiar daca apas pe oricare din celelalte inclusiv ala de on/off... ciudat.. nici parbriz nimic...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

La mine e fix invers.

Mecanismul e bine, mersi, functioneaza perfect, tine bara stabi, doar ca nu mai am bieleta pe partea dreapta! Flencanea rau acolo, si facea galagie, si am scos-o ca sa gasesc una noua la fel. Doar ca m-am luat cu treaba, si bara stabi sta in mecanismul ala de vreo 2 luni, si bieleta in portbagaj.

Nu imi place nici tablita aia in care se tine, as vrea sa-i sudez o bucata de tabla serioasa de 3.

 

Dar ca sa ii sudez, trebuie sa curat, ca sa curat calumea, ar trebui sablat, daca ma apuc de sablat, as face-o pe toata, daca tot o fac pe toata, as da sasiul jos ca sa o fac ca la carte, daca tot ii dau sasiul jos, as da si un strat de zincat, si apoi 2 maini de Hammerite.

Si uite cum ajung de la o bieleta de 40 de lei la 1000 de euro. Si 1000 de euro nu am de bagat in ea, deci nu ii pun bieleta momentan.

Na, mi-a trebuit jucarie frumoasa :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

... daca ar fi numai o mie , multi ar face-o ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Bara stabilizatoare spate

 

La mine e fix invers.

Mecanismul e bine, mersi, functioneaza perfect, tine bara stabi, doar ca nu mai am bieleta pe partea dreapta! Flencanea rau acolo, si facea galagie, si am scos-o ca sa gasesc una noua la fel. Doar ca m-am luat cu treaba, si bara stabi sta in mecanismul ala de vreo 2 luni, si bieleta in portbagaj.

Nu imi place nici tablita aia in care se tine, as vrea sa-i sudez o bucata de tabla serioasa de 3.

 

Dar ca sa ii sudez, trebuie sa curat, ca sa curat calumea, ar trebui sablat, daca ma apuc de sablat, as face-o pe toata, daca tot o fac pe toata, as da sasiul jos ca sa o fac ca la carte, daca tot ii dau sasiul jos, as da si un strat de zincat, si apoi 2 maini de Hammerite.

Si uite cum ajung de la o bieleta de 40 de lei la 1000 de euro. Si 1000 de euro nu am de bagat in ea, deci nu ii pun bieleta momentan.

Na, mi-a trebuit jucarie frumoasa :D

 

 

hehehehe, asa am fost si eu, acum o am aproape gata, sablata, vopsita, ramane sa pun motorul, teava de asapament, si stabi bineinteles ca il fac acum, este in aceliasi stare ca si cel din poze din primul post.

Il anulez si vreau sa imi fac bielete reglabile manual, cand am perioade luni intregi cand merg doar pe autpstrada si cu remorca, si 2-5 ori pe an in padure dupa lemne, pot sa fac efortul asta sa le reglez manual, macar incerc, ramane de vazut

 

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

... daca ar fi numai o mie , multi ar face-o ...

 

1000 eu daca ai tot ce iti trebuie sa o faci tu.

 

mi se parea mult cand auzeam 4000-6000 eu, acum o fac eu si iti spun ca daca servisul isi face bine treaba munca nu este prea platita, deci nu face profit extraordinar de mare.

SUnt 1001 si una de lucruri care nu poti sa le vezi si nu ai cum sa le controlezi doar daca ai fi zi de zi langa masina cand se face.

 

Daca as avea banii, 4mii-6mii eu si as fi sigur ca servisul isi face treaba cum trebuie nu as exita nici o secunda sa dau bani astia pentru ca este un efort foarte mare sa o faci ca si noua.

 

macar asta este parerea mea.

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

... ti-am spus io ca-i belita treaba .... sa ma ierti ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

pe net sau la magazin , ai pm sa nu facim reclama ! , atentie este cea lunga cu 2 nuci dispuse la 90 grade

Imi poti spune si mie codul bieletei pe care ai montat_o in loc ?

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Bara stabilizatoare spate

 

le fac mersul si alora, masina a stat pe dreapta o perioada mai mare,inca o chestie micachiar daca e offtopic, nu mai merge niciun buton de la climatizare, sta aprins doar ala de recirculare si atat adica primul stanga sus , mai facea figuri dar nu merge chiar daca apas pe oricare din celelalte inclusiv ala de on/off... ciudat.. nici parbriz nimic...

 

Cred ca ai rezolvat de atunci,dar e bine sa se stie.

Am patit si eu asta, am crezut ca s-a stricat minunatia luxului:ha:

De vina este fix acel buton al carui martor este aprins, a ramas oarecum apasat si da comanda continuu, astfel celelalte butoane sunt inactivate.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare