Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.


boerumarius

Postări Recomandate

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Despre cel din schita evidentiat de mine este vorba?

 

attachment.php?attachmentid=210755&d=1397057809

 

Adica flansa de la cardan ...daca da, codul lui pe original este ...3821001J01

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Multumesc Yonutz. Aici in zona l-am cautat dupa cod dar nimic , asa ca am sunat la Alpadrino dar nu-i disponibil decat la comanda si numai dupa 10 zile lucratoare . Totusi am sa demontez luni diferentialul sa vad , pote zgomotul vine din alta parte .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Ce se doreste pana la urma?

Rulment sau flansa?

 

Flansa - in functie de motorizare. Nu merge de la 2.8 la 3.0 sau viceversa.

 

Rulment - sunt 2 bucati pe pinionul de atac.

  • Like 1

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Nu stiu exact ca-ar putea fi . Zgomotul se simte numai in sarcina (in mers pe sosea peste 40-50 km/h) si se accentueaza foarte mult: in frana de motor , cand calc ambreajul , sau cand o las pe liber . Dispare in proportie de 90% cand apas acceleratia .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

A fost demontat diferentialul spate,totul pare in regula inclusiv rulmetii , dar in momentul in care l-am montat la loc s-a ivit o alta problema : atunci cand puntea spate este suspendata de una sau ambele roti se aude un zgomot ca de sateliti care devine foarte strident odata cu turatia rotii , in schimb acest zgomot nu se aude cand masina ruleaza pe asfalt.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Diferentialul s-a demontat bucati-bucatele? Imi inchipui ca da, altfel cum ai putea spune ca rulmentii sunt in regula.

 

P.S. nu stiu cum suna "satelitii". Ai putea fi mai explicit? In diff-ul spate ai 4 pinioane satelit si 2 pinioane planetare.

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Nu este din rulment....ai montat kit de suspensie si ai doua variante.1)nu ai coborât cutia.2) daca ai coborât cutia nu este suficient ....trebuie un distantierele mai mare.....

 

Am coborat cutia mai intai cu distantierele de la Ironman de 12 mm (2x6mm) si aveam o vibratie.....dupa care am pus distantiere de 16 mm facute undeva prin Iasi (conform discutiei cu tine la telefon). Vibratia persista. Apare intre 40-50 km/h la accelerare si decelerare.

Trebuie distantiere mai mari ?

Ma gândesc sa fie ceva din rulmenti datorita faptului ca masina a stat vreo 7 ani (inainte de a o achizitiona)....

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 11 luni mai târziu...

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Mai stii codul de la rulmenti?

 

Rulment mare pinion de atac - cod 32308 - SKF - 125 lei sau Koyo 115 lei

Rulment mic pinion de atac -cod 32306 = SKF - 92 lei sau Koyo 85 lei

 

Rulmenti diferential - 2 bucati - cod 17887/31 - doar Koyo - 240 lei/bucata.

 

Simeringul dinspre flansa cardan este echivalent 42x76x12 (12 lei) dar eu recomand neaparat simering original

 

Rulmenti ii avem noi pe stoc daca e cazul. Preturi cu TVA

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Rulment diferential Y 61 - 1999 SWB.

 

Revin pentru cei interesati si cu codul simeringului de diferential din original - 38189-C7122

Pret aproximativ - 62 lei

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare