Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB


Kibitz

Postări Recomandate

Salut,

 

Cu voia dvs. pun la dispozitia utilizatorilor de pe forum, care au posibilitati sa isi realizeze singuri placile distantiere din kit-ul de coborare al cutiei de viteze pentru Nissan Patrol Y60 / Y61 SWB / LWB, desenul de executie.

 

Imaginea:

[ATTACH=CONFIG]213772[/ATTACH]

 

Fisier zip ce contine desenul in format vectorial (svg). Se poate deschide direct cu firefox sau, pentru editare cu programul gratuit InkScape). Daca cineva doreste/are timp sa il refaca in autocad, sau alt program dedicat ar fi perfect.

Click aici: [ATTACH]213773[/ATTACH]

 

Recomand, totusi, kitul de la Ironman pentru ca este destul de ieftin si este complet. Altfel, merita facut doar daca aveti sculele necesare (macar flex si materiale, daca nu taiere in coordonate laser, plasma, jet apa, etc.)

 

Spor la mesterit,

Sorin

1201058767_NissanPatrolY61SWBGearboxDropPlateKit.thumb.png.aed87a1d84822d10c60a456400f1b1e4.png

Nissan Patrol Y61 SWB Gearbox Drop Plate Kit.zip

Editat de Kibitz
  • Like 1

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Stiam eu ca te-a batut soarele la teasta...dar nici asa.. Sa traiesti ! :)

NADS Fitted

Pentru mine, disputa stiinta vs religie s-a incheiat atunci cand pe biserica a aparut paratraznetul.

Cel mai bun sex oral mi-l ofera gura lumii.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

1. ar fi utila si postarea desenelor suruburilor. Asa treaba s-ar prezenta completa.

2. Ironman nu are kit de deplasare a cutiei ptr Y61.

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

1. ar fi utila si postarea desenelor suruburilor. Asa treaba s-ar prezenta completa.

2. Ironman nu are kit de deplasare a cutiei ptr Y61.

 

Va salut,

 

  • Pentru suruburi am dat datele tehnice; acum, nici chiar asa de perfectionist nu sunt :grin:: 8 buc. duritate 8.8 aprox. 67mm lungime cu minim 38mm filet diametru gaura 10.20mm (cred ca sunt M12 - va rog sa ma corectati daca gresesc).
  • Ironman are si un kit de coborare al ansamblului cutie viteze-transfer (nu situ daca prin deplasare v-ati referit la acelasi lucru) - vedeti aici.

 

 

Cu stima,

Sorin

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Adica , M12x1,25 . Lungime 80 mm , jumatate filetat ... si toate kiturile 'serioase' pe care am avut ocazia sa pun mana au avut suruburi de 10.9 ( si 11.9 ) . Pentru ca suporta toata torsiunea pe care o transmite traversa cutiei la prinderea pe sasiu ( si luand in considerare ca filetul e cu pas relativ mic si astfel cu adancime relativ redusa ) e foarte indicat ca suruburile sa fie mai tari decat 8.8 . Mai sunt ele si alte doua surubele , fabricantul a pus o ranforsa suplimentara pe traversa , pe alea le ignora toata lumea ... desi sunt puse din acelasi motiv - torsiunea cutiei preluata de traversa ...

 

 

In toate cazurile cand nu s-a facut deja asta , e foarte indicat sa se rectifice filetul din sasiu cu un tarod ( bineinteles , M12x1,25 ) . Unele sunt expuse ( cele din apendicele anex sasiului ) si ruginesc , iar celelalte din sasiu

nu-s cu mult mai fericite ... in special la masinile unde nu s-a intervenit .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Va salut,

 

  • Pentru suruburi am dat datele tehnice; acum, nici chiar asa de perfectionist nu sunt :grin:: 8 buc. duritate 8.8 aprox. 67mm lungime cu minim 38mm filet diametru gaura 10.20mm (cred ca sunt M12 - va rog sa ma corectati daca gresesc).
  • Ironman are si un kit de coborare al ansamblului cutie viteze-transfer (nu situ daca prin deplasare v-ati referit la acelasi lucru) - vedeti aici.

 

 

Cu stima,

Sorin

 

 

Ironman nu are ansamblu kit coborare cutie Y61 , numai noi .... credem ca are!

Adica , in Australia Y61SWB (adica masina careia ii este dedicat acest kit) sunt atat de putine , incat nu-l fabrica.

Kitul de la Ironman este dedicat Y60, care in mare masura este acelasi lucru dar .... suruburile sunt prea scurte, deci din kit se pot folosi numai placile distantiere pt Y61.

In foto:

1. surubul scurt este Ironman

2. surubul negru este cel original de pe masina

3. surubul lung este din kitul OME

Am ajuns la aceasta concluzie impreuna (si cu sprijinul) d-lui Preotu, importator IRONMAN, dupa ceva probleme intampinate pe aceasta tema.

1198019338_suruburikitdeplasareCVironman.jpg.6a9d4ebfeb9f582fdd86366d9562c1bd.jpg

Editat de nissan4x4

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Multumesc tuturor pentru corectii!

 

Atasez desenele modificate conform recomandarilor.

 

Imagnea:

1833812374_NissanPatrolY60Y61SWBLWBGearboxDrop-SpacersKit.thumb.png.06e3b132b3e407b50570833c36e7fcba.png

 

Fisierul svg arhivat:

Nissan Patrol Y60, Y61 SWB, LWB Gearbox Drop - Spacers Kit.zip

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Kitul de coborare cutie de la IM, l-am pus atat pe Y60 cat si pe Y61 SWB (scurt) fara probleme folosind suruburile originale ale masinii.

 

Intradevar, exact asa cum spune Sorin, avand in vedere pretul kitului nu stiu daca merita sa ti-l manufacturezi singur (materiale, manopera).

 

Pe net mai exista o schita cu aceste distantiere.

 

attachment.php?attachmentid=206316&d=1393716792

Editat de Yonutz

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Kitul de coborare cutie de la IM, l-am pus atat pe Y60 cat si pe Y61 SWB (scurt) fara probleme folosind suruburile originale ale masinii.

 

Intradevar, exact asa cum spune Sorin, avand in vedere pretul kitului nu stiu daca merita sa ti-l manufacturezi singur (materiale, manopera).

 

Pe net mai exista o schita cu aceste distantiere.

 

attachment.php?attachmentid=206316&d=1393716792

 

He, he, pai inseamna ca aia de la Ironman sunt banditi ca iti iau banii degeaba pe suruburi ( din moment ce se potrivesc cele originale) iar cei de la OME niste prosti ca le fabrica mai lungi !!!! Evident ca noi suntem desteptii care s-au prins cum sta treaba !

 

 

Peace Man !

Editat de nissan4x4
  • Like 1

ing. Luigi PIRSU

www.nissan4x4.ro

service si tunning NISSAN

Facebook PAGE: NISSAN4x4 SERVICE

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Nu stiu daca aia sunt banditi, prosti, sau noi suntem destepti ...important este sa stim sa gasim intotdeauna solutii ...in rest stii matale ...totul e poezie... :grin:

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Stai sa vedem a treia oara , cum se face cu finalizare ...

 

Domnu' nenea Director Kibitzu' , mai revizuieste inscrisu' , cu saibili ....

Sau nu ...

 

 

In rest , esti ( ca si pana acum ) genial .Si putintel obsedat ... Daca deschizi un bar de obsedati promit sa-mi suprim agorafobia si sa ma abonez , cred c-o fi interesant ..

 

 

Nu pot scrie asa cum ar trebui sa se pronunte cu accent ... genial , am zis ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Multumesc lui Kibitz si celor care posteaza pe forum din experientele, imcercarile si realizarile lor. Din aceste postari m-am inspirat si eu realizand in toamna lui 2013 si montand pe y 60 SWB un chit de coborare cv autohton, la un pret super acceptabil care se comporta pana in prezent ok. Daca se si cromeaza sau vopseste nu vad diferenta fata de cel original. .07062014863.thumb.jpg.5d52c917482230b16b4c01a696dcc143.jpg07062014864.thumb.jpg.d1ebc49e55a05ac116026031a6ba209b.jpg07062014865.thumb.jpg.3adf45e6a5cd3babb83440773e15d3c8.jpg

Editat de Max
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Nu este nici o imbunatatire. Printat si dat in lucru cu scule programabile. Merci mult de schita !!

 

Ma bucur ca au iesit din prima! :h5

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

:h5

Sorin

 

Salut Sorine,

schita ta am gasit-o pe un forum australian, postata tot de tine cred, nu imi merge Search pe webul asta, orice caut nu gaseste nimic, nici numele meu, am trimis si mesaj la admin.

Trebuie sa rasfioesc toate paginile sau ma mai duc pe alte forumuri

Ben

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Desen de executie Kit coborare cutie viteze Y61 SWB

 

Salut Sorine,

schita ta am gasit-o pe un forum australian, postata tot de tine cred, nu imi merge Search pe webul asta, orice caut nu gaseste nimic, nici numele meu, am trimis si mesaj la admin.

Trebuie sa rasfioesc toate paginile sau ma mai duc pe alte forumuri

Ben

 

Da, nu functioneaza Cautarea de mai multe luni de zile si pe mine ma scoate din minti treaba, habar n-am de ce nu a fost rezolvata de colegul IT-ist pana acum !!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare