Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Ben - ursuletul din Apuseni

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Ben - ursuletul din Apuseni

Am promis ca voi posta un topic cu masina mea
    Aveam nevoie de o masina mai incapatoare, capabila in teren dar si confortabila pe drum, in conditiile in care in orice directie m-as duce de acasa (Sighistel, BH) dau de drumuri proaste sau drumuri in constructie pe minim 50km.
    Am ales Nissan Patrol Y61, 2.8 lung.

Am cumparat-o la inceputul anului, avea aproximativ 187000km (am scris in catastif dar nu am catastiful la mine). Cumparata "pe incredere" - nu mai fac asa ceva nici cu tata.
    Dupa ce am ajuns cu ea acasa am constatat ca la puntea fata locasul unde se invarte rulmentul pivot inferior pe partea pasagerului este compromis asa ca am inlocuit puntea cu totul.

Cand am luat masina si am verificat antigelul (fostul proprietar il schimbase de cateva zile si schimbase si radiatorul) fusese curat, deci n-am putut sesiza problema.
    Tehnic mi s-a parut buna mai ales ca se vedea ca recent au fost bagati niste bani in ea (se pare ca nu destui ca ajunga pe linia de plutire), discurile pe spate erau noi, placutele noi, rulmentii pe fata noi (am vazut cand am schimbat puntea), etc.

Dupa nici 3000km am observat ulei in vasul de expansiune, in final s-a dovedit ca e vorba despre bloc motor fisurat. Apropos, Ionutz, am primit si constatarea in sensul asta si am aflat si cum se face: cu un dispozitiv cu ultrasunete.
    Asa ca am reconditionat chiulasa (nu eu ci s-a facut la firma la Ovidiu Domide de la Satu Mare), am schimbat blocul motor, distributia, toate fluidele si curelele.
    Tot atunci s-a schimbat si ambreiajul si s-a modificat volanta din dubla masa in simpla masa.
    De asemenea s-a mai schimbat si vasco cuplajul pentru ca nu mai functiona, si un furtun de la apa care era intepat, si s-a reparat actionarea blocantului care nu mai functiona.
    Motorul functioneaza foarte bine acum, deocamdata nu imi trebuie mai multa putere.

Acum mai trebuie sa-i schimb suspensia cam obosita (telescoapele pe spate sunt duse) si sa iau un set de anvelope mai de Doamne ajuta.
    Nu as vrea sa o inalt pentru ca masina este extrem de capabila pentru cat e de mare si grea.
    Zilele trecute am urcat la munte (Vartop) pe asfalt si m-am intors peste munte direct in sat, pe niste forestiere, incalecand niste sleauri in care pe alocuri incapeam eu cu totul sub masina, mi-a batut inima putin insa m-am convins inca o data ca nu imi trebuie mai mult de atat. N-am apucat sa fac poze... deh... stresu' :))))

Cand am fost la Ovidiu am vazut mai multe mici modificari care mi-au placut la masina lui, l-am intrebat cum le-a facut si a fost destul de amabil sa-mi explice. Una din modificari este schimbarea becurilor din bord cu LED-uri -vreau sa zic ca eu aveam mai mult de jumate din becuri arse. Am pus LED-uri rosii pe consola din mijloc pentru ca nu erau altele care sa mearga la 12V pe stoc...
    Va atasez niste poze, poate va ajuta sa va faceti o idee:
    Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1615.JPG 
Afișări:	1 
Mărime:	75,1 KB 
ID:	1027308Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1616.JPG 
Mărime:	55,1 KB 
ID:	1027309Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1617.JPG 
Mărime:	104,3 KB 
ID:	1027310Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1618.JPG 
Mărime:	92,0 KB 
ID:	1027311

Nu este o operatiune grea, insa necesita putina rabdare. In bord am pus becuri cu LED-uri albe, dar arata cam albastru...
    Exista LED-uri carora nu mai trebuie sa le inseriezi o rezistenta, am mai citit pe alt topic ca asa se face dar omul care mi-a vandut "materialul" a spus ca -la cele cumparate de mine- nu e necesar sa pun. Eventual cine e mai curios ma poate contacta si le explic ce am facut eu.

Urmeaza sa introduc becuri de pozitie frana in triplele din spate, am primit fasung-uri de la Ovidiu, si acolo voi pune tot LED dar inca n-am gasit ceva -pe aici prin zona- care sa aiba aceeasi luminozitate.

Pe cum mai fac una alta mai scriu.
    EX - Toyota LJ70 - Marocanca bruneta

Re: Ben - ursuletul din Apuseni

Frumoasa iluminarea din bord...si eu am aceeasi problema cu becuri arse
    Ovidiu ti-a facut modificarea cu leduri sau de la el ai luat ideea si le-a schimbat un electrician auto?

Comentariu

Iluminarea borduluie este cu led normal sau cu Smd ?
      Intreb pentru ca eu la bord am pus cu Smd, dar nu lumineaza asa uniform si puternic.
      Becurile la mine sunt cu un singur Smd..

Comentariu

Le-a facut varu-meu care e priceput la asa ceva, eu doar l-am ajutat la montat/demontat/bere :)))
        Am folosit niste leduri care merg la 12V fara rezistenta, nu SMD, becurile din soclurile originale seamana foarte mult cu LED-urile folosite.

Comentariu

Fain acaretul, sa il stapanesti sanatos.
          @Landcruiser

Comentariu

Multumesc,
            momentan se afla in service cu rezervorul spart, am promisiunea ca va fi reparat rezervorul pana maine.

Comentariu

Postat în original de trenu Vezi post
              Multumesc,
              momentan se afla in service cu rezervorul spart, am promisiunea ca va fi reparat rezervorul pana maine.
              mi-am facut si eu bordul cu leduri albe dar nu arata asa bine. am puncte luminoase. cred ca ar trebui sa iau leduri cu lumina difuza.

imi pot spune ce tip de leduri ti-a pus? dau o bere.

Comentariu

daca te uiti atent si eu am puncte luminoase.
                nu stiu daca ai observat ca si pe becurile originale era un fel de caciula albastra.
                am scris mai sus ce leduri am pus si unde.
                in bord sunt asa:
                http://gr123.powweb.com/DollhouseWor...ossSection.jpg

Comentariu

Ieri am incaltat-o cu papucei noi General Grabber AT owl 285/75/16
                  Asa arata aseara pe intuneric cand am ajuns acasa:
                  Click pe imagine pentru versiune mai mare. 

Nume:	IMG_1788.JPG 
Mărime:	117,1 KB 
ID:	957921

Comentariu

De unde ai luat cauciucurile si cu cat? Sunt AT sau AT2? Multumesc.

Comentariu

Sunt AT nu AT2
                      De la Oradea le-am luat, 585 lei bucata cu tot cu montat/echilibrat.
                      Nu pot sa-mi fac o parere acum alta decat ca masina sta mai bine pe drum si de consumat nu consuma mai mult.

Comentariu

Am hotarat sa-l pun la vanzare. Vreau sa-mi iau pamant si imi trebuie orice banut. Pun topic la vanzari

Comentariu

Procesare...
                        X

Sqreen | Runtime Application Protection