Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfaturi achizitie Nissan Patrol Y61 2004

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfaturi achizitie Nissan Patrol Y61 2004

Salut ...

vreau sa achizitionez asa ceva:

http://olx.ro/oferta/vand-nissan-pat...l-ID2nHLf.html

cunoaste cineva masinuta ?

am inteles ca patrolu automat (cutia de viteze) ar fii mai ok decat manuala ... se poate schimba din manuala in automata ? se ocupa cineva de asa ceva ?

acum nu stiu daca este euro 3 sau euro 4 ... daca este euro 3 ... a montat cineva DPF la un Patrol pt ai modifica emisiile CO2 in euro 4? adica asa ceva:

http://romiraserviceauto.ro/?x=arata...8&produs=13323

din ce am vazut eu pe net ... ar scadea considerabil taxa auto la vreo 1400e parca ... aproximativ ... de la 4400e ... .deci s-ar merita investitia - ceva pareri ?
    montajul v-a fii doar pt RAR dupa care dat jos ... si poate vandut la altii care vor sa faca acelasi lucru ....
    trebuie umblat si la soft ? este cineva care se ocupa de asa ceva ?

Multam fain de sfaturi ...

ce ar trebui sa verific la ea inainte sa o iau ? sunt convins ca nu v-a fii noua ... are ceva ani ... am inteles ceva de rugina ... cat ar ajunge sa refac sasiul - sablat etc...?
    LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock
    Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Re: Doresc cateva pareri de la cunoscatori in vederea achizitiei unui Nissan Patrol Y61 2004

1.Masina aia posibil e un EURO3 (daca obtii un VIN si o sa-l postezi aici e foarte posibil sa-ti spunem cu exactitate cum a iesit masina pe poarta fabricii). Tipul ala de masina s-a produs din 09/2002 pana in 05/2004. Modelul Y61 facelift varianta2.

2.Montarea si omologarea unui DPF la RAR le poti considera fix o utopie. Greu de realizat si costisitoare. Implica automat montajul intr-un service autorizat RAR si implicit omologare individuala ptr reincadrare, DACA vrea inginerul de la RAR. Si ar mai fi un aspect greu de realizat...sa iesi la emisia de CO2...in gramele care trebuie...Te poti astepta la cateva mii de euro ca si cost.

3.In ceea ce priveste tipul de cutie parerile sunt impartite. Nu exista cutie automata sa fie mai buna decat cea manuala sau invers. Fiecare dupa preferinte. Nu exista ca una sa se strice mai repede decat cealalta. Exista doar cutie de viteza bine intretinuta si bine exploata versus cutie de viteze muncita si neintretinuta.

4.Schimbarea cutiei din manuala in automata si invers din punctul meu de vedere o incadrez din nou la capitolul "munca in zadar sau sex total cu banii tai" cum vrei sa-i zici. Ori cauti manuala din start, ori automata.

La prima vedere atat cat se vede in poze as spune ca lateralele sunt revopsite...

In afara de functionalitate, un tester mic in bot, verificarea scurgerilor (motor, cutie, turbina, punti) si a jocurilor, verificarea eventualelor lovituri "concludente cu sechele" pe care le-a suportat masina (te uiti pe contraaripi si pe capetele de sasiu), a elementelor vopsite precum si a ruginii pe sustinatorul grilei , sasiu fata si sasiu spate nu prea ai ce sa verifici.

Daca nu dispui de toate resursele tehnice sau mentale necesare, iei propietarul si te duci la o statie RAR (atentie a nu se confunda cu statia ITP) "neutra" si o bagi la verificat. La sange.

Sa nu ai incredere in chestia asta "a fost putina rugina la suprafata si am rezolvat-o" baga surubelnita cu sete unde ti se pare ca lucrurile nu stau tocmai bine (umflaturi ale sasiului sau denivelari).

Atat m-a dus capul sa-ti zic ... la ora asta matinala ...deja imi miroase a padure ...noroi ...si altele...

Sa ai spor.
    consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Re: Doresc cateva pareri de la cunoscatori in vederea achizitiei unui Nissan Patrol Y61 2004

dupa cum arata aripile si overfenderele nu imi pare a fi 2004 facelift - arata ca la modelul fara facelift, pana in 2003/2004.

uite cum arata una facelift

Bordul este si el diferit la modelul facelift

Referitor la cutie:
      Masina este grea, si la cutia manuala transmisia va suporta ceva socuri. Cutia automata menajeaza oleaca mai bine transmisia.
      Treapta 1 la manuala este destul de "scurta" si poate sa para mai putin confortabila la condusul prin oras (mai ales in trafic aglomerat bara la bara, ca in Buc de ex)
      In rest subscriu la ce a spus colegul @Yonutz

Etrieri vopsiti galben ... hmmm
      Ultima editare de alexei; 17.oct.2014, 07:29.

Comentariu

Re: Sfaturi achizitie Nissan Patrol Y61 2004

Da ,da ! galbenul sare n ochi ! ,gumele cu ce se lauda sunt si n acte? , mie mi cam miroase a olanda ? daca e deacolo ma suni sa ti explic unde sa l cauti !
        VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

Postat în original de teo pes Vezi post
          Da ,da ! galbenul sare n ochi ! ,gumele cu ce se lauda sunt si n acte? , mie mi cam miroase a olanda ? daca e deacolo ma suni sa ti explic unde sa l cauti !

Nu a specificat nimic ... iar de cauciucuri ... am citiT pe undeva... cauciucurile provin de pe un H2 ... nu zice mare branza .... iar inaltarea ar fii facut prin nishte talpi de cauciuc la telescoape sau ASA ceva .... sper sa ma fi facut inteles ...
          Ultima editare de Astral; 19.oct.2014, 09:40.
          LR Disco 2 - 2003, 2.5 td5, manual, 102 kw, stock
          Santa Fe 2.2 - 2015 - stock

Comentariu

Postat în original de med_max Vezi post
            Nu a specificat nimic ... iar de cauciucuri ... am citiT pe undeva... cauciucurile provin de pe un H2 ... nu zice mare branza .... iar inaltarea ar fii facut prin nishte talpi de cauciuc la telescoape sau ASA ceva .... sper sa ma fi facut inteles ...
            ,,ridicarea"la y 61 implica muuuult mai mult !, si o investitie consistenta ! si nefacuta cum trebuie da probleme mari , dar te poti documenta aici mai bine citind .
            VIATA-I GREA DAR TRECE !!!

Comentariu

in primul rind: masina de galati vinduta de unul din sibiu... mie imi suna a bisnitar

Comentariu

am eu 2 Patroale Y61 de vanzare, ambele automate, lungi, full option (piele, trapa etc) in perfecta stare de functionare. Unul e MK1 (din 2001) echipat , altul 2005 stok
                Daca esti interesat, te rog sa ma contactezi la nissan@nissan4x4.ro.
                PS Pretul variaza in functie de echiparea pe care o doresti la oricare din masini .
                Fișiere atașate
                ing. Luigi PIRSU
                www.nissan4x4.ro
                service si tunning NISSAN
                Facebook grup: NISSAN Tehnica4x4

Comentariu

Procesare...
                X

Sqreen | Runtime Application Protection