Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Sfat achizitie Patrol model 2005

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Sfat achizitie Patrol model 2005

Buna seara,as dori si eu o opinie sincera in legatura cu PATROL modelul dupa 2005, as dori cat de curand sa imi achizitionez unul dar nu stiu prea multe despre el doar de cel din 98-00" de care am fost forte multumit, ce imi ziceti de noul motor de 3.0? merita investitia? sau sa ma orientez spre altceva?

Re: Sfat achizitie Patrol model 2005

Este ok.....depinde cum fost exploatat inainte....

Comentariu

din germania doresc sa il achizitionez nu stiu exact cum a fost utilizat,

Comentariu

Si unde vrei sa il inmatriculezi?Taxa de inmatriculare la unul din 2005 in sus este aberanta.

Comentariu

il fac autoutilitara direct,si taxa ii undeva la 400 de euro,sau il las pe germania

Comentariu

Nu se mi poate face AUTOUTILITARA!!!!!!!!!!!!!!! Doar daca este in acte....inainte de 04.10.2013!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu incerca sa inventezi mersul pe jos ca nu-ti iese...!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mai cunosc viteji care au ramas cu ele pe cap......

Comentariu

chiar nu stiam chestia asta, ms mult de informatie eu stiu cum am procedat acm 2 ani cand am avut tot un nissan patrol, oare imi poti zice legea daca te rog frumos. Daca nu pot o las inmatriculata pe germania, si cu partea asta am auzit ca daca este pe alta tara din UE poti face inspectile tehnice periodice si la noi in tara la RAR si atunci nu ar trebui sa merg cu ea in germania de fiecare data, nustiu daca ii adevarata chestia sau ii dor un zvon.

Comentariu

Rntr 7......

Comentariu

Postat în original de baraian Vezi post
                  si cu partea asta am auzit ca daca este pe alta tara din UE poti face inspectile tehnice periodice si la noi in tara la RAR si atunci nu ar trebui sa merg cu ea in germania de fiecare data, nustiu daca ii adevarata chestia sau ii dor un zvon.

cine ti-o zis chestia asta o mancat prea multe gogosi.nu exista asa ceva.pai daca ar fi asa s-ar mai chinui romanii cu nr de bulgaria sa mearga in tara vecina pt verificare?
                  Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Comentariu

Postat în original de CatalinU Vezi post
                    cine ti-o zis chestia asta o mancat prea multe gogosi.nu exista asa ceva.pai daca ar fi asa s-ar mai chinui romanii cu nr de bulgaria sa mearga in tara vecina pt verificare?
                    Colegu se poate face inspectie tehnica la rar pentru masinile din UE dar este valabila numai pe teritoriu tarii noastre,daca iesi din tara pa,pa itp.Chiar azi m-a sunat un prieten sa ma intrebe unde este seria de pe sasiu ca astia de la rar nu o gaseau
                    .Masina evident inmatriculata in bg.Cost itp. 190 ron.
                    Fiecare zi trebuie trăită ca și cum ar fi ultima..
                    Off-road Alyon Team

Comentariu

Sa lamurim acest aspect:

1.La orice masina inscrisa in UE se poate face ITP in Romania dar asta e valabil DOAR pe teritoriul romanesc. Nici un stat din UE nu recunoaste ITP-ul romanesc la masinile inmatriculate in alta tara.
                      2.Mai mult, unele state (in special BG) invalideaza polita RCA (cartea verde) in cazul unui accident daca masina in cauza are ITP facut in alt stat membru UE decat in acela in care este inregistrata (inmatriculata) masina. Adicatelea prin traducere daca loviti pe cineva ... o sa bagati mana adanc in buzunar sa reparati ambele masini implicate in accident si o sa fiti acuzati ca folositi o masina fara asigurare (repercusiunile le veti gasi in lege).

Cum s-ar spune pe direct ... una fara alta nu se poate... o sa simtiti acest lucru fix pe nervii si buzunarul vostru daca la iesirea din tara o sa dati peste niste oameni pusi pe "rele"!
                      Cunosc caz care deabia a scapat la vama bulgara de sechestrarea masinii ... ce sa mai vorbesc sa o lase sa intre in tara vecina...

Mare atentie unde va faceti ITP-ul si asigurarea indiferent unde e inmatriculata masina. Verificatile atent periodic ptr ca se fac multe magarii!

ITP corect in masina fara masina doar cu hartii trimise prin curier sau email nu exista ...ptr ca efectuarea lui se face similar celui in Ro (se fac poze la masina!). Sau daca exista, nu stiu cat de valabil este...

ITP-ul in Ro la masinile inmatriculate pe extern se poate face DOAR la reprezentantele RAR (nu la toata statiile ITP) unde costurile difera de la caz la caz...
                      Ultima editare de Yonutz; 27.nov.2014, 14:36.
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

Procesare...
                      X

Sqreen | Runtime Application Protection