Anunț

Adună
Nici un anunț încă.

Invazie de Patroluri pe mobile.de . Rog o lamurire de la cei care se pricep .

Adună
X

• Filtrează
  • Ora
  • Arată
Curăță tot
postări noi

• Invazie de Patroluri pe mobile.de . Rog o lamurire de la cei care se pricep .

Va rog pe aceia familiarizati cu modelul sa ma lamuriti si pe mine daca aceste Nissan Patrol negre sunt autoutilitare ? Pe mobile.de , au aparut in diverse locatii din Germania, niste masini Nissan Patrol , lungi , fabricatie peste 2008 si rulaje intre 50.000 si 80.000 km . Toate sunt negre , toate au lift OME , toate au jante de aliaj negre ( si sunt multeeeeee ) . Toate au grilaj metalic intre portbagaj si bancheta din spate . De ceva vreme , tot citind despre virtutile Patrolului , m-am gandit ca as cumpara si eu unul , ca mai lung decat Rangerul meu nu este , in schimb , se poate dormi bine in el , daca rabatezi bancheta spate . Problema principala ar fi incadrarea la autoutilitara sau autoturism , pentru ca timbrul de mediu m-ar saraci in cea de-a doua varianta .
    Nu pun linkuri , insa este foarte usor de gasit la o cautare simpla cu anul de fabricatie peste 2006 .
    Intotdeauna mi-am dorit un Patrol . Nu neaparat pentru utilitatea lui in teren ( vreau varianta de caroserie lunga , care este total nepotrivita pentru fapte de vitejie ) , cat pentru imaginea de tanc . Problema a fost ca atunci cand imi doream , nu aveam bani , iar acum cand am bani sa cumpar unul , sunt taxele de inmatriculare prohibitive .
    Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Re: Invazie de Patroluri pe mobile.de . Rog o lamurire de la cei care se pricep .

Este foarte posibil sa fie autoutilitare cu 5 locuri, cea ce e chiar smecherie.Exista si la noi omologare pe LandCruiser 120, facuta chiar de cei de la Toyota.Ca sa fii sigur, pune ochii pe Patrol, cerei dealerului respectiv detalii si o copie dupa Brieful mare (Cartea de Identitate) si acolo, la tipul vehicolului trebuie sa scrie N1.N1 inseamna autoutilitara pina in 3,5 tone.Daca e M1, inseamna ca e incadrata la autoturism.Asta e tot ce conteaza.Nu are nici o importanta numarul de gratare, daca are sau nu, si alte alea.Important e sa scrie N1.Asta nseamna Autoutilitara, si taxa aferenta.
    Ultima editare de PYZ; 22.dec.2014, 00:50.

Comentariu

Re: Invazie de Patroluri pe mobile.de . Rog o lamurire de la cei care se pricep .

Exact . Restul se mai bricoleaza ca sa fie dupa preferintele si indicatiile pretioase ale celor de la RAR - centuri , scaune , grilaje etc ....
      ... sa fim corecti pana la capat !
      Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Daca vrei sa vezi ce poate face un patrol lung mai baga si tu un ochi pa Yotube si apoi mai povestim.
        Superbe trebuie sa fie mai ales ca is asa noi.
        Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT
        Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT
        Natura si aventura

Comentariu

Nu ma indoiesc ca este foarte capabil si in varianta lunga , dar in locuri stramte este penalizat fata de caroseria scurta. Am trimis cate un e-mail la cateva oferte si astept un raspuns . La cat sunt de multe si de similar dotate , ma gandesc ca au fost facute pentru ceva gen ONU sau vreo alta organizatie mai serioasa .
          Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.

Comentariu

Daca e pentru UN e cam greu cu actele ( cred ... ) .

Ai sa vezi ca lumea e destul de mare si pentru cele lungi , nu te crampona in cele cateva 0,0001% situatii din viata reala ca nu mergi cu Patrolul prin galerii de mina sa urmaresti filoane . Nu conteaza atat de mult ca e lunga sau scurta , conteaza mult mai mult timonierul - s-a dovedit de prea multe ori asta , inca sunt fan declarat a lu' Nasu Mare cu frigiderele lui ( el nu ma stie ... e mai bine asa ca nu mai trebuie sa-i trimit cosuri cu fructe sau alte aranjamente florale , nici macar lu' Nasa Mare - sar'mana cu mult respect ) mai sunt multi altii care se dau exemplar cu frigidere lungi da' eu ma tin fan la cine-am zis ...
            Ultima editare de cos; 22.dec.2014, 22:28.
            ... sa fim corecti pana la capat !
            Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Comentariu

Am tras un ochi peste ele sunt multe negre dar grilajul este dupa bancheta spate, nu cred ca sunt autoutilitare.
              TODAY IS A GIFT

Comentariu

Ma gandeam ca dupa cum arata , cat de multe sunt , si dupa dotari , au facut parte din vreun lot special pentru armata sau vreun serviciu de paza la nivel inalt . De aia ma astept sa fie autoutilitare. Inca nu mi-au raspuns cei la care am trimis e-mail.

Comentariu

Si daca grilajul este dupa bancheta spate, de ce n-ar fi utilitara??!
                  Autoutilitara de 5 locuri. Din 7

Comentariu

Postat în original de FordRanger Vezi post
                    ... Problema principala ar fi incadrarea la autoutilitara sau autoturism , pentru ca timbrul de mediu m-ar saraci in cea de-a doua varianta .
                    Din pacate ar fi frumos, DAR din 10 octombrie 2013 NU SE MAI FAC TRANSFORMARI IN AUTOUTILITARE, cu alte cuvinte s-au schimbat normativele RAR !!!

... iar tot ce este pe mobile.de sunt autoturisme.... daca erau autoutilitare scria LKW la descriere.

... masinile este f. posibil sa fie de la politia germana ( aia in civil, sau criminal police )
                    Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift
                    Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift
                    Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

http://www.ClubJeepRomania.ro

Comentariu

ONU au de obicei masinile albe. Iar Politia germana le are albe bricolate cu verde. In ambele cazuri trebuiau sa existe urme de echipamente in interior. Si dupa cate vad in poze nici vorba de asa ceva.

Politia secreta sau cum naibii se numesc dulapii aia de se iau pe tine pe strada umbla de obicei in masini nebatatoare la ochi, tot negre (de obicei negru mat) dar in general din gama BMW seria 5 si 7, modele vechi.

Cred ca mai degraba lotul provine de la o companie de paza sau protocol. Avand in vedere ca sunt facute in a doua jumatate a anului 2008, date in folosinta probabil in 2009 si probabil casate in 2013 sau 2014 inceput. Astfel in 4 ani au facut in jur de 80.000km. Adica 20.000/an. Adica au prestat ceva loco sau pe o arie restransa.

Nemtii de obicei exploateaza masinile de firma minim 150.000km mai ales in conditiile economiei actuale. Ceea ce inseamna ca acea companie e posibil sa fie lichidata deja. Ce pot sa zic? Mare atentie la acte.
                      consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Comentariu

M-am uitat si eu la ele.Intr-adevar sunt multe la fel.Eu tin sa cred ca este o editie speciala de la Nissan,asa cum scria si la una din ele adica Black Edition.
                        Faptul ca au grilajul acela metalic nu inseamna neaparat,sau chiar deloc ca ar fi utilitara deoarece in strainatate am observat ca lumea pune/are grilaj mai mult pentru a desparti spatiul destinat pasagerilor de cel pentru bagaje sau chiar animale.In Germania oricum nu cred ca este vreo diferenta de taxe intre PKW si LKW la masini de astea mai mici,nu camioane.Dar poate ma insel.
                        De aratat arata foarte bine,dar nici pretul nu este de neglijat.E drept ca masinile au si km putini si daca se cumpara fara Tva atunci pretul nu ar fi asa mare,dar mai ramane inmatriculatul in tara.
                        Urasc gropile ca mi se varsa berea.

Comentariu

Pina la urma, ai sunat sau nu la unul din cei care le vind? Autoutilitare sau nu?

Comentariu

Nu mi-au raspuns la e-mail. Presupun de dealerii de S-H din Germania nu lucreaza de sarbatori . O sa insist.

Comentariu

La cateva scrie 7 locuri... nu cred sa fie autoutilitare...
                              Daca cumva sunt autoutilitare ma bag si eu la cateva bucati la revanzare ... poate facem gasca de mers in Germania
                              Ultima editare de rd_adi; 02.ian.2015, 23:25.
                              NISSAN PATROL GR

Comentariu

Procesare...
                              X

Sqreen | Runtime Application Protection